كاوه مدنی:

در حوزه محیط زیست خطا كردیم

در حوزه محیط زیست خطا كردیم

گل اركیده: معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: همه اسنادی كه در حوزه محیط زیست موجود است نشان داده است كه ما در این حوزه خطا كردیم و باید آن را درست نماییم.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، همایش شیوه های نوین حفاظت از محیط زیست با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و نقش آن در سلامت انسان در روز دوشنبه ۳۰ بهمن با حضور كاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست و حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش در اهواز برگزار گردید.
كاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست در این همایش ضمن ابراز تاسف از وضعیت هوای استان خوزستان اظهار داشت: باآنكه نفس كشیدن حق همه مردم ایران است و مردم خوزستان از این حق مستثنا نیستند و مردم ایران هم از این حادثه متاثر هستند.
ضرورت تامین حق آبه تالاب های خوزستان
مدنی اضافه كرد: وجود این پدیده ها چون گرد و غبار به ما یادآوری می كند كه تالاب ها هم حق حیات دارند و ما باید تلاش نماییم كه حق آبه زیستی خوزستان را تامین نماییم و به آن برگردانیم تا وضعیت بهبود پیدا كنند.
وی با اشاره به اینكه نباید زیبایی های استان خوزستان به تاریخ بپیوندد، اظهار داشت: اگر بگوییم دیگر این زیبایی ها كه امروز در كلیپهای تصویری وجود دارد نخواهیم دید یك اشتباه استراتژیك بزرگی است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه كار بزرگی در حوزه آموزش و پرورش و محیط زیست انجام شده است، اظهار داشت: هر چند اسناد بالادستی در دهه ۵۰ قرار بود محیط زیست بخشی از منابع تحصیلی و حتی دانشگاه ها هم باشد ولی متاسفانه تا امروز محقق نشده است.
ضرورت تغییر تفكر برای داشتن محیط زیست سالم
مدنی با اشاره به فجایع زیست محیطی رخ داده كه به ما یادآوری می كنند تا اهمیت محیط زیست را بفهمیم، اظهار داشت: آنچه كه باید تغییر كنند تا محیط زیست سالم و احیا شود تفكر است و اگر تفكر و آموزش اصلاح نشود محیط زیست سالم نخواهد شد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان كرد: متاسفانه تغییر تفكر به سختی شكل می پذیرد و آنچه مسلم است این اصلاح باید در سطوح پایین و در مدارس صورت گیرد كه نیازمند سرمایه گذاری بزرگی است.

تدوین كتاب درسی با مبحث زیست محیطی كاری بسیار بزرگ و مهم است
مدنی با اشاره به اینكه تهیه و تدوین یك كتاب با مبحث زیست محیطی را كاری بسیار بزرگ و مهم است كه در حوزه آموزش و پرورش انجام شده است، اضافه كرد: هر چند این كتاب نیازمند اصلاحات باشد ولی این كه با همت و تلاش مجموعه محیط زیست و آموزش و پرورش كتاب محیط زیست وارده حوزه درسی شده كاری بسیار با ارزش است.
مدنی با اشاره به اینكه در دوران گذشته عنوان كتابی با مبحث محیط زیست وجود نداشته است تصریح كرد: آنچه كه ما آموخته ایم بر مبنای آزمون و خطا بوده كه هزینه های بسیاری برای مملكت داشته و فهمیده ایم امروز محیط زیست بسیار با ارزش است و امیدواریم نسل های بعدی كه سكاندار هدایت جامعه هستند به خوبی از دانش های آموخته شده در این حوزه استفاده كنند.
خوزستان استان پیشرو در حوزه آموزش زیست محیطی
وی استان خوزستان را به عنوان یكی از استانهای پیشرو در حوزه آموزش زیست محیطی برشمرد و اظهار داشت: كارهای بسیار خوبی در این زمینه انجام شده كه می تواند الگویی برای سایر استانها باشد.
معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: نزدیك به ۳۰۰ هزار نفر از اولیا دانش آموزان، مربیان و دانش آموزان و مهدهای كودك در استان خوزستان با آموزش های زیست محیطی آشنا شدند و این دوره ها در قالب نشست با خانواده ها، حضور محیط بانان در كلاس های درسی و برگزاری جلسات برای خانواده های دانش آموزان برگزار شده است.
وی سرمایه گذاری در حوزه آموزش و پرورش و كودكان را بسیار با اهمیت تر از سرمایه گذاری در حوزه سازه های مهندسی دانست و اظهار داشت: آنچه كه در این گونه آموزش ها تغییر پیدا می كند مغز و تفكر و فكر و تصمیم گیری است كه این اتفاق خیلی خوب در جهت وضعیت بهبود محیط زیست انجام می گردد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مشكل گردوغبار در سطح استان خوزستان اظهار داشت: در بیرون از این سالن هیچ چیزی وجود ندارد كه بگوییم ما محیط زیست سالمی داریم همه اسناد طبیعی موجود گواه دارند كه ما در حوزه حفاظت از محیط زیست خطا كرده ایم ما باید اشتباهات خویش را جبران نماییم.
مدنی اضافه كرد: با دادن آدرس غلط و مسیر اشتباه و گم كردن مسیر نمی تواند ما را به سر منزل مقصود برساند، باید به بخش پژوهش هم توجه گردد و برای حل مسائل بر مبنای مستندات صحبت نماییم و تلاش نماییم تا مسائل به درستی پیگیری شود.
مدنی تصریح كرد: اگر مقرر است تفكر اصلاح شود باید با مستندات صحبت نماییم كه چه بلایی بر سر محیط زیست كشور آمده است نه فقط خوزستان بلكه جای جای كشور از بلاهای زیست محیطی در امان نبودند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت استان خوزستان اشاره نمود و اظهار داشت: در زمینه خدماتی كه استان خوزستان به كشور بر هیچ كس پوشیده نیست و كسی نمیتواند منكر این خدمات شد و باید گفت كشور برای خوزستان چه كرده است.
همه كشور شرمنده مردم خوزستان است
مدنی خاطرنشان كرد: همه كشور شرمنده مردم خوزستان است وباید این اتفاقات زیست محیطی اصلاح شود وباید برای این اصلاح واحیا محیط زیست تلاش نماییم ما باید پاسخگوی مطالبات زیست محیطی نسل آیند باشیم وبرای آنها سرمایه گذاری نماییم.
وی تالیف كتاب محیط زیست را كاری خوب دانست و یاد آور شد: این كار كافی نیست و باید كاری نماییم محیط زیست وارد مدارس شود و با همكاری محیط زیست و آموزش پروش فضای مدارس زیست محیطی شود.
به گفته مدنی، دانش آموزانی كه در مدارس با فضای زیست محیطی رشد كنند بیشتر نسبت به آن احساس تعلق دارند.
معاون آموزش سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: سازمان محیط زیست در مورد پشتیبانی از برنامه آموزشی در حوزه آموزش و پرورش چه در بعد مادی، معنوی وتخصصی آمادگی دارد تا بتوانیم شاهد حضور محیط زیست در مدارس واموزش و پروش باشیم.

1396/12/02
13:34:07
5.0 / ۵
4654
تگهای خبر: آب , خدمات , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است