رییس اداره محیط زیست اردستان:

گونه نادر رودک عسل خوار در اردستان مشاهده شد

گونه نادر رودک عسل خوار در اردستان مشاهده شد

گل ارکیده: گل ارکیده: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردستان از ثبت حضور و زیستِ گونه نادر رودک عسل خوار برای اولین بار توسط یکی از اهالی روستای اونج در این شهرستان خبرداد.حسین شواخی در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: ثبت اینگونه جانوری در مناطق تحت مدیریت شهرستان اردستان یک اتفاق و رویداد خوب و امیدبخش برای ادامه شرایط زیستی حیات وحش شهرستان است.
وی اضافه کرد: مناطق و زیستگاه های حوالی روستای اونج شهرستان اردستان یکی از مناطق بکر و مناسب برای زیست گونه های کم نظیر جانوری است.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان اردستان اشاره کرد: رودک عسل خوار از گونه پستانداران ایران است، برخلاف بیشتر پستانداران، رنگ پشت آن سفید یا خاکستری متمایل به زرد و رنگ پهلوها و زیر بدن بطورکامل سیاه است. در ناحیه سر، نوارهای سیاه و سفید وجود ندارد.
شواخی افزود: بارزترین خاصیت ظاهری رودک عسل خوار این است که برخلاف سایر جانوران روی بدن شان روشن تر از زیر بدن است، بطوریکه رنگ بدن سیاه بوده و نوار سفید رنگی از بالای چشم ها تا انتهای دم امتداد دارد.
به گزارش گل ارکیده به نقل از مهر، رودک عسل خوار گونه تک زی است اما ممکنست در گروههای کوچکی که حداکثر سه عضو داشته باشد، زندگی کند. بسیار پنهان کار بوده و شب ها در گستره خانگی خود به فعالیت می پردازد. با ناخن های قوی خود سوراخ هایی می کند و یا در سوراخ های طبیعی، شکاف سنگ ها و سوراخ درختان لانه می سازد. برای یافتن عسل از درختان بالا می رود.
به علت ایجاد بوهای بسیار تند و تهوع آور از غده های زیر دم، داشتن دندان های تیز و آرواره های قوی، پوست کلفت و چرم مانند و حالت تهاجمی به او لقب جنگجوی بدون رقیب داده اند. رودک قادر می باشد در پوست خود که بسیار شل است بچرخد و با این عمل می تواند حتی حیوانی را که پشت گردنش را گرفته است گاز بگیرد.
منطقه حفاظت شده کهیاز در ارستان دارای کوه ها، دشت ها و تپه ماهورهای مختلف است. از با اهمیت ترین دشت های منطقه می توان به دره باغ و انجیله و از با اهمیت ترین ارتفاعات آن به کهیاز و کوه سیاه اشاره نمود. منطقه کهیاز یکی از زیستگاه های کویری کشور شمرده می شود که به سبب داشتن حداقل تعارضات و مستثنیات و برخورداری از خاصیت های خاص توپوگرافی، زیستگاه مناسبی برای خیلی از گونه های جانوری و گیاهی باارزش شمرده می شود.
این منطقه زیستگاه خیلی از گونه های جانوری نادر و با ارزش همچون جبیر، پلنگ، هوبره و احیانا یوزپلنگ آسیایی می باشد.
کهیاز در سال ۱۳۸۹ به عنوان منطقه حفاظت شده ارتقا سطح یافت. این منطقه با وسعت ۹۲ هزار هکتار در پنج کیلومتری شرق شهرستان اردستان واقع شده است.


منبع:

1403/04/18
12:25:49
5.0 / ۵
55
تگهای خبر: باغ , درخت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است