معاون سازمان منابع طبیعی كشور در گفت وگو با گل اركیده:

302 هزار هکتار اراضی ملی و کشاورزی برای طرح نهضت مسکن واگذار شد

302 هزار هکتار اراضی ملی و کشاورزی برای طرح نهضت مسکن واگذار شد

به گزارش گل ارکیده، معاون برنامه ریزی سازمان منابع طبیعی کشور اظهار داشت: تابحال ۳۰۲ هزار هکتار از اراضی ملی کشور در حوزه وزارت جهاد کشاورزی برای نهضت ملی مسکن واگذار شده که اراضی منابع طبیعی بخشی از آن است.مصطفی جلیلی در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان با اعلان اینکه تابحال حدود ۳۰۲ هزار هکتار از اراضی ملی حوزه وزارت جهاد کشاورزی در اختیار بخش نهضت ملی مسکن قرار گرفته که اراضی منابع طبیعی هم بخشی از آن است، گفت: طرح نهضت ملی مسکن به وزارت راه و شهرسازی بازمی گردد اما باتوجه به قوانین موجود بیشترین کمک را حوزه وزارت جهاد کشاورزی داشته است.
وی افزود: مطابق قانون اراضی که در محدوده شهرها و اراضی ملی هستند، در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می گیرد که بتواند طرح نهضت ملی مسکن را اجرا نماید.
برنامه سال جاری سازمان منابع طبیعی کشور برای استخدام نیرو
معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان منابع طبیعی کشور با اشاره به این که این سازمان سال قبل ۸۵۰ نفر نیرو استخدام کرد، اظهار داشت: هم اکنون مکاتبات و گزینش افراد برای ورود به سازمان و ادارات کل شهرستانی سراسر کشور در حال انجام می باشد.
جلیلی اضافه کرد: دولت امسال برنامه دارد که در چارچوب طرح هایی چون طرح شهید زین الدین نیرو استخدام کند که افرادی که ثبت نام کردند و مدارک تحصیلی آنان در رابطه با حوزه منابع طبیعی باشد جذب سازمان منابع طبیعی کشور خواهند شد ضمن این که با سازمان امور استخدامی کشور هم رایزنی شده تا از سهمیه جذب نشده سنوات گذشته، برای ورود نیروهای جدید استفاده نمائیم.
وی اشاره کرد: سازمان منابع طبیعی کشور در کنار وظایف اصلی خود که حفظ مراتع و جنگلها است در برنامه هفتم توسعه چهار کلان پروژه در دستور کار دارد که یکی از آنها آبخیزداری و آبخوان داری است.
پیش بینی اجرای ۲۰ میلیون هکتار طرح آبخیزداری در برنامه هفتم
معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان منابع طبیعی کشور افزود: در جهت سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، در قسمت آبخیزداری و آبخوان داری و آب اجرای عملیات در سطح چهار میلیون هکتار در سال در برنامه پنج ساله هفتم توسعه پیشبینی شده است.
جلیلی اضافه کرد: طبق برنامه هفتم توسعه باید طی پنج سال ۲۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در کشور اجرا شود که اعتبارات آن در طول برنامه هفتم توسعه پیشبینی شده و امید است تخصیص یابد.
وی اظهار داشت: باتوجه به مطالعاتی که در سطح کشور انجام شده است اگر در این بخش اعتبارات بیشتری به سازمان منابع طبیعی داده شود، می توانیم سالانه در سطح هشت تا ۹ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری اجرا نماییم و این مهم به تخصیص اعتبارات بستگی دارد.
احیای سالانه ۵۰ میلیون هکتار مرتع در دستور کار است
معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان منابع طبیعی کشور با اشاره به این که یکی دیگر از برنامه های این سازمان طرح نهضت کاشت یک میلیارد درخت است، گفت: سال اول اجرای این طرح خوشبختانه با موفقیت انجام شد و بالغ بر ۲۵۰ میلیون اصله نهال ساخته شده است و عملیات کاشت آن در بعضی استان هایی متناسب با اقلیم مناطق در حال اجراست.
جلیلی با اعلان اینکه احیا و نگهداری سالانه ۵۰ میلیون هکتار از مراتع کشور را در دستور کار داریم، اضافه کرد: در زمینه مقابله با بیابان زایی و گردوغبار باتوجه به کانون هایی که وجود دارد، حدود ۲.۵ میلیون هکتار در سال برنامه ریزی شده که شامل اصفهان هم می شود.
وی اظهار داشت: امید است با اقداماتی که سازمان منابع طبیعی کشور در زمینه مقابله با بیابان زایی دارد که یکی از آنها کاشت یک میلیارد نهال است بتوان وضعیت گردوغبار را در سطح کشور و اصفهان کم کرد.


منبع:

1402/08/23
12:40:56
5.0 / ۵
214
تگهای خبر: آب , اقلیم , جنگل , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است