فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی كشور:

شناسایی مناطق جنگلی مستعد حریق

شناسایی مناطق جنگلی مستعد حریق

به گزارش گل ارکیده، سمنان فرمانده یگان صیانت از منابع طبیعی کشور وظیفه یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری کشور را سازماندهی، برنامه ریزی و راهبری مجموعه کلان عرصه های منابع طبیعی ارزیابی کرد و اظهار داشت: باید صیانت از منابع طبیعی جایگزین شعار صیانت از منابع طبیعی شود.


سرهنگ رضا اکبری در مسافرت به استان سمنان و در حاشیه دیدار با مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان بر لزوم تشدید اقدامات حفاظتی در جنگلها و مراتع کشور تاکید و اظهار نمود: مردم و جوامع محلی، یگان حفاظت و حاکمیت سه رکن مهم در صیانت از اراضی ملی و جنگلها به حساب می آید که اگر نباشند، تمام امکانات نیز نمی تواند به ما کمک نماید در نتیجه یگان حفاظت در کنار ارتقای تجهیزات، نوآوری، خلاقیت و اصلاح فرآیندها را نیز دنبال می کند.
وی با اشاره به اینکه یگان حفاظت منابع طبیعی وآبخیزداری کشور مسئولیت سازماندهی، برنامه ریزی و راهبری کلان مجموعه های در رابطه با صیانت از منابع طبیعی کشور را عهده دار است اظهار داشت: هیچ توسعه ای در کشور چه عمومی و چه عمرانی نباید بدون پیوست حفاظتی منابع طبیعی انجام شود
سرهنگ اکبری با اشاره به اینکه نقطه عطف حرکت به سمت امنیت پایدار عرصه های منابع طبیعی فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به اقشار مردم و خصوصاً کودکان و نوجوانان است، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم با روش ها و الگوهای آموزشی ترویجی فرهنگ مراقبت از اراضی ملی و طبیعی را نهادینه نماییم نیاز به تشکیل پرونده تخلف و رسیدگی به جرایم و… نیست چونکه نسلی حساس برای صیانت از عرصه های منابع طبیعی پرورش داده و تربیت خواهد شد و این خود به صورتی جلوگیری از تخریب عرصه های منابع طبیعی است.
این مقام مسئول تصریح کرد: مدیریت صیانت از عرصه های منابع طبیعی با استفاده از تمام ظرفیت دستگاه ها و سازمان ها و نیز مردمی کردن منابع طبیعی اولویت نخست ما در انجام وظایف سازمانی است.
وی ضمن اشاره به چالش های جدی پیش روی جنگلها و خصوصاً مساله مهم حریق ها بر هدف گذاری اساسی در حوزه مدیریت صیانت از اراضی ملی تاکید و تصریح کرد: بر این باوریم که مدیریت صیانت از منابع طبیعی می بایست جایگزین شعار صیانت از منابع طبیعی شود.
فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ضعف در فرهنگ سازی و اشاعه فرهنگ صیانت از عرصه های طبیعی در میان مردم را از چالش های اساسی دیگر در صیانت از اراضی ملی دانست و خواهان افزایش اطلاع رسانی و آموزش عمومی برای صیانت از این عرصه ها از طرف وزارت آموزش و پرورش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور شد.
وی بر لزوم همکاری با دیگر دستگاه ها تاکید و افزود: باید با انعقادد تفاهنامه های جدید بتوانیم مشکلات فرهنگ سازی را برطرف نماییم.
فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: در بحث جلوگیری از حریق و کنترل حریق در حوزه های ملی حمایت و پشتیبانی سایر دستگاه ها از منابع طبیعی و هماهنگی با این مجموعه می تواند به قانونمند شدن ضوابط این سازمان در اجرای وظایف اصلی خود در حفاظت بهتر از عرصه های ملی کمک شایان توجهی کنند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه مردم محلی نقش مهمی در صیانت از عرصه های منابع طبیعی دارند، از مدیران استانی خواست که برای پیشگیری و اطفای حریق در جنگلها و مراتع از مجریان طرح ها و بهره برداران منابع طبیعی، همیاران طبیعت، دهیاران، مدیریت بحران استانداری، هلال احمر، نیروهای نظامی و انتظامی و شورای اسلامی روستاها در مناطق بحرانی کمک بگیرند.
سرهنگ اکبری ضمن اشاره به نزدیک شدن به فصل گرم سال بر لزوم شناسایی نقاط بحرانی و عرصه های مستعد حریق تصریح کرد و اضافه کرد: برای کنترل و جلوگیری از حریق در جنگلها و مراتع بهره گیری از دیده بان ها بسیار مهم و اساسی است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور همین طور از مسؤولان روابط عمومی ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استانها خواست با اطلاع رسانی بوسیله رسانه های ملی و محلی در مناطقی که مردم بیشترین تردد را برای دستیابی به طبیعت دارند هشدارهای لازم را اعلان و سامانه امدادی ۱۵۰۴و ۱۳۹ را در اختیار مردم قرار دهند تا بمحض رؤیت هرگونه تخریب، تصرف و یا حریق، به این دو سامانه در ستاد ملی و استانها اطلاع دهند.
وی خواهان برگزاری مانورهای مشترک و تقویت گشت و مراقبت توسط یگان های حفاظت منابع طبیعی در استانها شد و از یگان حفاظت خواست با عنایت به شروع فصل تابستان گشتهای مراقبت در حوزه های منابع طبیعی افزایش یابد.
منبع:

1402/03/08
14:11:55
5.0 / ۵
216
تگهای خبر: آب , تجهیزات , جنگل , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است