جستجوی آبادانی در آب و گل؛

طنین باردیگر حیات در خلیج گرگان

طنین باردیگر حیات در خلیج گرگان

به گزارش گل ارکیده، یک سال بعد از دستور رئیس جمهور در خصوص لایروبی و احیای خلیج گرگان، شواهد و بازدید میدانی حکایت از آن دارد که با مساعی جهادی، این پهنه آبی فقط چند گام تا پویایی و حیات باردیگر فاصله دارد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: رژه گاو میش ها در باطلاق و پرواز فلامینگوها در آسمان، قطاری از کامیون های به رج شده حاوی گل و لای، صدای مهیب باز و بسته شدن درب کمپرسی های حین تخلیه رسوبات، تپه ای از تراورس های چوبی دپو شده و دیوار چند صد متری از جنس چوب، مزارع کوچک گیاه سالیکورنیا (برای احیای پوشش گیاهی منطقه)، پمپ های عظیم الجثه تخلیه آب و لوله های قطور پلاستیکی، چندین تانکر و مخزن سوخت و آب، ده ها ژنراتور برق، تعداد زیادی کانکس برای استراحت کارگران و تردد انواع بیل مکانیکی، بلدوزر، لودر و لایروب ها بخشی از چشم اندازهای محل اجرای مهم ترین پروژه زیست محیطی دولت سیزدهم در شمال جزیره آشوراده است.
پروژه احیا خلیج گرگان، پروژه ای که با صدها میلیارد تومان اعتبار، با ده ها کیلومتر فاصله از مناطق جمعیتی و دور از چشم مردم و البته بی هیاهو در حال انجام می باشد تا بزرگترین مطالبه اهالی استان گلستان از رئیس دولت سیزدهم برآورده شود.
حدود یک سال قبل، ۱۳ اسفند ۱۴۰۰، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در شانزدهمین سفر استانی خود وارد استان گلستان شد. اهمیت مقوله احیای خلیج گرگان و چالش های احتمالی ناشی از تعلل در نجات این اکوسیستم آبی سبب شد تا علیرغم بدی شرایط جوی و ناتوانی بالگردها در پرواز، رئیس جمهور با شناورهای سبک راهی جزیره آشوراده و خلیج گرگان شود تا از نزدیک شرایط بغرنج این اکوسیستم را بررسی کند.
تعلل ۲۴ ساعته هم جایز نیست!
رئیس جمهور در بازدید از خلیج گرگان و استماع آخرین وضعیت زیستی این منطقه خطاب به مدیران ارشد اجرایی کشور و گلستان اظهار داشت: «تعلل ۲۴ ساعته در آبگیری خلیج گرگان پذیرفتنی نیست، آب باید در این منطقه جریان داشته باشد و بدون فوت وقت برای احیای خلیج گرگان اقدام شود».

با گذشت کمتر از دو هفته از سفر رئیس جمهور به گلستان، عملیات نقشه برداری و هیدروگرافی کانال های منتهی به خلیج گرگان توسط سازمان بنادر و دریانوردی آغاز و با پیشبینی دو هزار و ۸۴۰ میلیاردریال اعتبار و واگذاری پروژه از راه ترک تشریفات اداری به قرارگاه سازندگی خاتم انبیا، کوشش برای تحقق آرزوی دیرین اهالی گلستان آغاز شد.
با گذشت کمتر از دو هفته از دستور رئیس جمهور عملیات لایروبی خلیج گرگان رنگ اجرایی به خود گرفت با تاکید بر مطالعاتی که در سالهای گذشته انجام شده بود، کارشناسان از سه کانال خزینی، چپاقلی و آشور که وظیفه تبادل آب بین دریای خزر و خلیج گرگان را برعهده داشتند، کانال آشور را بعنوان نخستین انتخاب برگزیده و عملیاتی لایروبی آن تحت عنوان تسهیل ارتباط بین دریا و خلیج گرگان رنگ اجرایی به خود گرفت.
طی حدود یک سال گذشته، فعالیتهای فنی و مهندسی و اجرایی گوناگونی در منطقه شمال جزیره آشوراده و در کانال «آشور» اتفاق افتاد؛ منطقه ای که شاید در سنوات گذشته، در طول یکسال فقط شاهد حضور یک یا چند دستگاه تراکتور یا خودرو های سازمانی شیلات و محیط زیست بود به یک عرصه کارگاهی بزرگ و وسیع تبدیل شد تا حیات را به خلیج گرگان بازگرداند.
احداث ۱۴۵ هکتار دایک یا حوضچه های خاکی محصور برای تخلیه گل و لای برداشت شده از داخل کانال آشور، رسوب برداری حدود ۸۰۰ هزار مترمکعب گل و لای از بستر کانال آشور، دیواره سازی چوبی برای کانال با حدود ۳۰ هزار تروارس چوبی همچون اقدامات فنی و مهندسی انجام شده طی یک سال گذشته در طول ۷.۵ کیلومتر از کانال آشور تا ورودی اسکله بندرترکمن بوده که در ۹ فاز در دست اقدام است.
عرض ورودی آبراه آشور ۴۰ برابر می شود
مدخل ورودی و دهنه فعلی کانال آشور در ناحیه اتصال به دریای خزر دارای عرضی به طولی هشت تا ۱۰ متر و با عمق بین ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر است، که در موازات این کانال، مقدمات راه اندازی یک مدخل ورودی با عرض ۴۰۰ متر و با عمق بیشتر از ۱.۵ متر درحال نهایی شدن بوده و تا یک ماه آینده تکمیل می شود و این امر تحولی شگرف در میزان آب هدایت شده به خلیج گرگان ایفا خواهد نمود.
همه این تلاشهای و اقدامات انجام شده برای آن است تا وضعیت بغرنج خلیج گرگان بعنوان مهم ترین بخش ذخیرگاه زیست کره میانکاله بهبود یابد.

خلیج گرگان با کارکرد اقتصادی و اکولوژیکی در تکثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و غضروفی، جذب پرندگان مهاجر و حفظ چرخه زیست دریای خزر دارای اهمیت بوده و در معیشت جوامع محلی هم اثرگذاری مستقیم دارد بنابراین تلاشهای دولت برای نجات این زیستگاه ارزشمند، نقش بسزایی در تقویت منابع درآمدی و معیشت ساحل نشینان خواهد داشت.
پروژه در ۱۰ فاز به پیش می رود
مسئول قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گلستان در یکسالگی پروژه در مورد آخرین وضعیت پیشرفت این پروژه به خبرنگاران اظهار داشت: رویکرد اصلی در لایروبی و علاج بخشی خلیج گرگان، رفع دغدغه های زیست محیطی، زنده ماندن محیط زیست پیرامون خلیج گرگان و بهبود تبادل آب است.
سید رسول میرزاده اظهار نمود: حجم تقریبی رسوب برداری و لایروبی خلیج گرگان به وسعت یک میلیون و ۱۶۰ هزار متر مکعب، با مبلغ اولیه ۲۸۵ میلیارد تومان از ۲۵ خرداد سال جاری به مدت یکسال شروع شده است.
وی افزود: پلان کلی پروژه از بندرترکمن تا آشوراده بوده و در فاز نخست لایروبی از یک کیلومتری داخل دریا و در دهانه با عرض ۴۰۰ متری شروع شده است.
میرزاده اظهار داشت: با اصلاحات جدید، لایروبی خلیج گرگان در ۱۰ فاز صورت می گیرد که فاز چهار و پنج در دست لایروبی بوده و فازهای ۶، هفت و هشت به صورت کامل لایروبی شده است و پیشرفت فیزیکی فاز ۹ هم حدود ۶۰ درصد است.
وی اظهار داشت: پیشرفت فیزیکی کل پروژه حدود ۷۲ درصد بوده و پیشبینی می شود تا اردیبهشت سال ۱۴۰۲ لایروبی کانال های اصلی انجام و آبرسانی صورت گیرد.

پیشرفت ۶۰ درصدی لایروبی
مدیرکل سیاسی انتخابات استانداری گلستان هم که در یکسالگی دستور رئیس جمهور از محل پروژه بازدید داشت به خبرنگاران اظهار داشت: تکمیل طرح لایروبی خلیج گرگان بعنوان یکی از وعده های رئیس جمهور در مسافرت استانی، اقتصاد ساکنان پیرامونی این زیستگاه را با رشد و تحول روبه رو خواهد نمود.
هادی احمدی اضافه کرد: دولت بشدت پیگیر تکمیل این طرح در زمان بندی قرار است و با تخصیص بموقع اعتبارات، تلاش می کند آرزوی دیرینه ساکنان گلستان در احیای این پهنه آبی را برآورده کند.
وی بیان نمود: هم اکنون و با گذشت یکسال از آغاز طرح، لایروبی به پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی رسیده و انجام آن با سرعت و قدرت ادامه دارد.
مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری گلستان اضافه کرد: اتمام طرح لایروبی خلیج گرگان به رونق اقتصادی و کسب و کار ساکنان مناطق پیرامونی و افزایش درآمد آنها منجر خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد با به جریان افتادن آب در خلیج گرگان، پای گردشگران بیشتر از گذشته در منطقه باز شود و درآمد حاصل از آن گلستان را برخوردار کند.
به گزارش گل ارکیده به نقل از مهر، کارشناسان بر این باور هستند با عنایت به کاهش تراز آب دریای خزر، کاهش تراز و پسروی آب در خلیج گرگان هم امری ناگریز است اما رسوب برداری و لایروبی کانال های سه گانه خزینی، چپاقلی و آشور که وظیفه تبادل آب بین خلیج گرگان و دریای خزر را برعهده دارند می تواند نقش بسزایی در حیات زیستی خلیج گرگان ایفا کند؛ خلیجی که در این سال ها گرفتار چالش هایی همچون شکار بی رویه، ورود روزانه هزاران لیتر پساب خانگی، کشاورزی و صنعتی، دست اندازی به اراضی مستحدثه و غیره بوده است.
گذشت یک سال از دستور رئیس جمهور و فعل و انفعالات فنی و مهندسی انجام شده در محدوده خلیج گرگان مبین آن است که اقدامات دولت برای احیای این پهنه پرارزش زیستی در هفته های آینده به ثمر خواهد نشست و بخش زیادی از دل نگرانی های اهالی منطقه برطرف خواهد شد.


منبع:

1401/12/20
12:40:33
5.0 / ۵
210
تگهای خبر: آب , جزیره , دستگاه , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است