ادامه هوای ناسالم تهران طی امروز

ادامه هوای ناسالم تهران طی امروز

گل ارکیده: بر طبق اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز (19 آذرماه) کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفته است.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، برمبنای پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در بامداد امروز (۱۹ آذر) باتوجه به شرایط نسبتاً پایدار جوی، عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده ها طی ساعات گذشته همراه با افزایش تردد خودرو ها در اولین روز هفته بر میزان غلظت آلاینده ها افزوده می شود و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار می گیرد.

با حاکمیت جو آرام و پایدار در طول روز پراکندگی آلاینده ها محدود خواهد شد. عدم وزش باد مؤثر تا اواخر وقت شنبه همزمان با افزایش ترافیک شامگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق می شود و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت.

ادامه این شرایط جوی تا بامداد فردا (۲۰ آذرماه) و افزایش ترافیک صبحگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و برقراری وضعیت ناسالم در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود. عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده ها جلوگیری خواهدنمود.

شرایط پایدار جوی و کاهش تندی باد تا اواخر وقت یکشنبه ادامه خواهد یافت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس در بیشتر مناطق پیش بینی می شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۴۶ یعنی شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد همین طور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۵۴ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای همه قرار داشت.

براین اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از طرف شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروههای حساس محسوب می شوند و باید کارهای طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد بطور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می شود نفس کشیدن تاحدی مشکل تر از حالت طبیعی صورت بگیرد. کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و... همچون این کارهاست.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که برمبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.

منبع:

1401/09/19
15:54:06
5.0 / ۵
400
تگهای خبر: آلاینده , باغ , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است