پوشاک، دومین صنعت آلاینده محیط زیست

پوشاک، دومین صنعت آلاینده محیط زیست

گل ارکیده: صنعت مد و پوشاک پس از نفت آلوده ترین صنعت است چونکه علاوه بر مصرف زیاد آب برای تولید هر لباس، میزان بسیار بالایی آلاینده در محیط زیست رها می شود که مخاطرات بسیاری را به همراه دارد. باتوجه به این مخاطرات، بگفته معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست طی همایشی با حضور متخصصان حوزه محیط زیست وپوشاک ضوابط و مقرراتی را برای آموزش مشاغل در رابطه با صنعت نساجی تهیه خواهیم کرد.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، صنعت مد و پوشاک دومین صنعت آلوده کننده محیط زیست است. بیش از ۸۰۰۰ ماده شیمیایی مضر در این صنعت کاربرد دارند که مقصد نهایی تمام آنها جایی نیست جز خاک، آب های زیر زمینی و آب های جاری همین طور حدود ۱۰ درصد از گازهای گلخانه ای در دنیا توسط صنعت پوشاک تولید می شود.

برای کشت پنبه نیاز به آب و حتی سم پاشی داریم. پنبه همچون محصولاتی است که بیشترین نیاز آبی را دارد بطوریکه یک کیلو پنبه ۲۰ هزار لیتر آب مصرف می کند اما در مرحله کشت نه فقط به آب بلکه به مواد شیمیایی برای مقابله با آفات نیاز است. در بررسی ۲.۵ درصد از زمینهای کشاورزی کشت پنبه متوجه شدند که از ۱۶ درصد آفت کش های جهان برای تولید پنبه استفاده می شود و کارگرهایی که سر زمینهای پنبه مشغول فعالیت هستند، در تماس مستقیم با این سموم قرار دارند و گاهی گرفتار اختلالات ژنتیکی شده اند.

در رنگرزی پارچه ها نیز اغلب از مواد شیمیایی استفاده می شود و بعد از رنگ آمیزی پارچه گندآب آن به سمت رودخانه ها و خاک رها و تبدیل به تهدیدی مقابل سلامت انسان و سایر موجودات زنده می شود. از آن جایی که بسیاری از رنگ های مورد استفاده در این صنعت ارگانیک نیستند و خواص صنعتی دارند آلودگی زیادی را وارد طبیعت می کنند.

۷۰ درصد از مقدار کربن انتشار یافته در جهان از تولید پوشاک به وجود می آید و بعد از تولید و استفاده از پوشاکی که با صرف هزینه های زیست محیطی فراوان به بازار مصرف راه پیدا کرده اند، با حجم بسیار زیادی از پوشاکی روبرو می شویم که حالا تبدیل به زباله شده اند و قابل تجزیه نیستند و طبیعت را با سیل انبوهی از آلودگی های تازه مواجه می کنند بدین سبب صنعت پوشاک از زمان تولید تا زمان پخش بین قاره ای و حتی زمان دفع محصولات استفاده شده به مثابه یک نابودگر عمل می کند.

بیشتربخوانید:
صنعت پوشاک چه بلایی بر سر زمین می آورد؟«مد و فشن» آلوده ترین صنعت دنیا پس از نفت
نورالله مرادی - معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست - در گفت و گو با ایسنا، درباره ی صنعت پوشاک و کنترل مضرات آن بر محیط زیست اظهار داشت: صنعت پوشاک دومین صنعت آلاینده است بدین سبب مقرر است که طی همایشی با حضور متخصصان حوزه محیط زیست وپوشاک ضوابط و مقرراتی را برای آموزش مشاغل در رابطه با صنعت نساجی تهیه نماییم تا از میزان آلایندگی های این صنعت کاسته شود.

منبع:

1401/07/11
09:57:11
5.0 / ۵
309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دوستهای گل اركیده
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است