سازمان هواشناسی هشدار داد

گرد و غبار در نقاط مختلف کشور

گرد و غبار در نقاط مختلف کشور

گل ارکیده: سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار از تشدید فعالیت سامانه بارشی، وزش باد شدید موقت و خیزش گرد وخاک، افزایش ارتفاع موج و فعالیت سامانه بارشی آگاهی داد.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی، همراه با رشد ابرهای همرفتی و رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک از یکشنبه تا دوشنبه( ۲۲ تا ۲۳ خرداد) آگاهی داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در شمال خراسان رضوی، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات شرقی هرمزگان و دوشنبه در مرکز و جنوب سیستان وبلوچستان مورد انتظار است و آب گرفتگی و جاری شدن روان آب به شکل محلی، صاعقه، در نواحی مستعد بارش تگرگ، لطمه به سازه های موقت همچون تابلوهای تبلیغاتی، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، شکستن درختان فرسوده و نهال ها، احتمال پرتاب اشیاء از ساختمان های نیمه کاره و احتمال تاخیر در پروازها را به دنبال دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی عدم اتراق در کنار رودخانه ها، عدم تردد از حاشیه مسیل ها، اجتناب از چرای دام، استواری سازه های موقت و تابلوهای تبلیغاتی، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و عدم پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ دیگری از افزایش ارتفاع موج و سرعت باد و وزش باد شدید جنوب شرقی و افزایش ارتفاع موج تا ۲ متر و در شرق دریای عمان تا ۲.۵ متر از یکشنبه تا سه شنبه (۲۲ تا ۲۴ خرداد) در شرق خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان و هرمزگان آگاهی داد.

این مخاطره جوی احتمال لطمه به قفس ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و اختلال در کارهای دریایی را به دنبال دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی ممنوعیت شنا، احتیاط در ترددهای دریایی خصوصاً تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی را سفارش می کند.

این سازمان در ادامه با صدور هشداری زرد رنگ از وزش باد شدید در نقاط مستعد و خیزش گردوخاک از یکشنبه تا چهارشنبه(۲۲ تا۲۵ خرداد) آگاهی داد. این مخاطره دوشنبه و سه شنبه (۲۳ و ۲۴ خرداد) به شکل نفوذ گردوخاک از کشور عراق به مناطقی از غرب و شمال غرب کشوربه ویژه در استانهای مرزی مورد انتظار است.

این شرایط جوی روز یکشنبه درشرق خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، نیمه شرقی اصفهان، شمال مرکزی، قم، جنوب تهران، جنوب سمنان و غرب خوزستان، دوشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، قزوین، زنجان، همدان، سمنان، تهران، قم، البرز، کرمانشاه و شرق و شمال اصفهان، سه شنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم و سمنان و چهارشنبه در همدان، زنجان، قزوین، البرز، سمنان، قم و تهران پیش بینی می شود.

در اثر این مخاطره احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال لطمه به سازه های موقت، احتمال تاخیر در پروازها، کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، پرتاب اشیاء از ساختمان های نیمه کاره و احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد.

به سفارش سازمان هواشناسی احتیاط در تردد خصوصاً در جاده های بیابانی، استواری سازه های موقت، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، عدم حضور افراد لطمه پذیر در فضای بازدر دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه از فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی خصوصاً در ساعات بعدازظهر و اوایل شب و رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک از یکشنبه تا سه شنبه (۲۲ تا ۲۴ خرداد) آگاهی داد.

این مخاطره روز یکشنبه در آذربایجان شرقی، اردبیل، شرق خراسان شمالی، دامنه و ارتفاعات کرمان و ارتفاعات در مازندران، تهران و سمنان، دوشنبه در اردبیل، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات کرمان، شمال خراسان رضوی و شرق هرمزگان و سه شنبه در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی پیش بینی می شود و احتمال صاعقه، احتمال آب گرفتگی و جاری شدن روان آب به شکل محدود و محلی، احتمال لطمه به تابلوهای تبلیغاتی و سازه های موقت و شکستن نهال ها و درختان فرسوده، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا و احتمال پرتاب اشیاء از ساختمان های نیمه کاره را به همراه دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه های احتمالی عدم اتراق در کنار رودخانه ها، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل ها، احتیاط در کارهای کوه نوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، احتیاط در چرای دام و استواری سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و غیره، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره را سفارش می کند.

به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1401/03/23
10:07:47
5.0 / ۵
213
تگهای خبر: آب , درخت , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است