سازمان هواشناسی هشدار داد

رگبار و رعد و برق در ۸ استان

رگبار و رعد و برق در ۸ استان

گل ارکیده: سازمان هواشناسی از وقوع رگبار و رعد و برق در هشت استان و افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی و فراساحلی خلیج فارس و دریای عمان آگاهی داد.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از فعالیت سامانه بارشی در عرض های بالاتر و رشد ابرهای همرفتی در جنوب شرق کشور از دوشنبه ( ۹ خرداد ماه) تا چهارشنبه (۱۱ خرداد ماه) اشاره نمود و از وقوع رگبار باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و احتمال ریزش تگرگ در مناطق مستعد آگاهی داد.

منطقه اثر این سامانه دوشنبه استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، قزوین، زنجان، ارتفاعات و دامنه البرز، تهران، جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، سه شنبه شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، ارتفاعات و دامنه جنوب سیستان و بلوچستان و چهارشنبه آذربایجان شرقی و نیمه شمالی آذربایجان غربی خواهد بود.

این مخاطره موجب اختلال تردد در جاده های بین شهری، بالا رفتن احتمال برخورد صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر به طور محلی و افزایش احتمال لطمه به سازه های موقت و شکستن نهال ها و درختان فرسوده خواهد شد.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط خودداری از اتراق در کنار رودخانه ها، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل ها، احتیاط در کارهای کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، احتیاط در چرای دام و استواری سازه های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و... است.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشدار زردرنگ دیگری از افزایش وزش باد از روز دوشنبه ( ۹ خرداد ماه) تا چهارشنبه ( ۱۱ خرداد ماه) با مخاطره ای نظیر افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی از ۱ تا ۱.۵ متر و در نواحی فراساحلی ۱.۵ تا ۲ متر آگاهی داد.

منطقه اثر این سامانه دوشنبه نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس، سه شنبه نواحی شرقی دریای عمان و چهارشنبه مناطق شرقی و مرکزی دریای عمان خواهد بود.

حاکمیت این وضعیت جوی سبب افزایش احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و لطمه به قفس ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق های صیادی و شناورهای کوچک می شود.

بر اساس سفارش سازمان هواشناسی محدودیت در کارهای تفریحی، شنا و تردد با شناورهای سبک خصوصاً در فراساحل، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن با شناورهای نیمه سنگین و محدود کردن کارهای پشتیبانی صنایع خصوصاً در فراساحل در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1401/03/10
10:03:55
5.0 / ۵
394
تگهای خبر: آب , ایمن , درخت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است