گزارش گل اركیده؛

وقتی دانش نخبگان به داد پسماند گیلان می رسد

وقتی دانش نخبگان به داد پسماند گیلان می رسد

پسماند که امروز در گیلان از آن بعنوان ابر چالش یاد می شود راهکاری علمی داشته و می توان با بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان این مشکل را حل کرد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- بهرام قربانپور: هر چه قدر از معضل زباله سراوان بگوییم و بنویسیم باز کم گفتیم و نوشتیم، این زخم تاول زده خیلی وقت است که به تومور بدخیم گیلان تبدیل گشته و نیازمند یک عمل جراحی علمی و کارشناسانه است.
زخمی که چهار دهه از ایجاد آن می گذرد و تابحال راه درمان مناسبی برایش تدبیر نشده و مسؤلان و متولیان امر فقط به مسکن های کوتاه و مقطعی بسنده کردند و امروز این زخم به کف خیابان آمده است. این که گیلانیان به خویشتن داری، صبر و وقار معروف هستند بیراه و دور از حقیقت نیست، این خصایص پرارزش را مردم سراوان در چهار دهه تحمل «زخم زباله» به عینیت رساندند.
اما دیگر این زخم به تومور بدخیم تبدیل گشته و جای تحمل برای هیچکس باقی نگذاشته است و باید هر چه سریع ترین به دست متخصصان امر و به صورت علمی و اساسی جراحی شود.

مطالبه چهل ساله مردم سراوان
مردم سراوان که چهار دهه بوی تعفن و آزاردهنده شیرابه های مرگبار و زیست بوم نابود شده را تحمل کردند دیگر کاسه صبرشان لبریز شده است و در اعتراضی مسالمت آمیز و مطالبه گرانه خواهان پیشگیری از ادامه ریختن زباله در این منطقه شدند و از ورود زباله به محل دفنگاه ممانعت به عمل آوردند، این مورد سبب شد تا مسؤلان استانی و کشوری از خواب غفلت بیدار و برای حل این مورد قدیمی و التیام زخم کهنه دست به کار شوند.
اما جدا از اقدامات مسؤلان استان برای حل معضل چندین ساله پسماند سراوان، تعدادی از نخبگان گیلانی هم دغدغه خویش را نسبت به مساله پسماند نشان داده و پا روی پدال اراده توانستن گذاشتند و در چارچوب گروه شرکت دانش بنیان وارد عرصه درمان زخم کهنه زباله استان شدند.
طراحی الگویی واحد برای نظام مدیریت پسماند
مدیرعامل یکی از شرکت دانش بنیان فعال در گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به مساله پسماند و اهمیت این مورد برای استان، کاهش مخاطرات زیست محیطی را مهم ترین هدف این مرکز تخصصی حوزه پسماند برشمرد و اظهار نمود: موفق به طراحی الگویی واحد برای نظام مدیریت پسماند شدیم که قابلیت اجرا در تمام نقاط کشور را داراست و در نظر داریم برای حل معضل پسماند گیلان از آن استفاده نماییم.
عباس رنجی، ایجاد واحد تحقیق و توسعه در شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری رودسر در سالهای اخیر و ایجاد مرکز شتاب دهنده تخصصی در حوزه پسماند با همکاری بسیج علمی پژوهشی سپاه قدس گیلان را مهم ترین دلیل موفقیت در ایجاد الگوی واحد بیان کرد و اظهار داشت: استفاده از فناوری پلاسمای اکسیژن برای کاهش مخاطرات انسانی در خط پردازش، تولید انرژی از زباله های تر، تبدیل ریجکت به مصنوعات بتنی قابل استفاده در پروژه های عمرانی شهری و روستایی، تفکیک زباله در مبدا به روش موقعیت مکانی از مهم ترین دستاوردهای این مرکز شتاب دهنده است.
وی با اشاره به اینکه مساله پسماند گیلان چاره علمی و کارشناس محور دارد، اضافه کرد: با تاکید بر دانش روز و تفکر دانش بنیانی میتوان مساله پسماند گیلان و حتی کشور را حل کرد و این مهم زمانی محقق می شود که متولیان امر نسبت به تفکر دانش بنیانی باورمند باشند.

حل مشکل پسماند با کمک شرکتهای دانش بنیان و فناور تحقق می پذیرد
مدیرعامل یکی از شرکت دانش بنیان فعال در گیلان با اشاره به اینکه استفاده از فناوری ماکروویو در بی خطرسازی زباله های عفونی و بیمارستانی از دستاوردهای این شرکت است، اظهار داشت: این محصول سال قبل به کشورهای اروپایی صادر گردیده است و بروزترین روش در حوزه پسماندهای پزشکی و بیمارستانی است.
رنجی با قدردانی از حمایت ها و اعتماد استاندار گیلان به شرکتهای دانش بنیان افزود: خوشبختانه در چند هفته اخیر دستاوردهای این مرکز علاوه بر داخل استان، مورد توجه خیلی از شهرداری ها و کمیته های پسماند در استانهای دیگر قرار گرفته است
وی با تکیه بر این که حل مشکل پسماند با کمک شرکتهای دانش بنیان و فناور تحقق می پذیرد، خاطرنشان کرد: تنها با مشارکت تشکل های مردم نهاد، بخش خصوصی و شرکتهای فناور و دانش بنیان میتوان به حل مشکل زباله در استان کمک کرد.
تاکید بر توجه به مقوله دانش بنیان در همه بخش ها
در سالی که مقام معظم رهبری آنرا با نام «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» مزین کرده چند نکته مهم، کلیدی و راهبردی در آن نهفته است که یکی از مهم ترین نکات آن توجه به مقوله دانش بنیان است، موضوعی که در این دهه باوجود پیشرفت علم و تکنولوژی، به آن کمتر توجه شده و گاهی در بعضی بخش ها اصلاً توجه نشده است.
اما این نامگذاری های هوشمندانه رهبری گواه بر اهمیت مبحث است و همانند چراغ پرنوری است که راه را برای مسؤلان و متولیان امر روشن می کند و مصداق آن است که توجه به امر دانش بنیان باید در همه بخش ها پیاده سازی شود.
ریل گذاری ها در لایه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، صنعتی، زیست محیطی و … باید با چاشنی دانش بنیان و اندیشه نخبگانی صورت گیرد تا نتیجه مطلوب به دست آید در غیر این صورت همانند زخم زباله سراوان چرکین دار شده و به غده سرطانی تبدیل می شود.
مسئولان ارشد استان باید مبحث زباله سراوان را آئینه عبرت بدانند و اجازه ندهند مسائل دیگر استان همانند زخمِ زباله به ابر چالش استان تبدیل گردد و با نگاه نخبگانی و دانش بنیانی به حل مسائل استان گیلان همت بگمارند.
حال انتظار می رود به یمن نامگذاری سال و همینطور حل مساله تاریخی پسماند استان، پیکان توجهات به شرکتهای دانش بنیان بخصوص این گروه جوان، خوش فکر و نخبه گیلانی که توانستند با تاکید بر اندیشه و توان داخلی و با دست های خالی کارهای بزرگ انجام دهند، باشد.
این گروه دانش بنیان و جوانان نخبه گیلانی توانستند دستگاه بی خطر آفرین زباله عفونی و بیمارستانی، راکتور سوخت از زباله های پلاستیکی و لاستیکی، راکتور زباله های شهری با هیدروژن و پلاسما را در استان گیلان تولید کنند، که در نوع خود منحصر به فرد است و باید مورد توجه قرار گیرد بدون شک پشتیبانی از گروه دانش بنیان مصداق عمل به منویات معظم له است.

1401/02/19
07:30:29
5.0 / ۵
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است