مطالبات مردم گیلان از دولت- ۳

مرگ تالاب انزلی نزدیک است

مرگ تالاب انزلی نزدیک است

کوتاهی در نگهداری و احیای تالاب انزلی سبب مرگ تدریجی این تالاب و نگرانی مردم و دوستداران محیط زیست شده و یکی از مطالبات مهم آنها در مسافرت دولت به گیلان توجه به این سرمایه عظیم است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: وقتی سخن از سفر رییس جمهور و بررسی مشکلات گیلان به میان می آید، صدای نفس های به شماره افتاده تالاب انزلی بیش از همیشه شنیده می شود. رنجوری تالاب انزلی و گسترش سایه مرگ بر فرازش قدمتی چندین ساله دارد و این گنجینه باارزش سال ها است که از نبود مشارکت و عزم ملی جدی در امتداد نجاتش رنج می برد. حالا اما سفر هیئت دولت به گیلان بهانه ای است تا صدای تالاب باشیم و بار دیگر فریادرس طلب نماییم.
«ساسان کفایی» مدیرکل وقت محیط زیست گیلان مهرماه امسال در جلسه احیای تالاب انزلی عنوان نمود که برای احیای تالاب انزلی به ۱۴ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.
وی همین طور در این نشست اظهار نمود: تالاب انزلی با سابقه ۵۰ سال حفاظت زیست محیطی مانند نگینی در شمال کشور می درخشد اما به سبب مشکلات متعدد، رشد ناپایداری دارد و وضعیت فعلی تالاب مساعد نیست.
واقعیت این است که بد احوالی تالاب انزلی مدت های زیادی است که از طرف مردم، کارشناسان، کنشگران محیط زیست و رسانه ها مطرح می شود و بی شک نگاه همگان به سمت متولیان امر است تا چاره بیاندیشند و برنامه ای اصولی، کارآمد، مدون و دقیق بمنظور نجات تالاب ارایه داده و اجرا کنند و باز آنچه به وضوح پیش چشم همگان است نشان از این دارد که درخشش نگینی به نام تالاب انزلی در پس غبار بی توجهی ها چنان به کدورت گراییده که با تماشایش تنها آه از نهاد آدمی برمی خیزد.
گستره وسیع لطمه ها
تالاب انزلی زیست بوم ارزشمندی است که در معرض لطمه های بسیار قرار دارد. پای حرف حاشیه نشینان تالاب انزلی اگر بنشینیم، رنج های تالاب بیشتر برایمان هویدا می شود. «احمد» صیاد میان سالی است که در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: زندگی ما به تالاب گره خورده و کاهش آب تالاب، افزایش رسوبات، آلودگی آب، کاهش بارندگی، رشد و گسترش زیاد سنبل آبی همچون مشکلاتی است که در تالاب انزلی مشاهده می شود.
«لیلا حقگوی» از فعالان رسانه ای شهر انزلی نیز در این زمینه به خبرنگار مهر با اشاره به این که درباره تالاب انزلی و مشکلات آن حرف بسیار است، اظهار نمود: ورود فاضلاب های خانگی و صنعتی، پسماندها، سموم کشاورزی، گیاهان مهاجم و همین طور تصرف اراضی و ساخت و سازها در حریم تالاب بارها و بارها از طرف فعالان رسانه ای، فعالان محیط زیست و گروههای مردم نهاد مطرح شده، اما متأسفانه انگار هیچ گوش شنوایی برای دردهای تالاب نیست.
وی افزود: واقعیت این است که هم اکنون کاهش این مشکلات بیش از هر چیز دیگری نیازمند یک مدیریت مشخص و واحد است و بی گمان اگر همین امروز به داد تالاب نرسیم بطور قطع فردا دیگر اثری از آن باقی نمی ماند.

ضرر نابودی تالاب انزلی قابل جبران نیست
تبعات مرگ تالاب انزلی بسیار دامنگیر است. و اما «محمد لاهوری» مسئول کمیسیون محیط زیست مؤسسه موج شکن انزلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: محیط زیستی که در آن زندگی می نماییم، تأثیر مستقیم بر کیفیت زندگی ما دارد و گاهی تخریب آن می تواند موجب ایجاد اختلال شود.
وی با اعلان اینکه عدم رسیدگی و در نتیجه لطمه به تالاب موجب بروز یک بحران جدی و غیر قابل جبران می شود عدم رسیدگی و در نتیجه لطمه به تالاب موجب بروز یک بحران جدی و غیر قابل جبران می شود، اضافه کرد: این روزها منابع آبی کشور محل بروز بحران های جدیدی شده و زمانی که باید تمام نگرانی ما حفظ آب و منابع آبی باشد، متأسفانه در تالاب بین المللی انزلی شاهد بی تفاوتی نسبت به ظرف نگهداری آب هستیم.
لاهوری با اعلان اینکه هیچ منبعی تا به امروز ضررهای نبود تالاب انزلی را محاسبه نکرده است، اشاره کرد: تخریب تالاب به حدی زیاد و غیر قابل جبران است که می تواند موجب بروز کانون جدیدی از بحران غیر قابل مهار باشد؛ ولی باتوجه به اهمیت غیر قابل وصف این پهنه آبی کشور، هیچکس تخریب آنرا جدی نگرفته است.
رسیدگی به ترک فعل
وی با اشاره به نابودی تالاب انزلی با وجود حضور سازمان های مرتبط، اظهار داشت: این مساله چندان هم پیچیده نیست. ظاهر امر چنان است که همه این سازمان ها در کوشش برای نجات تالاب هستند، اما حلقه گمشده همه این تلاش ها در یک کلمه «ترک فعل» خلاصه شده است.
لاهوری در ادامه با اعلان اینکه می دانیم برای رسیدگی به یک موضوع که نیاز به فعالیت فیزیکی دارد تنها تهیه آمار، جمع آوری داده، نشست، سمینار و در نهایت ارسال گزارش وضعیت نگران کننده به بالادست راهکار نیست، اظهار داشت: در حقیقت مدیران قدیم و بدون شک مدیریت جدید این سازمان ها و نهادها، با «ترک فعل» وظیفه ای که بر عهده آنها بوده و رها کردن تالاب در انبوهی از داده ها موجب بروز این بحران شده اند.
این کنشگر محیط زیست تصریح کرد: طبق هشدار سازمان بین المللی فائو، حضور گیاه مهاجمی به نام «سنبل آبی» در هر محیط آبی بسیار خطرناک بوده و باید به سرعت معدوم شود، اما در سه دوره مدیریتی اداره کل محیط زیست استان گیلان، با وجود ارسال گزارش و تهیه آمار و شناسایی مناطق رشد این گیاه مضر، هیچ عمل فیزیکی مناسبی که بر دوش این سازمان بوده، انجام نشده است.
وی افزود: امروزه سنبل آبی یک بحران جدید بر پیکره زخمی تالاب انزلی است که حاصل «ترک فعل» مدیران این سازمان بوده است.

تصمیمات غیر کارشناسی
لاهوری با اعلان اینکه برآیند کارهای کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست و سایر نهادها و سازمان های مرتبط در قبال محیط زیست گیلان، خصوصاً تالاب انزلی، منفی بوده است، تصریح کرد: عملکرد اداره کل نشان داده است که برای کنترل بحران و ایجاد راهکار ناتوان است، شاهد ماجرا هم عدم توانایی تعامل با سایر سازمان ها مانند منابع طبیعی در به چالش کشیدن این سازمان برای جلوگیری از تخریب بالادست که منشأ رسوبات است، همین طور محل دفن زباله سراوان، عدم پیگیری ساخت تصفیه خانه ها و مدیریت زباله، و رها کردن تالاب انزلی و مرگ تدریجی آنست.
وی با اشاره به این که پیگیری اخبار هر کدام از این منابع تولید بحران، این نتیجه مهم را نشان میدهد که تصمیمات مدیریتی برای کنترل هر یک از این وظایف، عمدتا غیر کارشناسی و شتابزده است، اظهار داشت: در صورتیکه برای جمع آوری سنبل آبی از تالاب، نیاز به راهکار جدیدی بود، مدیریت اداره کل و تیم کارشناسی تصمیم به مشابه سازی ماشین غیر قابل استفاده ای گرفت که در نهایت در بستر کم عمق تالاب واژگون شد تا زمان و منابع مالی را با لجاجت در تصمیم گیری به هدر دهد.
لاهوری در ادامه به نقش نیروهای مردمی و سازمان های مردم نهاد برای حفظ تالاب انزلی اشاره نمود و اظهار داشت: همیاری سازمان های مردم نهاد در صورتی نتیجه می دهد که عزمی از جانب سازمان های دولتی برای حفظ داشته ها وجود داشته باشد همیاری سازمان های مردم نهاد در صورتی نتیجه می دهد که عزمی از جانب سازمان های دولتی برای حفظ داشته ها وجود داشته باشد.
وی با اعلان اینکه توان سمن ها برای به چالش کشیدن مدیران برای «تصمیمات اشتباه» و «ترک فعل» شاید بیش از این نباشد، افزود: هم اکنون مهم خطر نابودی تالاب در عرصه ملی است. ظاهراً مدیریت استانی از این جهت که نگران پاسخگویی نیست، درگیر روزمرگی شده است.
فعال محیط زیستی با اشاره به این که ملی شدن خطر نابودی تالاب، بطور قطع می تواند موجب ایجاد تغییرات اساسی در این دیدگاه شود، اظهار داشت: باید توجه داشت در روزهایی که شاهد نگرانی منابع آبی کشور هستیم، نگهداری و نگهبانی از این ظرفیت آبی باید بسیار پراهمیت باشد.

احیای تالاب انزلی مهم ترین مطالبه مردم
لاهوری با اشاره به این که تالاب بین المللی انزلی به اندازه ای به خطر نزدیک شده که نیروهای محلی با دست خالی توان یاری رساندن به آنرا ندارند، اضافه کرد: متأسفانه بنظر می رسد مسئولان استانی انگیزه و یا تمایلی به حفظ تالاب ندارند، بدین جهت تنها راه چاره جلب نگاه مسئولان در سطح ملی است.
وی با اعلان اینکه تکمیل تصفیه خانه ها که مدت ها از وعده آن گذشته اولین راه حل برای بهبود وضعیت تالاب است که باید به آن توجه گردد، افزود: خود تصفیه خانه ها به صورتی مستهلک شده اند و اگر قرار باشد روزی کار کنند، شاید نتوانند تمام ظرفیت خودرا داشته باشند اما همین تصفیه خانه ها می تواند کمک بسیاری به کاهش بار آلودگی مواد آلی و خودپالایی تالاب کند.
لاهوری در ادامه با اشاره به این که شرایط تحریم و مشکلات مالی کشور نمی تواند بهانه خوبی در این عرصه باشد، اضافه کرد: این مشکلات شاید به زودی حل شوند، اما عدم اختصاص بودجه در زمان حال، می تواند خسارت جبران ناپذیری در آینده به بار آورد که اصلاح آن غیرممکن باشد.
وی با اعلان اینکه بی شک بازخواهی از مدیرانی که هر یک به صورتی درباب نگهداری از محیط زیست و منابع طبیعی کوتاهی و «ترک فعل» کرده اند، می تواند راه را در آینده بر مدیرانی که گرفتار روزمرگی می شوند، ببندد بی شک بازخواهی از مدیرانی که هر یک به صورتی درباب نگهداری از محیط زیست و منابع طبیعی کوتاهی و «ترک فعل» کرده اند، می تواند راه را در آینده بر مدیرانی که گرفتار روزمرگی می شوند، ببندد، اظهار داشت: مدیری که در قبال مسئولیت خود نگران پاسخگویی نباشد، بدون شک می تواند زیر بار برخی مسئولیت هایی که نیاز به فعالیت و پیگیری بیشتری داشته باشد، نرود.
فعال محیط زیست با اشاره به این که تعامل بین سازمان ها این روزها به یکی از معضلات محیط زیست گیلان تبدیل گشته است، اضافه کرد: معضل تالاب ناشی از مشکلات محلی نیست قطع درختان و کارهای غیر اصولی در بالا دست با چراغ سبز سازمان منابع طبیعی سبب شده تا سیل عظیمی از رسوبات روانه تالاب شود.
وی با اعلان اینکه تهیه طرح جامع برای تالاب بین المللی انزلی یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه گردد، اشاره کرد: توجه به این بخش برمبنای مطالعات جایکا، می تواند دورنمای حفظ این منبع بزرگ طبیعی و میراث برای آیندگان باشد.
لاهوری افزود: این سند هم اکنون موجود است، اما موارد آن برای سازمان ها تفهیم نشده و یا در صورت علم به آن، اجرایش در اولویت ایشان نیست.

1400/11/05
20:17:42
5.0 / ۵
370
تگهای خبر: آب , آلودگی , درخت , زیست بوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است