آلودگی خاک، تهدیدی پنهان زیر پای انسان

آلودگی خاک، تهدیدی پنهان زیر پای انسان

گل ارکیده: مرکزی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: آلودگی خاک یک تهدید پنهانی زیر پای انسان است.


رضا میرزایی به مناسبت چهاردهم آذر مصادف با پنجم دسامبر روز جهانی خاک در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: خاک منبع عظیم و ثروت گرانقدری است که خیلی از مسائل حیاتی و نیازهای ضروری انسان و جامعه به آن وابسته است، بیشتر از ۹۵ درصد نیازهای غذایی بشر و درصد قابل توجهی از پوشاک و سایر مایحتاج جمعیت رو به رشد انسان در بستر خاک تولید و تأمین می شود این در شرایطی است که بشر با اقداماتی که در جهت توسعه و زندگی راحتتر انجام می دهد سبب آلودگی و نابودی این مولفه زیستی مهم شده است.
وی اظهار داشت: سال جاری، این مناسبت، با محوریت دو شعار اصلی «جلوگیری از شوری خاک» و «افزایش بهره وری خاک»، یکی از مهم ترین و اصلی ترین چالش های مدیریت سرزمین در اکثر کشورهای جهان را مورد توجه قرار داده است.
وی با اشاره به اینکه خاک یکی از پیچیده ترین اکوسیستم های موجود در طبیعت و یکی از متنوع ترین سکونتگاه های روی کره زمین است، اظهار داشت: خاک در بر گیرنده تلفیقی از ارگانیسم های مختلف است که با یکدیگر تعامل داشته و در چرخه های جهانی که ضامن تداوم حیات روی کره زمین هستند، نقش آفرینی می کند.
میرزائی اضافه کرد: در حالیکه خیلی از تغییرات و آلودگی های بوجود آمده در زمین توسط انسان قابل مشاهده می باشد، آلودگی خاک حدودا نامرئی، اما بسیار خطرناک می باشد. در واقع آلودگی خاک یک تهدید پنهانی زیر پای انسان است. آلودگی خاک از راه کشاورزی ناپایدار، فعالیتهای صنعتی، معدنی و زباله های مناطق مسکونی به وجود می آید.
وی خاطرنشان کرد: خاک در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها خیلی سخت ایجاد می شود و ما در ایران حدود ۱۶.۷ تن در هکتار در سال خاک از دست می دهیم، همینطور ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور ما تحت فرسایش آبی و ۳۲ میلیون هکتار تحت فرسایش بادی قرار دارند که این مورد با حذف حاصلخیزترین لایه خاک، باعث کاهش تنوع زیستی می شود.
میرزائی بیان نمود: شوری خاک هم بدلیل اثرات نامطلوب بر تولیدات کشاورزی و توسعه پایدار یک مساله مهم جهانی است؛ شوری خاک حاصل عوامل طبیعی و عملکردهای انسان بوده و در تمام مناطق با شرایط آب و هوایی مختلف روی می دهد و انسجام و ظرفیت خودتنظیمی خاک را از بین می برد و سبب خارج شدن این منبع پایه از دسترس انسان می شود.
وی ضمن اشاره به این که خیلی از تبعات زیست محیطی برای تمام زیستگاه های زمین مشترک هستند، اضافه کرد: از دست دادن تنوع زیستی و اختلال در خدمات اکوسیستم، کاهش میزان تولیدات کشاورزی، بیابانی و رها شدن زمینهای کشاورزی مرغوب قبلی و افزایش ریسک فرسایش خاک بدلیل از بین رفتن پوشش گیاهی، آلودگی آب آشامیدنی، کاهش فعالیتهای بیولوژیکی در خاک و تضعیف ساختار طبیعی خاک و سست شدن زیرساخت هایی مثل جاده ها و پی ساختمان ها همچون مخاطرات شوری خاک است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: با عنایت به ارزش و اهمیت منابع خاک کشور و ضرورت حفظ و حراست از این سرمایه خدادادی جهت بهره برداری پایدار و حفظ امانت برای نسلهای آینده، باید بیشتر از بیش به این مورد توجه داشت که توسعه پایدار هیچ کشوری بدون توجه بـه منـابع خـاک، دسـت یافتنی نخواهد بود و امیدواریم یادآوری این مناسبت، تلنگری برای همه بخش های جامعه باشد که توجه مسئولانه تری نسبت به مدیریت پایدار خاک داشته باشند.
منبع:

1400/09/14
12:38:01
5.0 / ۵
365
تگهای خبر: آب , آلودگی , خدمات , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است