در جلسه كمیته اضطرار آلودگی هوای تهران مصوب شد

توقف فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده تا شنبه

توقف فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده تا شنبه

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران در نشست کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران ضمن اعلام مصوبات جلسه از توقف فعالیت واحدهای صنعتی در دو روز آینده آگاهی داد.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا سعید محمودی با اشاره به وضعیت جوی تهران طی روزهای آینده اظهار داشت: تا شنبه (۶ آذرماه) وضعیت جوی پایدار پیش بینی می شود. ممکنست در این روز باد موقت بوزد اما از یکشنبه تا سه شنبه (۷ تا ۹ آذرماه) باردیگر پایداری جوی پیش بینی می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران درباره علل اصلی آلودگی هوای پایتخت اشاره کرد: یکی از با اهمیت ترین مسائلی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود، تردد کامیون ها در شب است همین طور فعالیت کارخانه های شن و ماسه نیز سهم زیادی در تشدید آلودگی هوای شهر تهران دارد.

وی با اشاره به لزوم توقف فعالیت کامیون ها حتی بصورت مقطعی افزود: سوال اصلی اینجاست که چرا سیاست های کنترل آلودگی هوا برای خودرو های شخصی اجرا می شود اما زمانی که نوبت به کامیون ها و موتور سیکلت ها می رسد، سیاست های نظارتی تغییر می کند. این مساله مسئله ای است که خارج از توان نهادهای زیست محیطی است و پلیس و دیگر نهادهای مربوط باید این مشکل را مدیریت کنند. وقتی قانونی درباره این مشکل تصویب می شود، باید اجرا شود. در غیر این صورت بود و نبود آن تفاوتی ندارد البته در سالهای قبل همکاری مناسبی میان پلیس و کارگروه اضطرار آلودگی هوا وجود داشته است که امیدواریم امسال هم ادامه پیدا کند.

محمودی با بیان مصوبات کارگروه اضطرار آلودگی هوا اظهارکرد: باتوجه به پیش بینی پایداری هوا در ایام آینده، محدودیت هایی برای مدیریت وضعیت فعلی اجرا می شود.

وی اضافه کرد: جلوگیری از تردد شبانه کامیون ها و تردد خودرو های فاقد معاینه فنی و دودزا یکی از محدودیت هایی است که در دو روز آینده اعمال می شود. کامیون ها با مصرف سوخت گازوئیل که منشا اصلی تولید ریزآلاینده های کمتر از ۲.۵ میکرون است، از مهم ترین منابع آلودگی متحرک هستند.

محمودی با تاکید بر لزوم توقف کارهای صنعتی آلاینده اظهارکرد: توقف کلیه واحدهای عمرانی که موجب تشدید الودگی می شوند به ویژه واحدهای صنعتی ماسه و بتن در دستور کار قرار می گیرد. برمبنای مصوبات جلسه امروز فعالیت واحدهای شن و ماسه در دو روز آینده متوقف خواهد شد همین طور استقرار پایگاه سیار پزشکی هم جزو مصوبات امروز جلسه است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به استفاده مکرر از سوخت مایع که سبب ایجاد آلودگی هوا می شود، اظهار داشت: ممنوعیت استفاده از سوخت مایع در نیروگاه ها یکی از اصلی ترین مصوبات جلسه امروز است. در سالهای قبل همیشه شایعات مصرف مازوت در کشور به گوش می رسید این در حالیست که میزان مصرف مازوت در کشور تنها سه درصد اعلام می شود. اگر این رقم صحت داشته باشد همین ۳ درصد نیز در روزهایی مصرف می شود که هوا پایدار می باشد و آلودگی بیشتر و شدیدتر خواهد شد.

محمودی در آخر با اشاره به مدت اجرای این مصوبات اظهار داشت: مصوبات جلسه امروز تا روز شنبه (۶ آذرماه) است و بسته به شرایط تغییر خواهدنمود.
1400/09/04
11:00:37
5.0 / 5
229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است