روز جهانی لایه ازن اهمیت حفظ لایه ای که ترمیم آن ۵۰ سال زمان می برد

روز جهانی لایه ازن اهمیت حفظ لایه ای که ترمیم آن ۵۰ سال زمان می برد

به گزارش گل ارکیده ۱۶ سپتامبر مصادف با ۲۵ شهریور روز جهانی حفاظت از لایه ازن است؛ لایه ای که با جذب پرتو فرابنفش خورشید باعث ادامه زندگی روی کره زمین می شود و حفظ آن نیازمند توجه و اقداماتی جهانی است. مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن تاکید بر نقش حیاتی لایه ازن برای کره زمین می گوید: اگر استفاده از گازهای مخرب این لایه به حد کافی کاهش پیدا کند، حدود ۵۰ سال زمان می برد تا لایه ازن بتواند خویش را ترمیم کند.محسن روشنی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اهمیت لایه ازن اظهار نمود: لایه ازن بخشی از لایه استراتوسفر جو زمین است که ضخامت زیادی ندارد. پراکندگی مولکول های ازن (O۳) که تشکیل یافته از سه اتم اکسیژن هستند، در لایه استراتوسفر در واقع لایه ازن را تشکیل می دهد و به علت این که مولکول های ازن می توانند اشعه فرابنفش خورشید را جذب کنند و مانع از رسیدن بیش از اندازه آن به سطح زمین شوند اصطلاحا به آن «ازن خوب» گفته می شود.

وی افزود: وجود لایه ازن برای حفظ حیات اکوسیستم کره زمین ضروریست و همانطور که جامعه جهانی می تواند در تخریب آن نقش داشته باشد، تخریب آن هم می تواند تاثیرات مخربی را در جهان برجای گذارد.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به این که منظور از تخریب لایه ازن کاهش ضخامت این لایه در بعضی قسمت های لایه استراتوسفر است، اظهار داشت: کاهش ضخامت لایه ازن بیشتر در بالای مناطقی چون قطب شمال و قطب جنوب و برخی کشورهای نزدیک آنها مانند نیوزیلند و استرالیا رخ داده است اما اثرات مخرب آن متوجه حیات کل کره زمین می شود.

به گفته روشنی، تخریب یا کاهش ضخامت لایه ازن مقاومت در مقابل اشعه فرابنفش خورشید را می کاهد و سبب می شود این اشعه به سادگی به سطح زمین برسد. هرچند این پدیده معمولاً در بعضی مناطق مانند قطب شمال و قطب جنوب که لایه ازن در بالای آن تخریب شده است رخ می دهد.

وی افزود: رسیدن اشعه فرابنفش به سطح زمین مشکلاتی را در بخش کشاورزی، حیات آبزیان و بروز بیماری هایی همچون سرطان پوست و آب مروارید چشمی باعث می شود.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن بیان این که دو دسته عوامل طبیعی و غیر طبیعی در تخریب لایه ازن نقش دارند، اظهار نمود: عوامل طبیعی تخریب کننده لایه ازن مانند فعالیتهای آتشفشانی و آتشسوزی جنگلها مواردی هستند که در طول تاریخ رخ داده است و طبیعت می توانست در مقابل این عوامل و تخریب ها خویش را ترمیم کند اما تأثیر این عوامل طبیعی در تخریب لایه ازن تنها ۱۶ درصد برآورد شده است و عوامل انسانی سهم بیشتری در تخریب این لایه محافظ دارند.

وی درباره عوامل انسانی که سبب تخریب لایه ازن می شوند، توضیح داد: استفاده از گازهای «کلروفلوئوروکربن ها» (CFC) طی دهه های گذشته اثرات مخربی را بر لایه ازن گذاشته اند اما حالا «پروتکل مونترآل» (معاهده ای بین المللی کاهش استفاده از گازهای مخرب لایه ازن) در تمام کشورهای جهان همچون ایران به تصویب رسیده است.

روشنی ضمن تاکید بر ضرورت پایبندی تمام کشورهای جهان به معاهده مونترآل و تلاش در جهت کاهش استفاده از گازهای مخرب لایه ازن، اظهار نمود: اگر استفاده و انتشار گازهای CFC به اندازه کافی کم شود حدود ۵۰ سال زمان می برد تا لایه ازن بتواند خویش را ترمیم کند. ازاین رو ضروریست اقدامات لازم در جهت حفظ این لایه مهم در جامعه جهانی صورت گیرد تا بتوانیم حیات کره زمین و زیستمندان آنرا حفظ نماییم.
1400/06/24
20:41:02
5.0 / 5
214
تگهای خبر: آب , جنگل , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است