خطر افزایش طوفان های گرد و غبار به دنبال خشک شدن تالاب ها

خطر افزایش طوفان های گرد و غبار به دنبال خشک شدن تالاب ها

به گزارش گل ارکیده مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور وقوع خشکسالی و عدم تأمین حق آبه تالاب ها و دشت های سیلابی را از مهم ترین عوامل تخریب سرزمین و بیابان زایی در کشور دانست و اظهار داشت: این پدیده بر اثر عوامل اقلیمی و انسانی ایجاد می شود.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا دکتر وحید جعفریان با تکیه بر این که پوشش گیاهی دشت های سیلابی نقش کلیدی در تثبیت خاک و پیشگیری از فرسایش بادی دارد، وقوع جریان های سیلابی را برای مرطوب سازی خاک و زادآوری و تداوم حیات گیاهان این مناطق حیاتی دانست.

وی اضافه کرد: بیشتر از ۳۰ میلیون هکتار از اراضی کشور تحت تأثیر فرسایش بادی قرار داشته است و قریب به ۱۳.۹ میلیون هکتار از این وسعت به لحاظ قرارداشتن در محدوده منابع زیست انسانی نظیر شهرها و روستاها، اراضی کشاورزی، شهرک های صنعتی و تاسیسات زیربنایی نظیر راه ها و خطوط راه آهن، خسارات قابل توجهی را به این منابع وارد می کنند.

به گفته مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، خسارات مستقیم ناشی از فرسایش بادی در کشور برپایه مطالعات انجام شده در سال ۱۳۹۸ بالغ بر۳۰۰۰ میلیارد تومان در سال بوده است.

جعفریان تصریح کرد: با عنایت به بروز خشکسالی اخیر صدمه پذیری ناشی از فرسایش بادی تشدید شده است و می تواند در مناطقی نظیر دشت سیستان و خوزستان باعث بروز زودهنگام طوفان های ماسه ای و گرد و غبار امسال و افزایش شدت و فراوانی ان طوفان ها شود.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها در ادامه تصریح کرد: ریشه بروز این بحران را میتوان در عدم تعادل میزان آب قابل دسترس و مصرف آن و فقدان یک برنامه جامع در حوزه مدیریت پایدار منابع آب و خاک و فقدان نگاههای مبتنی ارتقاء تاب آوری و سازگاری با کم آبی دانست.

وی افزود: هم اکنون روش های احیای مناطق بیابانی بر مبنای الگوی جلوگیری از عوامل تخریب و اجرای پروژه هایی چون نظیر قرق و کنترل چرای دام، توسعه گونه های بومی سازگار و استفاده از روش های مدیریت هرزآب در چارچوب برنامه های مشارکتی متمرکز است اما پایداری و دوام این گونه اقدامات در مقابل فرسایش بادی در گرو سلسله عوامل بیرونی است که در صورت عدم کارایی و عملکرد نامناسب مدیریت منابع آب و خاک، پوشش گیاهی و اکوسیستم های حساس مناطق بیابانی نخستین قربانی خواهند بود.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها اضافه کرد: بر مبنای درس آموخته ها و تجاربی که گاه با صرف هزینه های زیاد و طی یک زمان طولانی به دست آمده است، پیشگیری از تخریب سرزمین و بیابان زایی می بایست بعنوان یک اولویت در دستور کار برنامه ریزی های ملی و استانی قرار بگیرد و مدیریت پایدار سرزمین با استفاده از الگوهای مدیریت یکپارچه، مشارکت واقعی جوامع محلی و همکاری موثر دستگاههای اجرایی بخصوص همکاری وزارت نیرو فراهم می شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگلها، جعفریان در خاتمه کارگروه ملی مقابله با بیابان زایی را جایگاه مناسبی برای ایجاد همکاری و هماهنگی های بین بخشی در جهت دستیابی به اهداف پیش رو برشمرد و بر فعال سازی این کارگروه تصریح کرد.

منبع:

1400/06/23
10:44:52
5.0 / 5
200
تگهای خبر: آب , اقلیم , جنگل , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است