حامیان محیط زیست به داد ماهی ها رسیدند؛

زخم های عمیق محیط زیست لرستان

زخم های عمیق محیط زیست لرستان

به گزارش گل ارکیده مرور اخبار زیست محیطی روزهای اخیر در لرستان حکایت زخم های عمیقی است که یا به دست شکارچیان ایجاد می شود و یا خشکسالی ردی در ناسور شدن آن دارد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: لرستان را با طبیعت زیبا و حیات وحش متنوع آن می شناسند، جایی که جغرافیایی چهارفصل جاذبه های طبیعی مختلفی را در کنار هم گردآورده است. اما این میزان تنوع گیاهی و جانوری نیازمند حراست و حفاظت ویژه ای است.
طی روزهای اخیر مرور رویدادهای زیست محیطی در سراسر استان حکایت استمرار زخم ها به این حوزه است، از ازنا و الیگودرز و رومشکان که صیادان برای ماهی ها دام پهن کردند تا کشف و ضبط ادوات شکار در گوشه دیگری از استان.

اما در این میان حامیان محیط زیست در سلسله به مدد ماهی ها آمدند تا با جابجایی آنها به رودخانه ای پرآب، از تلفات ناشی از خشک سالی بکاهند.

کشف ۲۰۰۰ متر تور دامی در منابع آبی لرستان
با تلاش یگان های حفاظت شهرستان های ازنا، الیگودرز و رومشگان نزدیک به دو هزار متر تور دامی از منابع آبی و سدهای واقع در زمینه این شهرستان ها جمع آوری شد.
این میزان تور دامی که توسط صیادان بدون مجوز در منابع آبی استان برای صید آبزیان به آب انداخته شده بود با تلاش یگان های حفاظت محیط زیست شهرستان های ازنا، الیگودرز و رومشگان از منابع آبی و سدهای حوزه این شهرستان ها جمع آوری شد.

این میزان تور در تالاب خروسان ازنا، رودخانه سیمره در زمینه شهرستان رومشگان و سد خان آباد الیگودرز کشف و ضبط شده است.
کشف و ضبط دوقبضه اسلحه از متخلفین زیست محیطی در ازنا و الیگودرز
همچنین یگان های حفاظت محیط زیست شهرستان های ازنا و الیگودرز در گشت و کنترل در سطح حوزه استحفاظی و زیستگاه های حساس موفق به کشف و ضبط دوقبضه اسلحه و ادوات شکار از متخلفین زیست محیطی شدند.
در اجرای پایش زیستگاه های این دو شهرستان یک شکارچی سابقه دار در پناهگاه حیات وحش سفیدکوه ازنا به همراه یک قبضه سلاح بدون مجوز تک لول، یک دستگاه دوربین چشمی، ۳۵ عدد فشنگ جنگی سلاح ژ ۳ دستگیر شد.

همچنین در منطقه تمندر الیگودرز هم یک متخلف زیست محیطی به همراه یک قبضه تک لول مجاز و سه عدد فشنگ دستگیر شد.
پرونده این متخلفان بعد از بازجویی اولیه برای سیر مراحل قضائی به محاکم قضائی ارجاع شد.
نجات ماهیان در رودخانه محمدعلی آباد سلسله
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سلسله از نجات برخی از ماهیان رودخانه محمدعلی آباد این شهرستان با همکاری دوست داران محیط زیست آگاهی داد.

علیرضا رحیمی در گزارش گل ارکیده به نقل از مهر گفت: باتوجه به خشک سالی اخیر و کاهش منابع آبی و به تبع آن خشکیدگی برخی رودخانه ها و زیستگاه های آبی، تعدادی ماهی که در قسمت هایی از رودخانه محمدعلی آباد و شاپورآباد به سبب کم آبی در معرض تلف شدن قرار داشتند با تلاش پرسنل محیط زیست، بسیجیان، دوستداران محیط زیست و همکاری شهرداری الشتر نجات پیدا کردند.
رحیمی اظهار داشت: در این برنامه با نظارت کارشناسان محیط زیست ماهیان این گودال ها با سبد جمع آوری و به داخل تانکر شهرداری منتقل و سپس در یک رودخانه پرآب رهاسازی شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سلسله ضمن تشکر از همه کسانی که در اجرای این برنامه همکاری داشته اند از همه دوست داران محیط زیست درخواست نمود هرگونه تخلف زیست محیطی را به سامانه ۱۵۴۰ اطلاع رسانی کنند تا در اسرع وقت نسبت به پیگیری آن اقدام گردد.


منبع:

1400/06/16
10:59:43
5.0 / 5
246
تگهای خبر: آب , پرسنل , دستگاه , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است