تولید سالانه ۸ میلیون تن پسماند ویژه در کشور

تولید سالانه ۸ میلیون تن پسماند ویژه در کشور

به گزارش گل ارکیده معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر این که مدیریت پسماند تنها محدود به پسماند شهری و روستایی نیست بلکه باید پسماند خطرناک را به آن اضافه کرد، اظهار داشت: در ضمن 15 سال اخیر هیچ شرکت فناور و یا استارت آپی دراین زمینه ایده ای ارائه نکرده است در صورتیکه اولویت ما بر مدیریت پسماند بعنوان یکی از با اهمیت ترین معضلات زیست محیطی متمرکز است.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، پیام جوهرچی در بیست و نهمین رویداد آنلاین دوشنبه های استارت آپی با موضوع پسماند و محیط زیست که در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با تاکید بر این که موضوع مدیریت پسماند در کل دنیا یک موضوع جدید است، اظهار داشت: هر کنواسیون بین المللی در حوزه مدیریت پسماند از سال ۱۹۷۰به بعد مصوب شده است یعنی دنیا کلا دراین زمینه ۵۰ سال سابقه فعالیت دارد.

وی با اعلان اینکه دنیا در حوزه مدیریت پسماند به راهی رفته است که از حالت لوکس خارج شده است و کشورها و دولت ها اهمیت موضوع مدیریت پسماند را پذیرفته اند، اظهار نمود: بعنوان یک کارشناس در زمینه محیط زیست اعلام می کنم که یکی از اصلی ترین مشکلات محیط زیست ما (شاید بیش از ۷۰ درصد) از مدیریت پسماند و پساب نشات می گیرد و حتی آلاینده های اتمسفری ناشی از آلاینده های پسماند و پسابی کشور است.

جوهرچی با طرح این پرسش که کدام یک از مرکز دفع زباله مجهز به سیستم های توزین هستند، اشاره کرد: وقتی اعلام می شود ۵۸ هزار تن در سال پسماند عادی داریم، در صورتیکه این میزان واقعی پسماند عادی نیست و هر سال یک عددی را اعلام می کنند و سال بعد چند درصدی را به آن اضافه می کنند.

وی تصریح کرد: ۳۲ میلیون تن پسماند صنعتی در سال در کشور داریم که ۸ میلیون تن آن خیلی خطرناک و ویژه است و پسماندهای کشاورزی، پزشکی و سموم را به آن اضافه کرد. بر این اساس موضوع پسماند به موضوع حساسی تبدیل گشته است.

معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر این که بر این اساس بطور قطع مدیریت پسماند با یک سازمان و مدیر ساماندهی نمی گردد بلکه باید کلیت کشور دراین زمینه کار کنند. بدین جهت سازمان حفاظت محیط زیست از سال ۱۳۹۸ دفتر مدیریت پسماند را راه اندازی نمود.

جوهرچی با اشاره به این که وقتی از پسماند صحبت می شود نخستین چیزی که به ذهن خطور می کند پسماندهای عادی و شهری است، تصریح کرد: ولی در کنار آن ما با پسماندهای خطرناک تر از این نوع پسماندها مواجهیم. شاید پسماند کروم، هالوژنی و پسماند فلزات سنگین مقدارشان کم باشد اما خطر آنها بمراتب بیشتر از پسماندهای عادی است. بدین جهت نباید پسماندها را در زباله های شهری محدود کرد بلکه باید فراتر از آن دیده شود.

وی بر ضرورت ورود استارت آپ ها در حوزه بازیافت پسماندهای خطرناک تاکیدکرد و اظهار داشت: طی ۱۵ سال اخیر هیچ استارت آپ و شرکتی در حوزه پسماند خطرناک ورود نکرده است.

جوهرچی با اشاره به تفاهمنامه سازمان حفاظت محیط زیست با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وصندوق نوآوری درباب پشتیبانی از استارت آپ های این حوزه در سال قبل تصریح کرد: پشتیبانی از استارت آپ ها در حوزه مدیریت پسماند باید در سطوح بالا باشد چونکه ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال گردش مالی در بخش مدیریت مالی پسماند در کشور است بدین سبب به حمایت بیشتری دراین زمینه نیاز است.

وی با تاکید بر این که موضوع مدیریت پسماند کشور موضوعی است که استارت آپ ها می توانند خوب ورود کنند و موفق شوند، به تجارب موفق چند استارت آپ در دنیا اشاره نمود و افزود: هر شرکت و موسسه ای و صندوقی که برنامه مدونی در حوزه مدیریت پسماند داشته باشند، بطور قطع مسولان حتی با وجود تحریم ها و کمبودها توجیه می شوند و دراین زمینه نیز صندوق ملی محیط زیست نیز منابعی در اختیار دارد و اولویت ما در سازمان محیط زیست بر پسماندها متمرکز است.

معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست به اشاره به ارائه طرح "جهش تولید" در سال ۹۹ از جانب مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: متاسفانه رویکرد نمایندگان مجلس درباب فعالیت استارت آپ ها در حوزه مدیریت پسماندهای خطرناک همانند مدیریت پسماند شهری و روستایی است ولی انتظار ما از استارت آپ ها، اتحادیه ها و صندوق نوآوری این است که همه با هم در کنار هم باشیم و تک روی نشود چونکه این مساله یک بحث کشوری است و متعلق به یک سازمان نیست.

جوهرچی با اشاره به اهمیت بازیافت پسماند با اعلان اینکه تعدادی از کشورها از پسماند الکترونیک بعنوان "معادن شهری" یاد می کنند، تصریح کرد: در بحث مدیریت پسماند آموزش بسیار مهمست چونکه با آموزش یک نفر، برای ۱۰ تا ۲۰ نفر دیگر فرهنگسازی می شود و امیدوار هستم استارت آپ ها در مختصات کاربردی محیط زیست ورود کنند وفقط در مختصات علمی و نظری وارد نشوند.

منبع:

1400/06/15
20:08:25
5.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است