یک سوم از درختان جهان با خطر انقراض روبرو هستند

یک سوم از درختان جهان با خطر انقراض روبرو هستند

گل ارکیده: نتایج یک بررسی جدید نشان میدهد که یک سوم از درختان جهان با خطر انقراض روبرو هستند.


به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، برمبنای یک ارزیابی جدید، حداقل ۳۰ درصد از گونه های درختی جهان با خطر انقراض روبرو هستند که طیف گسترده ای از درختان بلوط و ماگنولیای معروف را شامل می شود.
کارشناسان معتقدند: ۱۷ هزار و ۵۰۰ گونه درخت در معرض خطر قرار دارند که تعداد آنها دو برابر آمار پستانداران، پرندگان، دوزیستان و خزندگانِ در معرض خطر انقراض است.
گروه های حفاظت محیط زیست خواهان اقدامات فوری برای مقابله با تهدیدهایی مانند جنگل زدایی، قطع درختان و تغییرات آب و هوایی هستند.
دکتر "مالین ریورز" از موسسه حفاظت بین المللی باغ های گیاه شناسی "کی یو" در لندن اظهار داشت: ما نزدیک به ۶۰ هزار گونه درخت در کره زمین داریم و الان برای نخستین بار می دانیم که کدام یک از اینگونه ها نیاز به اقدامات حفاظتی دارند، بزرگترین تهدیدهای پیش روی آنها کدام است و اینگونه ها در چه نقاطی قرار دارند.
کارشناسان تاکید دارند: برای یک جهان سالم ما به تنوعی از گونه های درخت نیاز داریم. هر گونه درخت نقش اکولوژیکی منحصر به فردی دارد و با توجه به این که ۳۰ درصد از گونه های درختان جهان در معرض انقراض هستند، باید فورا اقدامات حفاظتی را تشدید نماییم.
این گزارش، تحت عنوان "وضعیت درختان جهان"، نتیجه گیری کرد که حداقل ۳۰ درصد از ۶۰ هزار گونه شناخته شده درختی با خطر انقراض روبرو هستند.
حدود ۱۴۲ گونه اکنون منقرض شده اند، درحالی که ۴۴۲ گونه درست در لبه پرتگاه انقراض قرار دارند بطوریکه از هر کدام آنها کمتر از ۵۰ درخت باقی مانده است.
به گزارش گل ارکیده به نقل از شبکه خبری بی بی سی، بزرگترین تهدید برای درختان در جهان به ترتیب جنگل زدایی برای کشت (۲۹ درصد)، برای برداشت چوب (۲۷ درصد)، برای دامداری (۱۴ درصد)، برای توسعه (۱۳ درصد) و در اثر آتش سوزی (۱۳ درصد) است.
منبع:

1400/06/11
10:29:28
5.0 / 5
253
تگهای خبر: آب , باغ , جنگل , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است