پاییز گرم و کم بارشی پیش رو داریم

پاییز گرم و کم بارشی پیش رو داریم

گل ارکیده: رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به بارش های ناچیز در کشور طی دو ماه نخست تابستان، از پاییز نسبتا گرم و کم بارشی آگاهی داد.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به این که بر طبق الگوی بارش اقلیمی کشور بطور معمول مقدار بارندگی طی فصل تابستان بسیار ناچیز است و درصد چشمگیری از بارش کشور را شامل نمی گردد، اظهارکرد: تابستان ایران بطور معمول گرم و خشک است و کمتر از ۱۰ درصد بارندگی کشور در این فصل رخ می دهد. غالب بارندگی ها در فصل تابستان محدود به نوار شمالی و جنوب شرقی کشور تحت تاثیر سامانه مونسون هند است که با نزدیک شدن به فصل پاییز، در اواخر شهریور ماه به تدریج بارندگی ها در بخش شمالی کشور تقویت و در بخش جنوب شرقی تضعیف می شود.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اعلان اینکه طی مرداد ماه سال جاری بطور متوسط ۴.۴ میلیمتر بارندگی در کشور رخ داد، اظهار داشت: از شروع تابستان امسال تا حالا متوسط بارندگی در کشور ۱۲.۷ میلیمتر بود که تا اختتام تابستان مقدار میانگین بارندگی های کشور به ۲۰ میلیمتر نمی رسد. بدین جهت عمده بارش های کشور در شش ماه نسبتا سرد سال به ویژه از نیمه دوم پاییز تا نیمه اول بهار اتفاق می افتد.

وی در ادامه اشاره کرد: از شروع سال جاری تا حالا دمای کشور حدود ۱.۱ درجه بیش از اندازه نرمال بوده این درحالیست که در ماه جولای امسال (تیر- مرداد) - که گرمترین ماه جولای زمین نیز لقب گرفت - دمای کره زمین ۰.۹ درجه از میانگین قرن اخیر بالاتر بود بدین سبب افزایش دمای کشور نیز متاثر از افزایش دمای متوسط زمین بوده است.

به گفته رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، ایران یک کشور کوهستانی با توپوگرافی پیچیده است بدین سبب دما بصورت یکنواخت در همه نقاط کشور گرمتر از نرمال نیست. در فصول گذشته به ویژه نیمه غربی کشور آنومالی (بی هنجاری) دمایی بیشتری داشتیم یعنی آنومالی دمایی مثبت استانهای واقع در زاگرس از شمال غرب تا جنوب غرب کشور به نسبت نیمه شرقی بالاتر بوده است.

وی درباره پیش بینی بارندگی طی ماه های آتی اظهارکرد: برآیند کلی مدلهای پیش بینی نشان میدهد که با احتمال بالا، بارش های پاییزه امسال بطور نسبی کمتر از نرمال خواهد بود و ایران و خاورمیانه باید پاییز کم بارشی را انتظار داشته باشند همین طور آنومالی دمایی یا بالاتر از میانگین بودن دما در پاییز نیز در محدوده یک درجه سانتیگراد پیش بینی شده است.

وظیفه در آخر اظهار داشت: بطور کلی میانگین دمایی کشور در فصل پاییز حدود یک درجه بالاتر از حد نرمال خواهد بود بطوریکه در بعضی نقاط کمتر از یک درجه و در بعضی نقاط دیگر بیشتر از یک درجه بالاتر از نرمال خواهد بود. با این وجود این آنومالی دمایی به ویژه در بخش های غربی، جنوب غربی و جنوب کشور بیشتر از سایر نقاط پیش بینی می شود.

منبع:

1400/06/01
10:10:04
5.0 / 5
265
تگهای خبر: اقلیم , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است