گسترش آتشسوزی ها در جنگل های شرقی روسیه

گسترش آتشسوزی ها در جنگل های شرقی روسیه

در هفته های اخیر آتش به جان میلیونها هکتار از جنگل های روسیه افتاده و ˮابردودˮ ناشی از آن تا قطب شمال و گرینلند هم دیده می شود.


به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، دستکم چهار میلیون هکتار از اراضی جنگلی روسیه در اطراف سیبری و منتهی الیه شرقی این کشور در آتش می سوزند. دهکده های زیادی در این مناطق خاکستر شده اند همچون روستایی با ۷۰۰ سکنه و نیمی از مناطقِ طعمه حریق، عموما صعب العبور هستند و امدادرسانی یا تخلیه آنها کاری دشوار است.
دستکم ۷۶۰۰ امدادگر و مامور آتش نشانی در کوشش برای اطفای حریق در ۱۷ منطقه هستند.
جمهوری ساخا (یاکوتیه) واقع در ناحیه فدرال خاور دور، به صورت خاص از این حریق ها صدمه دیده و هفته هاست که در اراضی جنگلی این جمهوری، وضعیت اضطراری برقرار است. آتش خاموش می شود و سپس با وزش باد، شعله می گیرد. هواشناسان می گویند هیچ امیدی نیست که دمای هوا کمتر شود یا باران ببارد.
فرماندار یاکوتیه گفته است که به علت بادهای گرم و حرارت بالای هوا، حریق گسترش خواهد یافت. سرویس نجات محلی هم به مردم اخطار داده که به جنگل نروند. حتی به داوطلبان امدادرسانی سفارش شده که به هیچ وجه به تنهایی برای خاموش کردن آتش اقدام نکنند.
به گزارش دویچه وله، همینطور به مردم اخطار داده شده که خویش را برای پیشامدهای ناگوارتری آماده کنند. دود غلیظی بر فراز کراسنویارسک سیبری و ایرکوتسک در حاشیه دریاچه بایکال سایه انداخته و بخش هایی از پارک ملی موردوینین درحال سوختن است. این ابردود از روسیه فراتر رفته و به اولان باتور، پایتخت مغولستان رسیده است. در بخش های غربی هم دود به گرینلند و قطب شمال رسیده است.
منبع:

1400/05/21
11:40:30
5.0 / 5
255
تگهای خبر: جنگل , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است