گزارش گل اركیده؛

تلاش نافرجام مدیریت شهری پنجم برای مدیریت اکو پارک پردیسان

تلاش نافرجام مدیریت شهری پنجم برای مدیریت اکو پارک پردیسان

گل ارکیده: واگذاری مدیریت اکوپارک پردیسان به شهرداری تهران از آغاز دوره پنجم مدیریت شهری مورد توجه قرار گرفت اما تا واپسین روزها با وجود تصویب دو فوریت ناکام ماند.


به گزارش گل ارکیده به نقل از مهر، یکی از واپسین مصوبات شورای پنجم شهر تهران درباره «الزام شهرداری تهران به ثبت ملی میراث طبیعی و تنوع زیستی بوستان طبیعت پردیسان»، بود. یکشنبه این هفته زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر، در توضیح این طرح اظهار داشت: این طرح با رویکرد ۴ ساله شورا در خصوص توجه به محیط زیست است و دلیل مطرح شدن دو فوریت آن در دقایق آخر شورا این است که بار مالی خاصی نخواهد داشت. این بوستان ۳۰۰ هکتاری بخشی از منطقه طبیعی دره فرحزاد است و به سبب وجود ۵۳۰ گونه گیاهی پرارزش در آن، گفته می شود یک بیستم فلور کشور را تشکیل می دهد و حفظ آن از اهمیت خاصی برخوردارست. که مساحت ۳۰۰ هکتاری آن با مجموع زمینهای اطرافش مجموعاً ۵۵۰ هکتار برآورد شده است. درواقع این پارک یکی از تنفس گاه های شهر تهران شمرده می شود. بخشی از این مساحت ذکر شده به بوستان نهج البلاغه باز می شود که در دوره پیشین مدیریت شهری به یک بوستان مستقل شهری تبدیل شد اما به سبب از میان رفتن گونه های بومی و پرارزش در حین ساخت آن و استفاده از گونه های تجاری مورد انتقاد فعالان محیط زیست قرار گرفت.
بخش اصلی این اکو پارک پرارزش که متعلق به محیط زیست است، از آغاز روی کار آمدن مدیریت شهری پنجم توجه مدیران شهری را جلب کرد تا این که محمدعلی نجفی شهردار وقت به منظور بهسازی این بوستان به شکل یک بوستان اکولوژیک، با هدف تأمین نیازهای تفرجی شهروندان تهرانی و عرضه خدمات آموزشی به امضا رسید. کلانتری در روز امضای این تفاهمنامه به خبرنگاران اظهار داشت: برپایه این تفاهمنامه مقرر است سازمان بوستان ها ظرف یکسال پارک بی بدیلی جهت استفاده شهروندان ایجاد نماید. اما ۷ ماه پس از امضای این تفاهمنامه مشاور معاون خدمات شهری شهرداری تهران اظهار داشت: با وجود این که نمایندگان شهرداری اعلام نموده اند ما نگاه پیمانکاری به این پروژه نمی نگریم و، تفاهمنامه ای است که باید طرفین آنرا جلو ببرند. اما شهرداری هنوز پارک پردیسان را تحویل نگرفته است. با استعفای نجفی از شهرداری تهران بهسازی این بوستان هم مسکوت ماند و پیروز حناچی شهردار تهران درباره عملکرد شهرداری در این بوستان اظهار داشت: سرویس ها، دسترسی ها و امکانات عمومی پارک پردیسان مناسب نمی باشد و مدیریت شهری هم اکنون در این عرصه ها تمرکز کرده است و همکاران ما درحال کار بر روی آن هستند، ازاین رو قدم اول، به روز نگه داشتن پارک پردیسان و این که در این راستا چه اقدامی می خواهیم انجام دهیم، قدم دوم است. ما طبق تفاهمنامه عمل می نماییم. برخلاف صحبت های حناچی، یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری اظهار داشت: در این زمان تنها چند سرویس بهداشتی ساخته شد. در واپسین روزهای فعالیت حضور مدیران اصلاح طلب، صدراعظم توری تصریح کرد: برپایه تعاملاتی که با سازمان محیط زیست انجام شده تا صیانت از این پارک صورت گیرد و اخیراً هم توافقی میان دانشگاه تهران و شهرداری با مبحث این پارک برای باغ گیاه شناسی منعقد شده است. اما همزمان با تصویب دو فوریت این طرح، محمد مدادی مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست و مسئول هماهنگی مدیریت پارک پردیسان اظهار داشت: تصویب پارک پردیسان بعنوان نخستین منطقه حفاظت شده شهری تنها راه حفاظت از آن است و مخالف ثبت آن توسط وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستیم.
وی با اشاره به تصویب این طرح از جانب شورای شهر تهران اظهار داشت: ثبت پارک طبیعت پردیسان بعنوان میراث طبیعی نه تنها رافع مشکلات آن نبوده و کمکی به حفاظت از آن نمی کند، بلکه مانند سایر موارد مشابه که تحت مدیریت دوگانه سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت میراث قرار دارند، گرفتار تعارض و تداخل مدیریتی شده و مشکلات آن دو چندان خواهد شد. مسئول هماهنگی مدیریت پارک پردیسان تاکید داشت: تنها راه اطمینان از حفاظت پارک پردیسان در طولانی مدت، ثبت آن بعنوان منطقه حفاظت شده شهری توسط شورایعالی حفاظت محیط زیست است که خوشبختانه اقدامات دراین زمینه از دو ماه پیش آغاز و پیشنهاد مکتوب آن به دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان عرضه شده است.


منبع:

1400/05/16
20:45:09
5.0 / 5
322
تگهای خبر: باغ , بهداشت , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است