میش مرغ در یک قدمی انقراض

میش مرغ در یک قدمی انقراض

به گزارش گل ارکیده مدیر پروژه مشارکتی حفاظت میش مرغ با اشاره به اینکه جمعیت اینگونه حتی از یوزپلنگ آسیایی هم کمتر است، اظهار داشت: جمعیت این پرنده در کشور کمتر از ۴۰ بال تخمین زده و در خطر انقراض ترین گونه جانوری ایران به حساب می آید.مهدی نبی یان در گفت و گو با ایسنا افزود: میش مرغ سنگین وزن ترین پرنده دارای قدرت پرواز در جهان است. جمعیت جهانی آن حدود ۵۰ هزار بال تخمین زده می شود و بیشترین جمعیت آن در کشورهای اسپانیا و پرتغال شناسایی شده است.

وی افزود: بر مبنای آخرین سرشماری انجام شده - که در ارتباط با اسفند سال ۹۹ است - ۱۹ بال میش مرغ در کشور رصد شده و جمعیت این پرنده در کشور کمتر از ۴۰ بال تخمین زده می شود.

این کارشناس ارشد تنوع زیستی در ادامه اظهار داشت: طبق گزارش های موجود ۱۰۰ تا ۲۰۰ بال میش مرغ تا قبل از انقلاب و اوایل انقلاب در بوکان، شمال استان کردستان، قسمت هایی از استان زنجان و استان آذربایجان شرقی زیست می کردند.

وی درباره علل کاهش جمعیت میش مرغ اظهار نمود: تبدیل کشاورزی دیم به کشاورزی آبی سبب از بین رفتن سطح زیستگاه های جوجه آوری این پرنده شده است چونکه میش مرغ ها تنها در اراضی گندم که به روش دیم کشت می شوند، جوجه آوری می کنند و آبیاری بارانی سبب از بین رفتن جوجه و تخم پرنده می شود ازاین رو میش مرغ ها اراضی که به صورت بارانی آبیاری می شود را ترک می کنند.

نبی یان افزود: فعالیت کمباین ها پیش از به قدرت پرواز رسیدن میش مرغ یکی دیگر از عوامل تهدیدکننده جمعیت میش مرغ است و باعث تلفات بالای جوجه ها می شود.

مدیر پروژه مشارکتی حفاظت میش مرغ با اشاره به اینکه جنگ تحمیلی لطمه اساسی به جمعیت میش مرغ زده است، اظهار داشت: شکار غیرمجاز بخصوص در زمان جنگ و ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و نابسامانی ناشی از جنگ تحمیلی باعث شد بیشتر از دو سوم از جمعیت میش مرغ از بین برود و به کمتر از ۵۰ بال برسد.

به گفته وی میش مرغ ها در هر فصل جوجه آوری دو تا سه عدد تخم می گذارند و معمولاً با یک تا دو جوجه دیده می شوند.

مدیر پروژه مشارکتی حفاظت میش مرغ افزود: با عنایت به جمعیت بسیار پایین میش مرغ ها و زندگی در یک زیستگاه در حاشیه شهر بوکان استان آذربایجان غربی لازم است توجه ویژه ای به این گونه شود.

نبی یان با اشاره به اینکه اقدامات گوناگونی از حدود شش سال پیش از جانب سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی در چارچوب اقدام ملی حفاظت از میش مرغ انجام شده است، اظهار داشت: همچون اقدامات میتوان به خریداری ۲۳ هکتار زمین در محدوده زیستگاه این پرنده برای حفاظت از میش مرغ اشاره نمود.
منبع:

1400/05/16
12:58:34
5.0 / 5
336
تگهای خبر: آب , خرید , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است