سدها و تونل های انتقال آب کارون کدامند؟

سدها و تونل های انتقال آب کارون کدامند؟

کارون بزرگ ترین و پرآب ترین رودخانه کشور به بلندای ۸۹۰ کیلومتر و تنها رودخانه قابل کشتیرانی ایران بوده که تابحال طرح های سدسازی و انتقال آب گوناگونی روی آن اجرا شده است.*به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، تابحال ۲۹ سد با گنجایش بیشتر از ۱۸ میلیارد متر مکعب بر بستر کارون ساخته شده و چند طرح سد و انتقال آب از کارون اجرا شده که بعضی از مهم ترین این طرح ها به شرح زیر است:

* سال ۱۳۳۲ سد و تونل انتقال آب کوهرنگ یک با گنجایش ۱۲۰ میلیون متر مکعب ساخته شد و بعدها این گنجایش به ۳۰۰ میلیون متر مکعب افزایش یافت یعنی حالا سد و تونل انتقال آب «کوهرنگ یک» ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از بالادست رودخانه کارون برمی دارد.

* سد و تونل انتقال آب «کوهرنگ دو» هم در سال ۱۳۶۴ راه اندازی شد و بنا بود که ۱۳۵ میلیون متر مکعب آب را از بالادست حوضه کارون بردارد اما در سال ۱۳۶۶ این میزان به ۲۵۰ میلیون متر مکعب رسید.

* طرح سد کوچری و انتقال آب از دز به قمرود هم ۱۸۱ میلیون متر مکعب آب از بالادست رود دز برمی دارد و به قم منتقل می کند.

* سد گُتوَند علیا که یکی از بزرگ ترین سدهای ایران روی رودخانه کارون است. عملیات اجرای این طرح در سال ۱۳۷۶ شروع شد و یکبار در سال ۱۳۹۰ افتتاح و آبگیری شد و بار دیگر در سال ۱۳۹۲ راه اندازی شد. حجم کل مخزن این سد ۵ میلیارد و ۸۲ میلیون متر مکعب است.

* سد و تونل انتقال آب «کوهرنگ سه» با گنجایش ۳۶۵ میلیون متر مکعب در دست ساخت است.

* سد بهشت آباد در شهرستان اردل استان چهارمحال و بختیاری هم با گنجایش ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب در دست ساخت و مقرر است با سه خط انتقال به اصفهان، یزد و کرمان آب را به صنایع فلزی و فولادی برساند.

منبع:

1400/05/15
13:00:02
5.0 / 5
289
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است