چرا هواپیمای آبپاش کشور، بجای ایران در ترکیه بود؟

چرا هواپیمای آبپاش کشور، بجای ایران در ترکیه بود؟

خوزستان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به کمک ایران به ترکیه و اختصاص هواپیمای آبپاش برای خاموش کردن آتش سوزی جنگل های این کشور اظهار داشت: مکان و زمان آتش سوزی، روش مبارزه با حریق را تعریف می کند.سید محمدتقی سجادی در گفت و گو با ایسنا، درباب کمک ایران به ترکیه و اختصاص هواپیمای آبپاش برای خاموش کردن آتش سوزی در جنگل های این کشور، اظهار نمود: کاش می شد از چنین ابزار و امکاناتی در درون کشور استفاده گردد.

وی اضافه کرد: هر نوع پیشرفت، توسعه و زیرساختی برای اطفای حریق موجب خوشی و افتخار کشور است و حال این که چنین امکاناتی در کشور وجود دارد که می توانیم از این به بعد برای خاموش کردن آتش از آنها استفاده نمائیم، جای خوشی دارد.

سجادی با اعلان اینکه مسایل زیست محیطی مرز سیاسی نمی شناسند، عنوان کرد: در مسایل زیست محیطی، اولویت ها را مرزها تعیین نمی کنند.

وی با اشاره به حریق های متناوب در جنگل های زاگرس، هیرکانی و... افزود: کمک هایی که به کشورهای همسایه شده، در زمان هایی اتفاق افتاده که الزاما در آن موقع امکان استفاده از آن تجهیز در درون کشور و در آن موقعیت آتش سوزی خاص وجود نداشته است و یا با آتش سوزی مواجه نبوده ایم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان اظهار داشت: بحث های زیست محیطی پیرامون کشور، مستقیما روی محیط زیست درون کشور اثرگذار می باشد و باید به این مساله توجه جدی کرد.

سجادی بیان کرد: شبکه های مهار و کنترل حریق در کشور ایران، نه فقط در منطقه بلکه در بین کشورهای جهان، یکی از کارآمدترین شبکه ها است. مردم ایران در چنین مواردی مردم مسئولیت پذیری هستند و زیرساخت های اجتماعی چنین اقداماتی در کشور به خوبی مهیا شده است.

وی اضافه کرد: وجود چنین هواپیمای آبپاشی که برای کمک به مهار آتش سوزی جنگل های ترکیه به این کشور فرستاده شده را به پای توانمندی و ظرفیت های ایران بگذاریم و باید اظهار داشت که این مساله موجب افتخار ملی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان در پاسخ به این پرسش که اگر چنین امکاناتی در کشور وجود داشته چرا تا حالا از آن برای مهار آتش سوزی در جنگل های زاگرس و... استفاده نشده است؟ اشاره کرد: در زمینه منابع طبیعی، مکان و زمان آتش سوزی، روش و ادوات مبارزه با حریق را مشخص می کند. برای مثال ممکنست بیش از ۱۰ هلی کوپتر آماده در منطقه باشد اما به سبب صعب العبور بودن منطقه یا نبود امکان آبگیری، شب بودن و... نتوان از هیچ کدام از این هلی کوپترها بهره برد.

سجادی افزود: هواپیمایی که امکان استفاده آن در یک نقطه مشخص وجود نداشته باشد، وجود یا عدم وجود آن هیچ تفاوتی ندارد و از ین جهت، مکان و زمان حریق نوع مبارزه با آنرا مشخص می کند.

وی اظهار داشت: بعنوان مدیرکل منابع طبیعی مسلم بدانید اگر امکاناتی وجود داشته باشد که بتوان یک ساعت زودتر از شر آتش و خسارت به منابع طبیعی رها شد، اساسا از آن امکانات استفاده خواهیم کرد و عدم استفاده از این امکانات، خیانت محض است.
1400/05/14
11:00:44
5.0 / 5
206
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است