مدیر كل محیط زیست گلستان:

تالاب گمیشان سال ها پیش خشک شده است

تالاب گمیشان سال ها پیش خشک شده است

به گزارش گل ارکیده مدیر کل محیط زیست گلستان با اشاره به اینکه تالاب گمیشان سال ها است که خشک شده، اظهار داشت: سال جاری با تلاش هایی که صورت گرفت، حدود ۱۰ هزار هکتار از قسمت شمالی تالاب آبگیری شد.محمدرضا کنعانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: کار مطالعه حد بستر و حریم تالاب های آلاگل و آلماگل و مطالعات تفکیک عرصه و حق آبه زیست محیطی انجام گرفته و به وزارت نیرو ارسال شده است.
وی اضافه کرد: بر مبنای مطالعات انجام شده در این تالاب ها در ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ «ستاد ملی هماهنگی مدیریت تالاب های کشور» مصوبه ای صادر کرد که بر مبنای آن وزارت نیرو ملزم به تأمین حق آبه این تالاب شد.
مدیرکل محیط زیست گلستان افزود: بحث تعیین و تفکیک حد بستر و حریم تالاب ها یکی از موضوع هایی است که باید مورد پیگیری قرار گیرد، بر مبنای قانون، شرکت آب منطقه ای مکلف است تا که حد بستر و حریم تالاب ها را مطالعه و مشخص نماید، این مورد کمک زیادی به تصرفات، تغییر کاربری ها و دست اندازی ها به تالاب می کند.
وی در ارتباط با بحث تعیین و تأمین حق آبه محیط زیستی خاطرنشان کرد: بر مبنای قانون تالاب ها سازمان محیط زیست وظیفه دارد تا این حق آبه را مطالعه کند و وزارت نیرو هم باید آنرا به تالاب ها اختصاص دهد.
کنعانی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه تکلیف شد تا برای تالاب هایی که با شرایط بحرانی روبرو هستند برنامه احیا تدوین شود، اضافه کرد: هم اکنون بحث مدیریت زیست بومی تالاب با مشارکت جوامع محلی و زی نفعان مطرح گردیده است که باید آنرا مدیریت نماییم.
بررسی مجدد مطالعات حد بستر و حریم خلیج گرگان
وی در ارتباط با مطالعات حد بستر و حریم خلیج گرگان و تالاب میانکاله اظهار داشت: کار مطالعات حد بستر و حریم این تالاب ها را شرکت آب منطقه ای مازندران انجام داد، ولی وقتی این مطالعه به استان عرضه شد، متوجه شدیم که این حد بستر و حریم با سکونت گاه های شهری و روستایی تداخلاتی دارد.
مدیر کل محیط زیست گلستان اظهار داشت: در نهایت در جلسه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰، «ستاد ملی هماهنگی و مدیریت ملی تالاب های کشور» مقرر شد تا وزارت نیرو با استعلام از وزارت کشور، راه و شهرسازی و استانداری ها حد بستر و حریم این تالاب را اصلاح نماید.
وی افزود: در جلسه آینده هم ستاد ملی تالاب ها باید کار مطالعات حد بستر و حریم را عرضه کند و اگر تفکیک صورت گیرد، شاهد خواهیم بود که از تصرفات جلوگیری می شود.
حق آبه محیط زیستی یکی از موضوعات مهم در خلیج گرگان است
کنعانی با اشاره به اینکه بحث حق آبه محیط زیستی یکی از موضوعات مهم در خلیج گرگان است، ابراز کرد: بخش مهمی از حق آبه محیط زیستی خلیج گرگان از دریا تأمین می شود و قسمتی دیگر را از رودخانه قره سو می گیریم.
وی در ارتباط با تبادل آب بین خلیج گرگان و دریای خزر ابراز کرد: مرکز ملی اقیانوس شناسی استان بحث لایروبی کانال های بین خلیج گرگان و دریای خزر را انجام داد که در نهایت سناریوهای تسهیل ارتباط آب، بین دریای خزر و خلیج با اولویت کانال های چاپقلی و آشوراده را ارائه نمود.
مدیر کل محیط زیست گلستان افزود: در جلسه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ «ستاد ملی هماهنگی مدیریت تالاب های کشور» این طرح مصوب به سازمان بنادر ابلاغ گردید و سازمان هم قرار شد تا از محل اعتبارات مدیریت بحران بحث تبادل آب را انجام دهد.
وزارت نیرو حق آبه تالاب قره سو را تأمین کند
وی با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست کار مطالعات حق آبه قره سو را انجام داده است، بیان نمود: این سازمان مطالعات انجام شده را به وزارت نیرو تحویل داده و وزارت نیرو باید این حق آبه را تأمین و به تالاب اختصاص دهد.
کنعانی اضافه کرد: متأسفانه وزارت نیرو توانایی تأمین میزان آبی که سازمان محیط زیست مشخص کرده را ندارد، ولی قرار شد تا در خلال جلسه ای مشترک میزان حق آبه زیست محیطی قره سو باردیگر مشخص شود.
وی افزود: در خلیج گرگان بحث حق آبه بیشتر متأثر از دریای خزر است، اما در قره سو برای تبادل «اکولوژیکی» مبحث حق آبه باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد، چون که آب شیرین همراه با آب شور برای حفظ اکوسیستم لازم است.
وی اظهار داشت: سال قبل حدود ۱۰ کیلومتر لایروبی در تالاب های آلاگل و آجی گل انجام شد و چون حوزه اترک، سیلابی است آبگیری خوبی انجام شده و نسبت به بقیه تالاب ها وضعیت خوبی دارند.
مدیر کل محیط زیست گلستان بیان نمود: سال جاری حدود یک کیلومتر فیوز غربی از خروجی تالاب آلاگل انجام دادیم و بخش شمالی تالاب گمیشان برای نخستین بار در این سال ها آبگیری شد.
وی با اشاره به اینکه تالاب خلیج گرگان و گمیشان همچون تالاب های ساحلی هستند، خاطرنشان کرد: این تالاب ها متأثر از آب دریای خزر هستند که بخش زیادی از آنها از آب دریای خزر تأمین می شود، ولی تالاب های آلماگل، آجی گل و آلاگل از حوزه آبریز اترک تأمین می شود، ازاین رو آب آنها شیرین است.
کنعانی با اشاره به اینکه تالاب گمیشان سال ها است که خشک است، ابراز کرد: پس از سال ها خشکی تالاب گمیشان، سال جاری با تلاش هایی که صورت گرفت، حدود ۱۰ هزار هکتار از قسمت شمالی تالاب گمیشان باردیگر آبگیری شد.
وی اضافه کرد: هم اکنون هم اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان برای ساماندهی کانال خزر در نظر گرفته ایم که پیمان کار هم مشغول به کار است.
مدیر کل محیط زیست گلستان اظهار داشت: تالاب ها اگر خشک شوند، منشأ ریز گرد هستند، هم اکنون تمامی اقداماتی که در استان بر روی تالاب ها انجام می شود برای مقابله با ریز گردهاست.
احیای تالاب ها جلوی پدیده ریز گردها را می گیرد
وی اضافه کرد: مطالعات پدیده ریز گردها در استان انجام شده و پهنه هایی که مستعد گرد و غبار هستند مورد شناسایی قرار گرفته است، هم اکنون جلسات استانی مختلف برای مقابله با این پدیده تشکیل می شود و امیدواریم با احیای تالاب ها جلوی پدیده ریز گردها را بگیریم.
کنعانی با بیان اقدامات سازمان ها در مقابل ریز گردها ابراز کرد: منابع طبیعی اقداماتی همچون بوته کاری و کارهای مختلف دیگر را برای پیشگیری از ریز گردها باید انجام دهد و محیط زیست توانسته در کنار تالاب آلاگل حدود ۷۰ هزار هکتار بوته کاری انجام دهد.


منبع:

1400/05/11
12:32:26
5.0 / 5
325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است