نشست كمیته ملی راهبری حمایت از جنگل های زاگرس

جهانگیری: بیشتر از هر زمانی باید به حفظ و صیانت از جنگل های زاگرس اهتمام ورزیم

جهانگیری: بیشتر از هر زمانی باید به حفظ و صیانت از جنگل های زاگرس اهتمام ورزیم

به گزارش گل ارکیده دومین نشست کمیته ملی راهبری پشتیبانی از جنگل های زاگرس بامداد امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.


به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، جهانگیری در این نشست با تکیه بر لزوم صیانت و حفاظت از جنگل های کشور، اظهار داشت: جنگلها از بزرگترین سرمایه های کشور هستند و در شرایط جدید که ما با تغییرات اقلیمی شدید و خشکسالی روبرو می باشیم. باید بیشتر از هر زمان دیگری نسبت به حفظ این موهبت و سرمایه الهی اهتمام داشته باشیم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه مبحث حفاظت از جنگلها بخصوص جنگل های زاگرس باید به یکی از اولویت های اصلی کشور تبدیل گردد، خاطرنشان کرد: امروز بخش مهمی از زندگی و حیات مردم ایران به جنگلها وابسته است، ازاین رو همه دستگاه ها باید با مشارکت و همکاری تلاش کنند تا از پهنه های طبیعی به خوبی نگهداری شود.
وی با ابراز خرسندی از ابتکار سازمان جنگلها، مراتع و آبخیز داری کشور در استفاده از نظرات و دیدگاه های کارشناسان و صاحبنظران دانشگاهی در تدوین سند جامع حفاظت و مدیریت پایدار بوم سازگان زاگرس، عنوان کرد: باید برای حفظ منابع طبیعی و جنگلها نگاه دراز مدت داشت و تدوین این سند می تواند کمک نماید که این مسئله ملی هیچ گاه به بوته فراموشی سپرده نشود.
جهانگیری تصریح کرد: سازمان جنگلها و مراتع با برنامه های کوتاه مدت و ضربتی می تواند سیاست هایی در جهت مقابله با بیماری که درختان بلوط را در عرصه ای بیشتر از یک و نیم میلیون هکتار از جنگل های زاگرس تحت تأثیر قرار داده است، اجرا نماید. همینطور باید برنامه جدی برای مقابله با حریق هایی که هر روز اخبار آن در رسانه ها منتشر می شود اتخاذ شود تا از یک سو از گسترش بیماری و حریق در منطقه زاگرس پیشگیری شود و از طرفی با احیا و بازسازی این سرمایه طبیعی شاهد آینده روشنی برای جنگل های منطقه باشیم.
معاون اول رئیس جمهور با ابراز تاسف از گزارش رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور در خصوص این که صد در صد آتشسوزی ها در جنگل های زاگرس علت انسانی دارد، اضافه کرد: طبق گزارش های «فائو» ارزش هر درخت بلوط میلیونها تومان است و این آتشسوزی ها به منابع پرارزش کشور خسارات گسترده ای وارد می نماید.
وی با اشاره به اینکه برنامه احیای یک و نیم میلیون هکتار از پهنه های جنگلی صدمه دیده باید متناسب با برنامه هفتم توسعه همه جانبه کشور باشد، اظهار داشت: بخش هایی از سند جامع بوم سازگان که احتیاج به اصلاح دارد به کمیسیون زیر بنایی دولت ارجاع داده می شود تا در دولت آتی هم در صورت انجام برخی اصلاحات اجرا شود.
جهانگیری ضمن قدردانی از عملکرد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و هم ستاد مدیریت بحران کشور، از همه دستگاه ها خواست تا با حداکثر ظرفیت به مدیریت استانهای همجوار زاگرس در زمان اطفای حریق کمک کنند.
در این جلسه که وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، استانداران استانهای آذربایجان غربی، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم حضور داشتند رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گزارشی از روند تدوین سند جامع حفاظت و مدیریت پایدار بوم سازگان زاگرس ارائه کرد.
تکمیل طرح های کاداستر زاگرس، شناسایی و تعیین واحدهای ذخیره گاه جنگلی در سطح ۴۰۰ هزار هکتار، مبارزه با آفات جنگلی در سطح ۷۵ هزار هکتار و کنترل بیماری ذغال بلوط در سطح ۲۵۰ هزار هکتار، تجهیز یگان حفاظت منابع طبیعی و جلوگیری از حریق و راه اندازی پایگاه های حفاظت در جنگل های زاگرس، ممنوعیت ارائه مجوز راه اندازی هرگونه کوره ذغال سوزی سنتی و صنعتی، استقرار بالگرد در استان ها با کمک ستاد بحران، توسعه انرژی های نو برای ۶ هزار خانوار روستایی، ساماندهی نظام بهره برداری از اراضی و کوچ عشایر، ارائه الگوی کشت زیر اشکوب سازگار با جنگل های زاگرس و توسعه و ترویج برنامه های فرهنگی برای جلب مشارکت مردم و جوامع محلی برای حفاظت از این جنگلها از مصوبات امروز کمیته ملی راهبری پشتیبانی از جنگل های زاگرس برای اجرا در سال ۱۴۰۰ بود.
در این جلسه همینطور رئیس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از میزان بارش ها در سال آبی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ و الگوهای پیشبینی نزولات جوی در فصول پاییز و زمستان ارائه کرد.
منبع:

1400/05/05
23:25:26
5.0 / 5
301
تگهای خبر: آب , اقلیم , جنگل , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است