ثبت ۴۴ روز هوای ناسالم برای اصفهان؛

شاخص هوا تابع اقلیم است

شاخص هوا تابع اقلیم است

به گزارش گل ارکیده معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: شاخص کیفی هوا فقط تحت تأثیر آلودگی ناشی از واحد صنعتی تغییر نمی کند و این شاخص تابع اقلیم هم هست.به گزارش گل ارکیده به نقل از مهر، کلانشهر اصفهان بر پایه آمار اداره کل حفاظت محیط زیست استان از آغاز سالجاری تا آخر تیرماه بدون روز پاک، ۸۰ روز سالم، ۴۱ روز ناسالم برای گروه های حساس و سه روز ناسالم برای عموم را تجربه نمود.
حمیرا صفی قلی، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره علت آلودگی شدید هوا در دو هفته اخیر عنوان کرد: عوامل مختلفی در ایجاد آلودگی هوا اثرگذار می باشد که شاید بعضی از آنها مانند وزش باد و خیزش گرد و خاک منشأ خارجی داشته باشد و یا حتی ساکن شدن هوا وضعیت آلودگی را تشدید کند.
وی با اشاره به اینکه ترددها در ایام اخیر بسیار زیاد شده است، افزود: حمل و نقل تاثیر زیادی بر آلودگی دارد؛ وقتی بنزین سوخته می شود گاز آلاینده تولید می کند که بر افزایش ذرات معلق pm۲.۵ و pm۱۰ مؤثر است و اگر تجمعی حساب کنید می بینید که چقدر شاخص ها بالا می رود در حالیکه آلودگی ناشی از واحدهای صنعتی زمانی اثر محسوس دارد که شرایط (این ورژن) وارونگی دما باشد.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه سواد عمومی در آشنایی با آلایندگی و بارگذاری ها پایین است، تصریح کرد: این مهم احتیاج به آموزش دارد و صدا و سیما لازم است که در این حوزه کمک نماید تا بتوان با افزایش آگاهی، تعادل را رعایت کرد و به مشکلات دامن نزد.
۳۰۰ واحد صنعتی آلاینده در حاشیه شهرهای اصفهان شناسایی شد
صفی قلی با تکیه بر این که ترافیک روزهای اخیر بسیار زیاد بود، اظهار داشت: صنایع مشکل آلایندگی داشته اند اما استقرار آنها در شعاع نبوده و با مراکز شهری فاصله دارد، واحدهایی که بیشتر در شعاع قرار دارند کارگاه ها و اصناف هستند در حالیکه ترافیک شهری هر روز وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه اداره کل محیط زیست از آغاز سالجاری تا آخر خردادماه حدود ۵۶۰ پایش از واحدها و صنایع استان انجام داده که نزدیک به ۳۰۰ واحد آلاینده در شعاع شهرها بودند، اظهار داشت: با همه صنایع و واحدهای آلاینده برخورد می شود؛ اگر واحد صنعتی آلایندگی داشت در مرحله اول برای آن اخطار صادر و بعد از ۱۵ روز باردیگر تکرار می شود، واحد آلاینده در صورت رفع نکردن آلودگی در فهرست صنایع آلاینده قرار می گیرد و اگر به آلایندگی ادامه داد و شکایت مردمی داشت پیگیری قضائی در دستور کار قرار می گیرد.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: شاخص ها فقط تحت تاثیر آلودگی ناشی از واحد صنعتی تغییر نمی نماید. موقعی اثر محسوسی دارد که شرایط وارونگی دما را داشته باشید.
وزش بادهای شرقی و شمالی در استان شدید و بحرانی نیست
نوید حاجی بابایی معاون توسعه و پیشبینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: پدیده گردوخاک هر سال در فصول گرم بخصوص ماه های خرداد و تیر به دلیل تغییر الگوهای جوی و افزایش سرعت بادهای شرقی و شمال شرقی، در مناطق شرق، مرکز و شمال استان اصفهان رخ می دهد که به صورت عمده مناطق مرکزی استان را درگیر می کند.
وی اظهار داشت: به رغم آنکه اصفهان سال جاری با کم بارشی رو به رو بوده و شرایط خشکسالی شدت یافته است، بررسی الگوها نشان داده است که وزش بادهای شرقی و شمالی در استان شدید و بحرانی نیست و بدین سان سال جاری وقوع گرد و خاک ها نرمال پیشبینی می شود و انتظار داریم یک سال نرمال و طبیعی به لحاظ گرد و غبار باشد، چونکه سرعت باد در منطقه ما خیلی شدید نخواهد بود.


منبع:

1400/05/04
09:45:07
5.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است