سازمان جهانی هواشناسی اعلام كرد

بیشتر از یك میلیون نفر در جهان، قربانی حوادث طبیعی 5 سال قبل

بیشتر از یك میلیون نفر در جهان، قربانی حوادث طبیعی 5 سال قبل

به گزارش گل ارکیده سازمان جهانی هواشناسی که ده ها سال است داده های آب و هوایی را بررسی می کند می گوید: تغییرات آب و هوایی چه با افزایش حوادث طبیعی و چه با تاثیر بر اقتصاد، بر زندگی انسانها تأثیرات شدید برجا می گذارد.


به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، بنا بر تجزیه و تحلیل سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، بیشتر از یک میلیون نفر در پنج سال قبل در نتایج ناشی از خشکسالی، طوفان، سیل و گرمای شدید جان باخته اند.
این سازمان وابسته به سازمان ملل متحد در ژنو اعلام نمود: طبق بررسی داده های سالهای ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۹ میلادی، ۶۵۰هزار نفر جان خویش را بر اثر خشکسالی از دست داده اند.
نزدیک به ۵۸۰ هزار نفر هم قربانی طوفان شده اند. علاوه بر اینها سیل هم جان حدودا ۵۹ هزار کودک، زن و مرد را گرفته است.
همچنین گرمای بیش از اندازه ۵۶ هزار نفر دیگر را به کام مرگ کشیده است.
طبق این بررسی، طوفان و سیل به ترتیب با وارد آوردن ۴۴۰ و ۱۰۰ میلیارد یورو خسارت، بیشترین صدمه ناشی از حوادث طبیعی را برجای گذاشته اند.
برهمین اساس پرضررترین حادثه غیرمترقبه طبیعی در ۵۰ سال قبل در اروپا در ارتباط با سیل رودخانه های آلمان در سال ۲۰۰۲ و بخصوص سیل رودخانه البه (Elbe) می شود.
پتری تالاس، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی (WMO) می گوید: مدت هاست مشخص شده که تغییرات آب و هوایی اثر تشدیدکننده ای بر حوادث طبیعی دارد.
او می افزاید: مانند آن چه که در جریان سیل اخیر در آلمان و سایر کشورهای اروپایی شاهد آن بودیم، بارش باران های سیل آسا افزایش پیدا کرده و این حوادث نشان داده که هیچ منطقه ای در کره زمین از این سوانح در امان نیست.
در عین حال هجوم امواج گرما در آمریکای شمالی هم که به تازگی اتفاق افتاده به پای تغییرات اقلیمی نوشته می شود.
بنابر گزارش دویچه وله، تالاس اظهار داشت: بارش باران های شدید از این پس بیش تر خواهد شد. چون که پدیده "زمین گرمایی"، هوای اطراف کره زمین را گرم تر کرده و بر رطوبت آن می افزاید به این معنا که به هنگام طوفان، باران بیش تری باریده و امکان جاری شدن سیل افزایش می یابد.
منبع:

1400/05/02
22:34:36
5.0 / 5
324
تگهای خبر: آب , اقلیم , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است