انرژی های تجدیدپذیر فقط ۸ درصد نیاز برق جهان را تامین می كنند

انرژی های تجدیدپذیر فقط ۸ درصد نیاز برق جهان را تامین می كنند

خراسان رضوی در سالهای اخیر میزان انتشار کربن از نیروگاه های سراسر جهان کاهش یافته است اما در 18 ماه آتی بازگشت شایان توجهی خواهند داشت.تقاضای برق بعد از سقوط یک درصدی در سال گذشته، با افزایش پنج درصدی در سال ۲۰۲۱ روبه رو شده است و بیشترین رشد در آسیا یعنی مکانی است که تقاضا جهت استفاده از زغال سنگ بعنوان کثیف ترین سوخت فسیلی، منبع تولید برق شده است.

محدودیت های کرونائی عامل تعدادی از کاهش های اخیر بوده است. بعنوان مثال، مصرف انرژی ساختمان های اداری باتوجه به دورکاری کارکنان کاهش و انتشار دی اکسیدکربن (CO۲) از تولید برق در سراسر جهان پس از کاهش یک درصدی سال ۲۰۱۹، ۳.۵ درصد دیگر در سال ۲۰۲۰ کم شد اما با بهبود اقتصاد، مصرف انرژی جهانی این کاهش ها را از بین خواهد برد و نتایج مطالعات نشان می دهد که انتشار کربن از بخش برق بعد از دو سال کاهش، امسال ۳.۵ درصد و سال ۲۰۲۲ با ۲.۵ درصد به بالاترین میزان افزایش خواهد یافت در نتیجه، جهان از مسیر خنثی شدن کربن خارج می شود.

طبق گزارش نگران کننده ای که آژانس بین المللی انرژی (IEA) انتظار می رود که تقاضای برق در سال ۲۰۲۱ پنج درصد و در سال ۲۰۲۲ چهار درصد افزایش یابد. توسعه گسترده منابع انرژی تجدیدپذیر مانند باد و انرژی خورشیدی حدود نیمی از این افزایش را جبران خواهدنمود و انتظار می رود که انرژی هسته ای نیز در سراسر جهان رشد کند. به عبارت دیگر، هر چند انرژی پاک استفاده می شود اما برای جبران استفاده از زغال سنگ و مهار گازهای گلخانه ای که موجب تغییرات آب وهوایی می شوند، کافی نیست.

موضوع مهم دیگری که بسیار نگران کننده است، رشد مورد انتظار در استفاده از زغال سنگ است. دستور کار جهانی IEA برای دستیابی به انتشار صفر با کاهش سریع زغال سنگ در سراسر جهان پیش بینی شده است که طی چهار سال آینده به ۶ درصد کاهش سالانه در سراسر جهان نیاز دارد. انرژی های تجدیدپذیر امسال ۸ درصد و سال آینده ۶ درصد افزایش می یابد اما این تنها نیمی از نیاز جهان به برق را تامین خواهدنمود.در عوض، انتظار می رود که میزان استفاده از زغال سنگ برای تولید برق امسال حدودا ۵ درصد و در سال بعد ۳ درصد افزایش یابد.

گزارش IEA همین طور به فشارهای اخیر در شبکه های برق سراسر کره زمین اشاره دارد که ناشی از الگوی آب وهوایی غیرمعمول است. بعنوان مثال، کشور چین بیشترین کوشش برای سهمیه بندی انرژی در ۱۰ سال اخیر را در زمستان گذشته شروع کرد.

سیستم انرژی ژاپن نیز به سبب دمای سرد زمستان و بحران واردات گاز طبیعی با فشار روبرو شد. این گزارش همین طور به افزایش مصرف برق در کانادا و ایالات متحده امریکا در تابستان سال جاری و بعد از رکوردشکنی ماه گذشته اشاره نمود که شبکه های محلی را به کوشش برای تامین تقاضای برق برای تهویه مطبوع متشنج کرده بود.

در سال ۲۰۲۰ تریلیون ها دلار برای انرژی پاک سرمایه گذاری جهانی شد و کشورها باید سرمایه گذاری در منابع جدید نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ را متوقف کنند تا انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰ به صفر برسد. برای تغییر مسیر حرکت پایدار، باید به شکل گسترده سرمایه گذاری در فن آوری های انرژی پاک را افزایش دهیم.

منابع

yahoo.com

bnnbloomberg.ca
1400/04/28
09:14:45
5.0 / 5
311
تگهای خبر: آب , مسیر , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است