در گزارش گل اركیده عنوان شد؛

استمرار خشكسالی در اصفهان تا نیمه اول پاییز 1400

استمرار خشكسالی در اصفهان تا نیمه اول پاییز 1400

گل ارکیده: معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اظهار داشت: خشکی و تنش آبی که این استان را از شروع سال زراعی دربرگرفته، تا نیمه اول پاییز 1400 ادامه خواهد داشت.نوید حاجی بابایی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه بارش های پاییز امسال دیرهنگام خواهد بود، گفت: این وضعیت سبب استمرار دوره خشکسالی و کم آبی ای خواهد شد که از شروع سال زراعی فعلی (مهر ۱۳۹۹- شهریور ۱۴۰۰) استان را در بر گرفته است و این وضعیت پاییز پیش رو نیز ادامه دار و طولانی خواهد بود.
وی با اعلان اینکه خشکی، کم آبی و تنش آبی استان دستکم تا نیمه اول پاییز ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت، فزود: این شرایط، تشدید خشکسالی از نوع هواشناسی را به دنبال دارد اما هنوز درباره شدت آن نمی توان اظهار نظری داشت، آنچه از اکنون قابل پیش بینی است این است که بارش های پاییزی دیرهنگام خواهد بود و از نیمه دوم پاییز بارندگی های مؤثر رخ خواهد داد.
تابستانی گرم تر از معمول خواهیم داشت
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به این که سال جاری تا حالا تابستان گرمی را پشت سر گذاشتیم، اظهار داشت: این روند تا اختتام تابستان نیز ادامه دار خواهد بود و مناطق غربی استان همچون شهرستان های خوانسار، گلپایگان، داران و فریدونشهر و نیمه شمالی خصوصاً اردستان، نطنز کاشان و نواحی مرکزی اصفهان بیشترین افزایش دما را نسبت به میانگین دمایی نرمال خواهند داشت.
حاجی بابایی اشاره کرد: دمای مناطق نامبرده تا اختتام مردادماه بین ۲ تا سه درجه سانتیگراد فراتر از نرمال خواهد بود؛ برای مثال دمای کلانشهر اصفهان در این فصل از سال به ۳۹ درجه سانتیگراد می رسید اما امسال در این روزها دمای ۴۱ و ۴۲ درجه سانتیگراد را تجربه می کند.
وی با اعلان اینکه وضعیت دمایی مناطق شرقی در طول این مدت نرمال پیش بینی می شود، گفت: در مجموع تابستانی گرم تر از معمول خواهیم داشت که سبب افزایش میزان تبخیر و مصرف آب و برق بیشتر از حد معمول خواهد شد.
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان همین طور به وضعیت گرد و غبار روزهای اخیر اشاره و اشاره کرد: پدیده باد و گرد و خاک را همه ساله در تابستان خصوصاً در ماه های خرداد، تیر و مرداد شاهد می باشیم که بطور عمده نواحی شرق، شمال استان را در برمی گیرد اما امسال سالی کم بارش و کم آب بوده و متأسفانه شدت خشکسالی در سطح استان خصوصاً در مناطق شرقی استان بالا رفته است و همین مورد سبب افزایش روزهای غبارآلود در اصفهان در تابستان امسال شده است.
روزهای غبارآلود بیشتری در پیش است
حاجی بابایی با اعلان اینکه پدیده گرد و خاک در اصفهان تا اختتام مردادماه ادامه دارد و تعداد روزهای غبارآلود افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: خوشبختانه امسال شدت وزش باد کمتر بوده که بدین جهت شرایط خیزش گرد و خاک بحرانی را تا حالا نداشتیم اما تعداد روزهای غبار آلود این خطه از حد معمول بیشتر شده است.
وی افزود: شرایط شرایط باد و گردوخاک تا اختتام هفته جاری - ۲۶ تیر- در مناطق شرق، شمال و قسمت های مرکزی ادامه دارد که غبارآلودگی در این مناطق به وجود می آورد اما شرایط بحرانی گرد و خاک در طول این مدت انتظار نمی رود.
گردوغبار عامل اصلی آلودگی هوای اصفهان در تابستان
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اضافه کرد: شهرستان های اردستان، نائین، شهرهای شرق اصفهان و بخش های مرکزی استان این هفته بیشتر درگیر گرد و غبار، کاهش دید و افزایش شاخص آلودگی هوا خواهد بود و وضعیت کیفی این مناطق ناسالم برای گروه های حساس (کودکان کمتر از پنج سال، سالمندان و بیماران قلبی و ریوی) پیش بینی می شود بااینکه فاکتورهای کیفی هوا در بعضی ساعات خصوصاً بامداد ها ممکنست موقت افزایش یابد.
حاجی بابایی اظهار داشت: پدیده گردوخاک و ریزگردها بواسطه تغییر جهت بادهای شرقی- غربی در فصل تابستان علت اصلی آلودگی آلودگی هوا است بااینکه عوامل مختلف نیز بر تشدید آلودگی این کلانشهر بی تأثیر نیست.
به گزارش گل ارکیده به نقل از مهر، میانگین بارشی استان اصفهان از شروع سال زراعی (مهر ۱۳۹۹) تا حالا ۱۲۸ میلی متر بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۸ درصد و در مقایسه با طولانی مدت ۳۵ درصد کاهش نشان میدهد.
میانگین بارندگی متوسط یک سال زراعی کامل استان اصفهان برابر ۱۹۹.۴۹ میلیمتر است. همین طور بر طبق آمارها سال جاری ۹۲ درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی کم تا شدید می باشد.


منبع:

1400/04/24
12:19:49
5.0 / 5
389
تگهای خبر: آب , آلودگی , تجربه , كلانشهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است