چگونه با گرمای هوا مقابله كنیم؟

چگونه با گرمای هوا مقابله كنیم؟

به گزارش گل ارکیده خراسان رضوی از سال ۲۰۰۰ تاکنون، بیشتر از ۱۴۰ هزار نفر در اروپا بر اثر گرمای هوا جان خویش را از دست داده اند بنابراین محققان برای خنک نگه داشتن محیط شهری، روش های بسیاری ازجمله کاشت درختان و آبپاش هایی با فناوری پیشرفته پیشنهاد می کنند.


امواج گرما در خیلی از نقاط جهان، خطرات زیادی بوجود آورده و فاجعه های بسیاری در رابطه با آب وهوا رخ داده است. زندگی شهری، شلوغی، ازدحام ناشی از جمعیت، تردد وسایل نقلیه، تجهیزات صنعتی و دستگاههای تهویه نقش اصلی در گرمایش دارند. بعلاوه سطوحی مانند بتن و آسفالت هم گرمای خورشید را جذب و فضاهای اطراف را گرم می کنند به صورتی که حرارت بالای خویش را پس از غروب خورشید هم از دست نمی دهند.
شهرهایی که معمولاً دمای خنک یا معتدلی دارند، بیشتر در معرض خطر امواج گرمایی هستند، به صورتی که ساکنان این مناطق مجهز به سیستم تهویه مناسب نیستند و دولت ها کمتر فضاهای خنک کننده اضطراری را عرضه کرده اند. بر مبنای یافته های دفتر ملی تحقیقات اقتصادی ایالات متحده، مرگ ناشی از گرما در سطح جهان در انتها قرن می تواند حدودا برابر با میزان مرگ ومیر تمام بیماری های عفونی باشد.
شاید بهترین چاره برای خنک سازی شهرها استفاده بیشتر از دستگاههای تهویه و خنک کننده باشد اما این موارد مشکلات خاص خویش را دارد و سبب گرم شدن کره زمین خواهد شد. پیشبینی می شود تعداد وسایل خنک کننده درحال استفاده از ۳.۶ میلیارد امروز به ۹.۵ میلیارد دستگاه در سال ۲۰۵۰ برسد.
هرچه دمای کره زمین بیشتر شود، شهرهای بیشتری به دنبال روش های جدید برای کاهش دمای شهری و محافظت از ساکنان خود هستند. امواج گرمایی بعنوان کشنده ترین فجایع در رابطه با آب وهوا در اروپا شناخته شدند. البته محله های فقیرنشین بیشتر تحت تأثیر افزایش دما هستند چونکه ساکنان کمتر به تهویه هوا و فضای سبز دسترسی دارند، ازاین رو بیشتر در معرض عوارض بهداشتی در رابطه با گرما خواهند بود.
با عنایت به سالهای گرم و احتمال افزایش گرمای بیشتر، خیلی از شهرهای جهان به دنبال راهکارهایی برای کاهش دما و تحمل زندگی برای ساکنان خود هستند که در ذیل به بعضی از آنها اشاره شده است.
فضاهای سبز
سایه درختان به کاهش جذب گرما توسط جاده ها و مناطق آسفالتی کمک می نماید، علاوه براین، درختان مقدار اندکی از آب برگ های خویش را آزاد می کنند و به خنک شدن فضای اطراف خود هم کمک خواهند کرد. برای مثال، خیلی از شهرها برنامه های طولانی (۲۰ ساله) برای کاشت درختان دارند تا از این طریق، به کاهش اثر جزیره گرمایی در مناطق شهری کمک کنند. بام های سبز هم منبع حیاتی برای تولید موادغذایی و کاهش دما خواهند بود. همینطور همه افراد می توانند با افزایش کاشت درختان در مناطق زندگی خود در افزایش فضای سبز و کاهش دما موثر باشد. محققان اظهار کردند: با سبزکردن نمای ساختمان، سقف و ارتقاء طراحی ساختمان ها میتوان به کاهش دمای شهرها کمک کرد.


مناطق سرد
وین، پایتخت اتریش خیابان های خنک بدون ماشین بوجود آورده است و با ممنوعیت تردد وسایل نقلیه و آبپاش های خنک کننده باعث کاهش دمای چند درجه ای شده است. همچنین، سنگ فرش های متخلخل که از قسمت زیرین آب به بیرون می فرستند سبب کاهش گرمای شهر می شوند. علاوه بر این، در پاریس برنامه ای برای یافتن سایه در شهر عرضه شده است.
البته نتایج بررسی نشان داده است که خانواده های فقیرتر در خیلی از شهرهای جهان که با پرداخت قبض آب و برق مشکل دارند، تلاش می کنند در ایام گرم، کمتر از دستگاههای خنک کننده استفاده کنند.
محققان دریافتند، مداخلات در سطح شهر می تواند تاثیرات فشار روانی را تا حد بسیاری کم کند. برای مثال استفاده از سقف سفید که ۸۰ درصد نور خورشید را منعکس می کند در مقایسه با سقف تیره با انعکاس ۲۰ درصد نور خورشید، حدود ۳۰ درجه سانتیگراد، سردتر است.
آژانس بین المللی انرژی تخمین زده است که شهرها با طراحی مناسب می توانند ۲۵ درصد از انرژی مورد استفاده خویش را برای گرمایش و سرمایش صرفه جویی کنند.
نتایج بررسی ها نشان داده است که شهرها در اجرای راهکارهای مبتنی بر طبیعت برای مبارزه با تغییرات آب وهوایی پیشگام هستند و این موارد می تواند به کاهش هزینه های خنک سازی، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، کمک به شهرها برای انطباق با تاثیرات آب وهوایی، مقابله با از دست دادن تنوع زیستی و محافظت از سلامت انسان کمک کنند.
منابع

.weforum.org

unep.org

preventionweb.net
منبع:

1400/04/21
23:32:07
5.0 / 5
294
تگهای خبر: آب , بهداشت , تجهیزات , جزیره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است