خشكسالی شدید در راه گلستان؛

باز شدن پای ریزگردها به شمال

باز شدن پای ریزگردها به شمال

مسؤلان اخطار می دهند وضعیت خشکسالی در گلستان به مرحله حاد رسیده است و این استان بزودی کانون ریزگرد می شود اما شواهد نشان داده است هنوز برای سازگاری با این پدیده و بی آبی آماده نیستیم.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: مسؤلان می گویند زنگ اخطار سالی در گلستان سال ها قبل به صدا درآمده است و ما به آن کم توجه بوده ایم و حالا باید به سرعت با طبیعت سازگار شویم در غیر این صورت طبیعت خسارت سنگینی به ما وارد می نماید.
طبق آمار مسؤلان، سالی و بارش کم به اراضی دیم گندم و جو در استان خسارت وارد کرده و درصد قابل توجهی از مزارع غیرقابل برداشت شده است.
همچنین طبق همین آمار شرایط اقلیمی سبب کاهش شدید تولید در سایر محصولات زراعی و باغی استان شده است و اگر خودمان را برای سازگاری با کم آبی مهیا نکنیم خسارت وارده به بخش تولید غیرقابل جبران خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گلستان ضمن اشاره به این که تغییر اقلیم و وارد شدن به مرحله سالی از چند سال پیش در دنیا، کشور و استان آغازشده است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: همان گونه که در اواخر سال ۱۳۹۷ و اوایل ۱۳۹۸ حدود ۲۶ استان کشور درگیر سیل بودند الان خیلی از استان ها با پدیده سالی و بی آبی مواجهند.
سید رضا قادری اضافه کرد: از آغاز سال آبی و زراعی جاری (مهرماه ۹۹ تا شهریور ۱۴۰۰) شاهد کاهش بارندگی و افزایش دما و تبخیر هستیم و مجموع آب ذخیره شده در پشت سدهای استان از ۸۰ درصد پارسال در این زمان به حدود ۳۰ درصد رسیده است.
وی با تاکید بر این که تغییر اقلیم در جهان، کشور و استان اتفاق افتاده و باید با شرایط موجود سازگار شویم، افزود: راهکار مقابله ای ۱۰۰ درصدی برای مواجهه با این پدیده وجود ندارد اما باید کشت و زرع در گلستان هماهنگ و سازگار با کم آبی شود و مدیریت مصرف آب در بخش های مختلف در دستور کار قرار گیرد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری گلستان افزود: به کشاورزان سفارش می شود شالی کشت نکنند در شرایطی که معیشت و اقتصاد مردم استان شرایط مناسبی ندارد.
کاهش ۴۰ درصدی عملکرد در بخش زراعی
سالی تنها بر روی کشت پاییزه استان تاثیر نداشته بلکه به نظر می آید ی تداوم دارد و کشت بهاره استان هم تحت تاثیر کم آبی است
قادری با اشاره به اینکه مناطق شمالی استان مستعد بیابان زایی و تبدیل شدن به کانون ریزگرد هستند، خاطرنشان کرد: برنامه جامع سازگاری با کم آبی در استان تدوین شده و باید به سرعت اجرایی شود، اگر خودمان را با طبیعت سازگار نکنیم خسارت سنگین این مورد به بخش کشاورزی، تولید، صنعت و … غیرقابل جبران خواهد بود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گلستان هم با این توضیح که سالی به ۸۶۰ هزار هکتار از اراضی گندم و ۳۸ هزار هکتار از اراضی جو خسارت وارد کرده است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: سالی سال زراعی جاری به خیلی از مزارع دیم استان خسارت زده است و بین ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش عملکرد در واحد سطح را شاهد می باشیم.
محمدرضا عباسی ضمن اشاره به این که درمجموع ۴۰ درصد کاهش عملکرد در محصولات زراعی و باغی استان را شاهد می باشیم، خاطرنشان کرد: سالی تنها بر روی کشت پاییزه استان تاثیر نداشته بلکه به نظر می آید خشکی تداوم دارد و کشت بهاره استان هم تحت تاثیر کم آبی است.
وی متذکر شد: راهکارهای کوتاه و بلندمدت برای مقابله و سازگاری با کم آبی وجود دارد و باید به سرعت اجرایی شود چونکه تبعات این پدیده (خشکسالی) در کوتاه مدت مشهود است و اگر با آن سازگار نشویم خسارات وارده غیرقابل جبران می شود.

خشکسالی گلستان به مرحله حاد رسیده است
اما هشدارها به همین جا ختم نمی گردد. مدیرکل هواشناسی گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد: در کم آبی وضعیت استان به شدت بحرانی است؛ خشکسالی به مرحله حاد رسیده و خطر جدی است و هرلحظه شرایط بدتر می شود.
نوربخش داداشی با اشاره به اینکه در گردوغبار هنوز به نقطه بحران نرسیده ایم اما مستعد تبدیل شدن به کانون ریزگرد هستیم، اظهار داشت: مطابق آمار یک سال گذشته، متأسفانه گردوغبار در استان داریم و چون فاصله اراضی شمالی و جنوبی زیاد نیست و جنس گردوغبار استان ریزبافت است با یک خیزش (باد) می تواند پیمایش کرده و به اراضی جنگلی و پوشش گیاهی استان خسارت وارد کند.
پیش بینی ها از آن حکایت می کند تابستانی داغ در انتظار گلستانی هاست و تا آخر شهریورماه افزایش محسوس دما در گلستان را شاهد خواهیم بود
وی توضیح داد: یکی از علائم تغییر اقلیم، تغییرات رخدادهای حدی است و در این پدیده دمای هوا و تعداد روزهای گرم افزایش می یابد و دمای بالای ۴۰ درجه را تجربه می نماییم، طی ۲۰ سال قبل در گلستان هر پنج سال این افزایش نزدیک به ۱.۵ برابر شده است.
مدیرکل هواشناسی گلستان با یادآوری این که سال قبل در بهمن ماه شاهد افزایش دمای شدید در استان بودیم، اضافه کرد: برای اولین بار در نیمه اردیبهشت ذخیره برفی استان صفر شد درحالی که در سنوات گذشته اواسط خردادماه شاهد این مورد بودیم.
وی افزود: پیشبینی ها از آن حکایت می کند تابستانی داغ در انتظار گلستانی هاست و تا آخر شهریورماه افزایش محسوس دما در گلستان را شاهد خواهیم بود.
داداشی خاطرنشان کرد: میزان تبخیر در گلستان در سال آبی جاری (مهرماه ۱۳۹۹ تا شهریورماه ۱۴۰۰) نسبت به میانگین بلندمدت بین ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش داشته و این افزایش تبخیر سبب شده ذخیره آبی سدها و آب بندان های استان به شدت کاهش پیدا کند.

وی با این توضیح که تغییر اقلیم در گلستان آغازشده است و شاهد اثرات و تبعات آن هستیم، افزود: افزایش تعداد روزهای آفتابی، کاهش روزهای ابری، بارش های رگباری، باران های سیل آسا، کاهش بارندگی نسبت به میانگین بلندمدت و از همه مهم تر پدیده گردوغبار در استان از شواهد تغییر اقلیم در گلستان است.
خشکسالی شدید در راه گلستان
مدیرعامل آب منطقه ای گلستان هم با تاکید بر این که خشکسالی شدید در راه گلستان است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: مطابق آمار موجود در شرکت آب منطقه ای گلستان در ۴۵ سال قبل تابحال در گلستان ۱۳ سال خشکسالی، ۱۷ سال شرایط نرمال و ۱۵ سال ترسالی داشته ایم.
آنالیز داده های آماری نشان داده است حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از مزارع گلستان با مشکل کم آبی مواجه می شوند و این مورد تا دو ماه آینده بیشتر اثرش را نشان می دهد
سید محسن حسینی با اشاره به اینکه شواهد از آن حکایت می کند سال جاری جزو سالهای است و شرایطی بدتر از سالی شدید سالهای ۱۳۶۱ و ۱۳۶۲ در استان را تجربه می نماییم، اضافه کرد: از آغاز سال آبی جاری تا آخر اردیبهشت ماه طبق اعلام هواشناسی بارش در گلستان حدود ۳۰ درصد کاهش یافته و نسبت به آمار نرمال ۴۵ سال قبل شاهد افزایش ۶ درصدی دما در استان هستیم.
وی توضیح داد: این دو عامل سبب شده رواناب اترک، گرگانرود و قره سو حدود ۵۰ درصد و آب رودخانه های استان حدود ۸۰ درصد کاهش پیدا کند و حجم آب سدهای گلستان از حدود ۸۰ درصد پارسال به حدود ۲۷ درصد امسال برسد.
مدیرعامل آب منطقه ای گلستان با اشاره به اینکه آب های زیرزمینی گلستان هم نسبت به متوسط آماری ۲۰۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است، اظهار داشت: آنالیز داده های آماری نشان داده است حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از مزارع گلستان با مشکل کم آبی مواجه می شوند و این مورد تا دو ماه آینده بیشتر اثرش را نشان داده است.
وی خاطرنشان کرد: هرساله حدود ۴۰ هزار هکتار از اراضی اطراف رودخانه ها و سدهای گلستان و بوستان ها آبیاری می شد اما سال جاری تنها ۱۹ هزار هکتار از اراضی کشت بهاره آبیاری شد و به نظر می آید تا اواسط تابستان تمام چاه های بتنی و کم عمق استان می شوند.

کشت شالی به روش غرقابی اشتباه است
حسینی با تاکید بر این که باوجود کم آبی، کشت شالی با روش غرقابی در استان کار اشتباهی است، افزود: کارگروه حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی در استان تشکیل و عدم کشت شالی به روش غرقابی مصوب شده است و فعالیت ها در سه حوزه ترویجی، بازدارندگی و سلبی آغازشده است.
وی افزود: به کشاورزان سفارش شد بعد از برداشت گندم بقایا را به هیچ عنوان آتش نزنند تا رطوبت حداقلی زمین حفظ شود، کشت غرقابی انجام نشود و ه کاری جایگزین روش غرقابی شده و کشاورزان داوطلبانه کشت محصولات را کاهش دهند تا گرفتار نقصان و ضرر نشوند.
وی توضیح داد: در حوزه بازدارندگی از بانکهای عامل خواستیم سال جاری تسهیلات شالی کاری غرقابی (وام شالی کاری) پرداخت نکنند و با شرکت نفت مکاتبه کردیم ۲۰ درصد سوخت کشاورزان کاهش پیدا کند چون آبی نیست که بخواهند سوخت بگیرند.
شواهد و قرائن موجود نشان داده است سالی شدید در راه گلستان است و بی توجهی به هشدارها و سازگار نشدن با کم آبی می تواند خسارات سنگین و غیرقابل جبرانی وارد کند.


منبع:

1400/04/06
20:16:41
5.0 / 5
440
تگهای خبر: آب , اقلیم , باغ , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است