شناسایی ۱۸۲ ذخیره گاه جنگلی در كشور طی یك سال گذشته

شناسایی ۱۸۲ ذخیره گاه جنگلی در كشور طی یك سال گذشته

به گزارش گل ارکیده طبق گزارش اخیر سازمان جنگلها طی سال قبل ۱۸۲ فقره ذخیره گاه جنگلی به مساحت ۴۱۰ هزار هکتار ثبت شده است.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، ذخیره گاه های جنگلی الگوهای کوچک شده ذخیره گاه های بیوسفر هستند که در آن گونه های منحصر به فرد، کمیاب، در معرض تهدید و یا درحال انقراض زیست می کنند همینطور این مناطق دارای درختان و درختچه های با ارزش ژنتیکی بالا هستند.

بر این اساس مطلوب ترین روش حفظ این دسته از گونه ها، حفاظت از آنها در رویشگاه های اصلی و طبیعی است. ازاین رو مدیریت ذخیره گاه های جنگلی با فرآیند تشخیص، تعیین حدود و تهیه طرح های حفاظت از آنها ازجمله اقدامات مهمی است که باید در دستور کار سازمان جنگلها باشد.

سازمان جنگلها گزارش داده است که طی سالهای ۱۳۷۲ تا ۱۳۹۸ در مجموع ۳۴۷ فقره ذخیره گاه جنگلی با مساحتی بیشتر از ۴۰۹ هزار هکتار ثبت شده بودند اما طی سال قبل ۱۸۲ فقره ذخیره گاه جنگلی به مساحت ۴۱۰ هزار هکتار به ثبت رسید که نسبت به متوسط عملکرد سازمان جنگلها در تمام سالهای گذشته، ۱۰۷ درصد رشد داشته است.

از سویی دیگر پارک های جنگلی شامل طبیعی و دست کاشت هم با هدف اصلی حفظ اکوسیستم سرزمین، بهره برداری از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود بخصوص برای توسعه قابلیت های تفرجی و گردشگری و البته با محوریت اصلی حفظ و احیای منابع جنگلی ایجاد می شوند.

بر اساس گزارش سازمان جنگلها، در این راستا باتوجه به برون سپاری وظایف تصدی گری، پروژه احاله مدیریت پارک ها و تفرجگاه های جنگلی در حال پیگیری است. ازاین رو طی سال قبل با افزایش ۵۰۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۸، مدیریت تعداد ۷۱ قطعه پارک جنگلی با سطحی معادل بیشتر از ۱۳۹ هزار هکتار به بخش خصوصی و شهرداری ها احاله شده است.

با همین رویکرد از مجموع ۱۲۹ نهالستان جنگلی کشور تعداد ۲۷ مورد نهالستان جنگلی در سطح ۲۴۷ هکتار به بخش خصوصی واگذار شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

منبع:

1400/03/20
12:31:04
5.0 / 5
272
تگهای خبر: جنگل , درخت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است