گزارش گل اركیده؛

خواب خرگوشی دولت در مدیریت آب های مرزی

خواب خرگوشی دولت در مدیریت آب های مرزی

با وجود این که وعده ارتقای دیپلماسی آب در دولت دوازدهم عنوان شد اما طی این سال ها کشورهای هم مرز ایران درحال کنترل آبهای مرزی هستند و حتی در دریافت حقابه تالاب های مرزی با چالش مواجهیم.خبرگزاری مهر، گروه جامعه: در اردیبهشت ۱۳۹۶ و در آستانه دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، حسن روحانی نامزد انتخابات، برنامه خود برای دولت دوازدهم را با عنوان «دوباره ایران» منتشر نمود. در این کتاب ۲۵۵ صفحه ای، تصویری از برنامه ها و اهداف دولت دوازدهم در زمینه های مختلف همچون محیط زیست ترسیم شده است. در این کتاب ۱۲ وعده محیط زیستی از طرف دولت به مردم داده شد، که یکی از ۱۲ وعده روحانی در کنار ایجاد مدیریت یکپارچه و کارآمد کاهش آلودگی هوای کلانشهرها، اجرای جدی برنامه مدیریت خاک، پسماند و فاضلاب و ارتقای کارآمدی در حفاظت منابع طبیعی و تنوع زیستی؛ وعده ارتقای دیپلماسی آب و احیای دیپلماسی محیط زیست با تاکید بر معضل ریزگردها بود.
مسئله دیپلماسی آب چند سالی است که با افزایش یافتن چالش های کم آبی در منطقه خاورمیانه مطرح گردیده است، ساخت چندین سد بزرگ در کشور ترکیه همچون سد آتاتورک، بر ضرورت مدیریت صحیح آب های مرزی و چانه زنی بر سر دریافت سهم حقابه رودخانه ها و تالاب های مرزی ایران همچون هامون و هورالعظیم افزود. عدم تامین حقابه هورالعظیم معضل ریزگردها را برای خوزستان و دیگر استانهای همجوارش به وجود آورد و از سمت شرق کشور نیز عدم تامین حقابه هامون، منجر به نابودی کشاورزی، مهاجرت مرزنشینان و خیزش طوفان های شن و خاک شده است.
در این شرایط مسئله دیپلماسی آب در کشور نیمه خشک ایران به درستی در بین برنامه های ریاست جمهوری گنجانده شد، اما در ماه های پایانی عمر دولت دوازدهم، رییس جمهور افغانستان محمد اشرف غنی هنگام افتتاح «بند کمال خان» اعلام نمود که ولایت نیمروز به انبار آب برای افغانستان و ایران تبدیل خواهد شد. و آب افغانستان از این پس به ازای دریافت نفت روانه ایران می شود. این سخنان حکایت از آن دارد که افغانستان که برای تامین حقابه هامون که چندین تعلل کرده است، نقشه هایی کشیده است.
دیپلماسی آب در این دولت رها شد
سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه اظهار داشت: متأسفانه دیپلماسی آب در دولت رها شده است و در صورتیکه کشورهای همسایه ما به بهترین شکل ممکن درحال کنترل آب های مرزی خودشان هستند، ما در یک خواب خرگوشی به سر می بریم.
وی با طرح این پرسش که سهم دیپلماسی در استفاده از آب های مرزی در کشور ما کجا است، گفت: معین نیست وزارت امور خارجه چه کار می کند و در ۸ سال قبل که اتفاقات مهمی در مهار آب های مرزی ایران رقم خورده و ژئوپولتیک منطقه را تحت تأثیر قرار دارد، چرا اقدام خاصی صورت نگرفته است.

برای کنترل آب های مرزی ایران نقشه ها کشیده شده است
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با تاکید بر این که نقشه هایی برای بهره برداری از آب های مرزی شرقی و غربی ایران چیده شده است، به ورود یک مؤسسه پژوهشی زیر نظر وزارت دفاع هلند برای کنترل و مدیریت آب در افغانستان اشاره نمود و اظهار داشت: در مقابل این اتفاقات ما هیچ واکنش دیپلماتیک و فنی نداریم و تنها مسائل را به گردن هم می اندازیم.
وی در ادامه اشاره کرد: استراتژی افغانستان در این شرایط مهار آب و عدم تخصیص حقابه هامون است هرچند آب جمع شده در پس این سد به درد افغانستان نمی خورد اما می خواهد از این مسئله بعنوان یک مؤلفه اقتدار استفاده نماید. در صورتیکه در طول ۸ سال گذشته، رییس جمهور ما که بالاترین مقام اجرائی کشور است تماسی با همتای افغانستانی خود برای زنده کردن حقابه هامون نداشته است.
اقدامات افغانستان در منحرف کردن مسیر رودخانه هیرمند نگران کننده است
پیش تر معاون محیط زیست دریایی و امور تالاب های سازمان محیط زیست نسبت به اقدامات افغانستان برای منحرف کردن مسیر رودخانه هامون هشدار داده و اظهار داشته بود: گنجایش بند کمال خان در مقابل آورد چند میلیارد مکعبی هیرمند ناچیز است اما این که افغانستان درحال انحراف مسیر رودخانه با حفر کانال کرده که می تواند نگران کننده باشد.
۸۲۰ میلیون مترمکعب حقابه تالاب هامون نادیده گرفته شده است
طهماسبی بیرگانی دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار نیز در این زمینه به خبرنگار مهر گفته بود؛ مشکل ما هم اکنون با افغانستانی ها این است که این کشور موظف به تامین ۸۲۰ میلیون متر مکعبی حقابه از هامون های بین المللی است که نادیده گرفته می شود.
در گزارش قبلی که به بررسی وعده های دولت دوازدهم پرداخته شد، وعده مقابله با ریزگردها مورد بررسی قرار گرفت، اخیراً نیز مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست بر اختصاص ۴۵۰ میلیون یورو از طرف دولت طی سه سال اخیر برای مقابله با ریزگردها تاکید کرده و گفته است که این سازمان تازه به فکر منشاءیابی ریزگردها با کمک وزارت نیرو افتاده و در تلاشیم ائتلافی را با کشورهای منطقه برای حل این معضل ایجاد نماییم. در حقیقت حل معضل ریزگردها با این سخنان معاون رییس سازمان محیط زیست نیز به گردن دولت بعد افتاده است.

1400/03/16
17:43:30
5.0 / ۵
558
تگهای خبر: آب , آلودگی , كانال , كلانشهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است