در گفت وگو با مهر؛

اصفهان با آلودگی هوا درگیر است

اصفهان با آلودگی هوا درگیر است

به گزارش گل ارکیده معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اگر مسؤلان اصفهان و مردم نسبت به توسعه پایدار آگاهی درستی داشتند، صرفاً صنعتی شدن این استان زیبا و تاریخی را شاهد نبودیم.ژیلا مهدی آقایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه استان اصفهان با مشکلات حقابه تالاب گاوخونی و آلودگی هوا درگیر است، عنوان کرد: با عنایت به این که سازمان حفاظت محیط زیست، دستگاهی نظارتی و حاکمیتی بوده و نقش آن نظارت بر اجرای قوانین است، حل معضلاتی که در حوزه های مختلف محیط زیست شاهد می باشیم بدون مشارکت دستگاهی و اجرای درست قوانین، بسیار دشوار خواهد بود.
هنوز با تفکر توسعه پایدار بسیار فاصله است
وی افزود: سازمان محیط زیست متأسفانه هنوز به جایگاه واقعی خود دست نیافته، هرچند در سالهای اخیر مبحث توجه به محیط زیست جایگاه بهتری را در میان مردم و حتی برخی مسؤلان پیدا کرده است، اما هنوز با تفکر توسعه پایدار فاصله بسیار است.
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه امروز محیط زیست به صورت یک مفهوم مورد قبول در معادلات و برنامه ریزی ها قرار گرفته و درباره آن صحبت می شود، اظهار داشت: علیرغم این هنوز با شرایط مطلوب فاصله داریم چونکه تا وقتی که جامعه آگاهی کاملی نسبت به محیط زیست و اهمیت آن در حیات انسان نداشته باشد کمتر به آن توجه می کند.
توسعه پایدار، تنها چاره معضلات محیط زیستی
وی عنوان کرد: اگر مسؤلان اصفهان و البته مردم به لزوم محیط زیست سالم به منظور زندگی سالم و حیات رو به رشد اجتماعی و اقتصادی در استان رسیده بودند و آگاهی درست نسبت به توسعه پایدار داشتند، اساسا تصمیمات دیگری برای رشد اقتصادی این استان زیبا و تاریخی کشور می گرفتند و صرفا صنعتی شدن به هر قیمتی را امروز شاهد نبودیم.
آقایی توسعه پایدار را تنها راه برای حل معضلات محیط زیستی دانست و بیان داشت: اجتماع، محیط زیست و اقتصاد سه اصل توسعه پایدار است؛ مشارکت اجتماعی برای دستیابی به توسعه پایدار بسیار مهم بوده و به مشارکت مردم و سطح آگاهی آنها برمی گردد؛ اگر آگاهی و دانش محیط زیستی در سطحی باشد که بر نگرش جامعه تاثیر بگذارد، بدون شک مردم به مطالبه گرانی مؤثر تبدیل می شوند که مطالبه آنها می تواند بر مسؤلان تاثیر گذار باشد.
از این رو اعتقاد دارم تا برای آموزش های همگانی محیط زیست و افزایش سطح آگاهی های محیط زیستی مردم و مسؤلان تلاش نکنیم و آگاهی مردم به مطالبه گری اصولی و مؤثر منجر نشود نمی توان به بهبود وضعیت محیط زیست امیدوار بود. چونکه سازمان محیط زیست و ادارات تابعه آن تا حد توان تلاش می کنند اما گاهی حتی با وجود این که نظارت به درستی انجام می شود ارگان های دیگر همراهی نمی کنند ازاین رو محیط زیست برای بهبود شرایط و رسیدن به نقطه اثر به همراهی مردم و مطالبه اصولی آنان نیاز دارد.
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: از سال قبل تابحال این معاونت عمده برنامه های خویش را برای آموزش های همگانی، مشارکت جوامع محلی و توانمندسازی آنها برنامه ریزی کرده که امیدوارم در آینده تأثیرات آنرا بر بهبود وضعیت محیط زیست در هر خطه از کشور، ازجمله اصفهان زیبا شاهد باشیم.
هیچ گاه علاقه مند نیستم در مقام یک مسئول از بایدها بگویم
آقایی عنوان کرد: هیچ گاه علاقه مند نیستم در مقام یک مسئول از بایدها بگویم؛ چونکه خویش را موظف می دانم بعنوان یک مدیر بگویم در حوزه محیط زیست چه کاری انجام داده ام و یا می توانم انجام دهم؛ البته بیان مشکلات محیط زیست در بعضی موارد لازم است تا همه متوجه شوند که در چه وضعیتی قرار داریم و اگر به حوزه محیط زیست توجه نشود وضعیت نابسامانی را در آینده خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: در معاونت آموزش و مشارکت های مردمی سازمان برای جلب مشارکت همگانی و حضور بیشتر از پیش مردم و فعالان محیط زیستی همه تلاش خویش را خواهیم کرد تا با همراهی فعالان و سمن های محیط زیستی، در قامت نیروهای مردمی سازمان، بتوانیم برنامه های آموزشی برای افزایش مشارکت اجتماعی در صیانت از محیط زیست کشور را پیش ببریم.
طرحی برای استانداردسازی فعالیتهای سمن های محیط زیستی
این مقام مسئول ضمن اشاره به این که طرح توان افزایی ذیل راهنمای خودارزیابی سمن های محیط زیستی در کشور درحال برگزاری است، اظهار داشت: با بیان نیاز شماری از سازمان های مردم نهاد و شبکه ملی سمن های محیط زیستی کشور و با مشارکت آنها سند راهنمای خودارزیابی سمن های محیط زیست و منابع طبیعی تدوین شده و کارگاه های توان افزایی از اسفندماه ۹۹ تا کنون درحال برگزاری است.
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سمن ها در این کارگاه ها بر مبنای معیارهای روز دنیا که بومی سازی شده خودشان را محک زده و فعالیتهای خویش را استانداردسازی می کنند، تصریح کرد: برگزاری کارگاه های آموزشی از اسفندماه سال قبل در سرتاسر کشور برنامه ریزی شد و در چهار استان کرمان، قزوین، خراسان رضوی و بوشهر بعنوان استانهای معین به صورت منطقه ای برگزار می گردد.
آقایی با اشاره به اینکه سند راهنمای خودارزیابی سمن های محیط زیستی مشتمل بر هشت معیار و ۶۵ شاخص است که هر معیار و شاخصهای آن توسط اساتید مجرب این حوزه تدریس می شود، اظهار داشت: شرکت کنندگان در این کارگاه، همزمان دوره های آموزشی را در استانهای خود برای سایر سمن های محیط زیستی برگزار می کنند تا با این برنامه ریزی بتوانیم طیف گسترده ای از تشکل ها را زیر پوشش این آموزش ها داشته باشیم.
وی اظهار داشت: طرح توان افزایی سمن های محیط زیستی کمک می نماید سازمان های مردم نهاد ساختار ارتباطات، برنامه ها و فعالیتهای خویش را استاندارد سازی کنند.
کمبود سمن های متخصص در حوزه محیط زیست انسانی
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به این که اکثریت سمن های محیط زیستی در حوزه محیط زیست طبیعی بسیار فعال و متخصص و خبره هستند اما در محیط زیست انسانی سمن های متخصص کم داریم، عنوان کرد: با عنایت به تعداد تشکل های محیط زیستی که در کشور وجود دارد، تعداد سمن های تخصصی در حوزه های مختلف بخصوص در حوزه محیط زیست انسانی از تعداد قابل توجهی برخوردار نیست.
آقایی بیان داشت: راهنمای خودارزیابی سمن های محیط زیست به پیشنهاد خود سمن های این حوزه برنامه ریزی شد و دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان که وظیفه تسهیل گری ارتباط سمن ها با حوزه های درون و برون سازمانی را برعهده دارد، تدوین سند و سپس برگزاری کارگاه های مرتبط را در دستور کار خود قرار داد.
۱۶ سال بدون آموزش تشکل های محیط زیستی
وی ضمن اشاره به این که سازمان محیط زیست از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴ برای سمن های محیط زیستی مجوز صادر می کرد اما بعد از آن با مصوبه هیأت وزیران، صدور مجوز فعالیت سمن های محیط زیستی زیر پوشش وزارت کشور و ادارات تابعه قرار گرفت، افزود: از آن سال نتوانستیم در سطح ملی کارگاه های آموزشی و توان افزایی سمن ها را برگزار نماییم و این خلاء احساس می شد، ازاین رو با طرح توان افزایی ذیل راهنمای خودارزیابی سمن ها تلاش می نماییم با همراهی تشکلهای محیط زیستی به سمت ظرفیت سازی برای تخصصی شدن تشکلهای محیط زیستی حرکت نماییم.
آگاهی افزایی باید رفتاری پایدار در حفظ محیط زیست ایجاد کند
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: روزهای جهانی و مراسم نمادینی که به بهانه های مختلف برای محیط زیست در طول سال برگزار می شود، تلنگری به ذهن انسان ها است تا با ترغیب حس مسئولیت پذیری نسبت به محیط زیست بیشتر از پیش به این مهم توجه نمایند و با آگاهی از لزوم حفاظت محیط زیست تغییر نگرش و رفتار نسبت به محیط زیست را شاهد باشیم.
وی اضافه کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به همراه ادارات استانی محیط زیست برنامه هایی را برای ارتقا مشارکت اجتماعی و جلب مشارکت جوامع محلی با استفاده از ظرفیت تشکل های محیط زیستی و متخصصان این حوزه با هدف آموزش همگانی و آگاهی افزایی در دستور کار دارد؛ البته اعتقاد داریم که آگاهی افزایی باید رفتاری پایدار را برای حفظ محیط زیست ایجاد نماید که امید است با برنامه ریزی های انجام شده، بتوانیم موفق عمل نماییم.
روز پنجم ژوئن برابر با ۱۵ خرداد روز جهانی محیط زیست است. مبحث سال جاری روز جهانی محیط زیست احیا یا ترمیم اکوسیستم (بوم سازگان) است.


منبع:

1400/03/15
13:00:33
5.0 / ۵
573
تگهای خبر: آلودگی , دستگاه , شركت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است