رصد ماهواره ای وضعیت تالاب های كشور شروع می شود

رصد ماهواره ای وضعیت تالاب های كشور شروع می شود

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به وضعیت تالاب ها امسال باتوجه به خشکسالی و کاهش بارش ها در تمام حوضه های آبریز هشدار داد.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا احمدرضا لاهیجانء زاده در نشست مدیران کل حفاظت محیط زیست استانها اظهار داشت: به علت کاهش بارندگی و شروع سریع گرما، ورودی به تالاب ها محدود شده است و امسال وضعیت مناسبی از لحاظ منابع آبی نداریم.

وی اضافه کرد: از طرفی در مقایسه با خشکسالی های دیگر مشاهده می شود که در سال آبی جاری، در تمام حوضه های آبریز کاهش بارش یکسان داشتیم درحالی که در سالهای قبل در زمان خشکسالی تعدادی از حوضه های آبریز شرایط نرمال داشتند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت موضوع حق آبه ها و نیاز آبی خطاب به مدیران اظهار داشت: دوستان ممکنست در آینده نه چندان دور گرفتار مسئله ای شوند که آن هم بحث ترک فعل است. ترک فعل در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته است. با برخی دوستان مکاتبه شده است و بحث ترک فعل را با جزئیات دنبال می کنند. بعنوان مثال دادگستری گیلان مکاتبه کرده و به تمام محورهای مربوطه ورود کرده و حتی در حد ثبت تالاب در کنوانسیون رامسر پیگیری کرده و گفته است که اگر تا تاریخ مشخص شده مستندات ارائه نشود، بعنوان ترک فعل تلقی می شود.

وی ادامه داد: بهر دلیلی باید وظایف قانونی خودرا انجام دهیم. نمی توانیم به قوه قضاییه بگوییم به علت این که ۵۵ درصد آورد رودخانه کم شده، به ما حق آبه ندادند. مدیران کل حتما پیگیری لازم را انجام دهند و تمام تلاش لازم صورت گیرد تا حق آبه تامین گردد. هر اقدامی که صورت می گیرد نیز رونوشت آن به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ورود سازمان بازرسی کشور برای پیگیری موضوعات تالاب، پایداری زیست بوم ها و مدیریت زیست بومی در تالاب ها، مدیریت هوشمند تالاب ها و... اظهار داشت: تمام برنامه ها باید پایش و تبدیل به گزارش شوند.

وی با اشاره به پایش هوشمند تالاب ها اظهار داشت: قراردادی برای کل تالاب های کشور در حال نهایی شدن است تا بتوانیم با سیستم های ماهواره ای تمام تالاب ها را رصد نماییم. امیدواریم تا تیرماه سال جاری مرکز مورد نظر دایر شود. در این صورت وضعیت خشکسالی، میزان آورد آب و... بصورت دقیق تر رصد می شود.

لاهیجان زاده همین طور از پیگیری موضوع ثبت تالاب ها در کنوانسیون های بین المللی آگاهی داد و اظهار داشت: برای ثبت ۱۱ تالاب در کنوانسیون رامسر اقدام کردیم. ارسال اطلاعات از استان به کندی صورت می گیرد. در تلاش هستیم پیش از اختتام دولت بتوانیم ثبت ۱۱ تالاب را در کنوانسیون رامسر به نتیجه برسانیم.

وی با اشاره به تلاش و ورود وزارت نیرو برای ثبت سند تالاب به نام خود اظهارکرد: پس از تلاش وزارت نیرو به جهت اینکه تملک بستر و حریم تالاب را داشته باشد، جلسه ای را در معاونت حقوقی رئیس جمهوری داشتیم. وزارت نیرو با تمام بضاعت حقوقی ورود پیدا کرده بود، مسئولان سازمان جنگلها و سازمان ثبت اسناد نیز حضور داشتند. تالاب هایی که هم زمان جزو مناطق چهارگانه شدند، همچون تالاب انزلی، اداره ثبت از لحاظ قانونی اجازه نداشت که به وزارت نیرو واگذار کند بدین سبب ما به دوستان شدیدا اعتراض کردیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: یکی دیگر از اقداماتی که مدیران کل محیط زیست باید پیگیر باشند، این است که اگر تالابی هست که تنها نام تالاب به آن اطلاق شده است، پیگیری کنند وضع حفاظت شدگی و حیات وحش را نیز داشته باشند تا ما در شورای عالی مصوبه مربوطه را ستاندن نماییم.

لاهیجان زاده با اشاره به تعهدات محیط زیست در برنامه ششم توسعه و لزوم مستند سازی اقدامات در دو ماه پیش رو خطاب به مدیران اظهار نمود: حدود سه ماه دیگر زمان اجرای برنامه ششم توسعه اختتام می یابد بدین سبب از اکنون گزارش های مربوطه تهیه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی با تاکید بر لزوم پیگیری خسارت های زیست محیطی به اکوسیستم های تالابی، خطاب به مدیران کل زیست استانها اظهار داشت: طرح تالاب ها ادامه دار است بدین سبب مطالعات لازم را انجام دهید و به دنبال پروژه های موثر باشید.
1400/02/30
13:05:59
5.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است