آب به مسافران تالاب بختگان می رسد؛

شروع عملیات نجات فلامینگوهای بختگان

شروع عملیات نجات فلامینگوهای بختگان

گل ارکیده: با کمک گروه های محلی و محیط زیست فارس، عملیات اضطراری نجات فلامینگوها شروع شد تا پرندگان بال آتشین تن به آب بزنند.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: امسال هم مانند سالهای قبل فلامینگوهای مهاجر برای زادآوری به تالاب بختگان در استان فارس آمدند. در ابتدا اوضاع بد نبود و حقابه تالاب از سد درودزن رها و فضای زیست پرندگان برقرار شد.
هرچه به روزهای گرم نزدیک شدیم آب بختگان هم ته کشید، این در حالی بود که فلامینگوها نیز جوجه آوری کرده بودند و خطر از میان رفتن جوجه ها به شدت این پرندگان بال آتشین را تهدید می کرد.
در همین رهگذر محیط زیست خواهان تخصیص حقابه شد و نماینده نی ریز نیز با اشاره به اوضاع بد این مهاجران اصرار کرد که باید برای حفظ جان پرندگان کاری کرد اما آب منطقه ای اعلام نمود که حقابه، پاییز سال قبل تخصیص یافته و اینقدر آب در سد موجود نیست که بتوان حقابه جدیدی برای تالاب رها کرد.
آب منطقه ای البته این را هم اظهار داشت که اگر آب هم رها شود آنقدر زمین کشاورزی بر سر راه آب وجود دارد که عملاً چیزی به تالاب نرسد و همه آب به سمت زمینهای کشاورزی سرازیر شود.
اما اخیراً سازمان های مردم نهاد و محیط زیست دست به کار شده اند تا جان فلامینگوها را نجات دهند. بهمن ایزدی فعال محیط زیستی در این رابطه توضیح داد که اخیراً با همکاری مشترک NGO های مجرب استان و همین طور مدیرکل محیط زیست فارس و جامعه محلی بازدیدهایی از تالاب صورت گرفت و برای نجات فلامینگوها امکان سنجی شد.
ایزدی این را هم توضیح داد که به خاطر سیاست های اشتباه وزارت های جهاد کشاورزی و نیرو که با ایجاد سدهای گوناگون در بالادست و همین طور صدور مجوز به کشاورزان، موجب انتقال آب از رودخانه و سرشاخه های حوضچه های آبخیز و آبریز بختگان در جلگه کامفیروز شده بودند که سبب شد از سال ۸۶ خشکیدگی بسیار شدید، نفس بختگان و طشک گرفته شود.
این فعال محیط زیستی بیان کرد: پس از بازدیدهایی که از محل کلونی فلامینگوها صورت گرفت، قرار شد که کمیته ای به نام «ستاد هماهنگی نجات بخشی پرندگان دریاچه بختگان» تشکیل گردد تا ضمن انسجام بخشی کوشش های اجرائی با بهره گیری از منابع انسانی و تجهیزات مورد نیاز، نسبت به رفع بحران نابودی کلونی های گوناگون فلامینگوها و جوجه هایشان اقدام گردد.
وی همین طور آگاهی داد که مقرر است با ایجاد کانال های عرضی با تلاش بومیان روستای بسترم چشمه انجیر، عملیات نجات بخشی صورت گیرد.
مدیر کل محیط زیست استان فارس هم در رابطه به اوضاع نامناسب فلامینگوها نیز اظهار داشت: باتوجه به بررسی های صورت گرفت، مشخص شد والدین فلامینگوها با پرواز به تالاب های همجوار جوجه هایشان را تغذیه می کنند بدین سبب به هم پیوستگی تالاب ها و احیا آنها اهمیت به سزایی در بقای فلامینگو دارد.
حمید ظهرابی این را هم اصرار کرد که تخصیص حقابه مشخص به تالاب بین المللی بختگان و احیا این زیستگاه باارزش از وظایف قانونی وزارت نیرو است.
وی با اشاره به همکاری سازمان های مردم نهاد برای نجات بخشی فلامینگوها نیز اظهار داشت: با مشارکت سمن ها کارهای اصولی برای این نجات بخشی صورت خواهد گرفت.
کمک آب منطقه ای فارس
این شرایط در حالی رقم خورد که آب منطقه ای فارس با واکنشی باردیگر اعلام نمود که شرکت آب منطقه ای به رفع تشنگی مسافران بختگان کمک می نماید.

آب منطقه ای در اعلامیه ای تصریح کرده که باوجود عملیاتی نبودن و عدم امکان تامین آب از سد درودزن به دلیلهای زیادی همچون بعد زیاد مسافت، مساعدت لازم را بوسیله فراهم آوردن تمهیدات لازم را بمنظور تامین آب از آبخوانهای زیرزمینی واقع در نزدیکترین نقطه به محل زندگی پرندگان مهاجر بختگان انجام خواهیم داد. شرکت آب منطقه ای فارس بمنظور رسیدن آب به کلونی جوجه فلامینگوها در عمق تالاب بختگان حداکثر مساعدت را انجام خواهد داد.
روابط عمومی آب منطقه ای فارس همین طور گفته است: بر اساس گزارش همکاران امور آب در شهرستانهای همجوار تالاب بختگان تا کنون هیچ نوع صدمه ای به فلامینگوها از بابت بی آبی نرسیده و انشاالله از این به بعد نیز نخواهد رسید.
مسافران بختگان این پرندگان بال آتشین این روزها در خطر به نمک نشستن هستند، آنها آب می خواهند تا زنده بمانند.منبع:

1400/02/23
11:24:49
5.0 / ۵
533
تگهای خبر: آب , تجهیزات , شركت , كانال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است