ابهامات و تناقض گویی ها در ماجرای گورخرهای آفریقایی

ابهامات و تناقض گویی ها در ماجرای گورخرهای آفریقایی

بعد از گذشت یک هفته از ورود سه راس گورخر آفریقایی به ایران و نگهداری چندروزه آنها در گمرک،  گورخر نر تلف شد اما ماجرای انتقال گورخرها و مرگ یکی از آنها با ابهامات و اظهار نظرات متناقضی همراه بود.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، محمد کرمی- رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران- روز ۱۳ اردیبهشت ماه سالجاری به ایسنا اعلام نمود که سه راس گورخر آفریقایی از کشور هلند و از مسیر بلغارستان- ترکیه به ایران انتقال داده و بعد از چند روز نگهداری در گمرک، روز ۱۲ اردیبهشت ماه به مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت در استان تهران منتقل شدند و گورخر نر یک روز بعد در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه یعنی یک روز بعد از ورود به باغ وحش صفادشت تلف شد و سازمان دامپزشکی در حال بررسی علت مرگ گورخر نر آفریقایی است.

به گفته کرمی انتقال این سه راس گورخر آفریقایی دارای دو مجوز سازمان حفاظت محیط زیست و دامپزشکی کشور بوده است و علت نگهداری چند روزه این سه راس گورخر آفریقایی در گمرک معلوم نیست چونکه حیوانات زنده باید به سرعت به مرکز نگهداری حیات وحش یا باغ وحش مقصد منتقل شوند تا تیمار و قرنطینه شوند و تحت نظارت دامپزشک قرار گیرند همینطور از آنجایی که سازمان دامپزشکی کشور مبدا و مقصد سلامت گونه های حیات وحش را قبل از انتقال بررسی و تایید می کنند، احتمال بیمار بودن گورخر نر قبل از انتقال وجود ندارد اما با عنایت به نگهداری این سه راس گورخر آفریقایی در محفظه ای در گمرک، احتمال می رود که این مسئله نقشی در تلف شدن گورخر نر آفریقایی داشته و مشکلاتی برای آنها بوجود آورده باشد.
انتشار فیلم جنجالی از نحوه انتقال گورخرها
یک روز بعد از انتشار خبر مرگ گورخر نر آفریقایی یعنی روز ۱۴ اردیبهشت ماه، فیلمی در فضای مجازی منتشر گردید که نشان می داد این سه راس گورخر از محفظه خود خارج شده اند و یکی از آنها داخل کانال آب کنار محفظه گرفتار شده است و برخی افراد حاضر در محل در کوشش برای بازگرداندن آنها به محفظه هستند و یک نفر تلاش می کند با ضرب و شتم گورخر گرفتار شده، حیوان را به خارج شدن از کانال آب مجبور کند. شهاب الدین منتظمی - مدیرکل دفتر حفاظت و نظارت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست - در واکنش به فیلم انتشار یافته ضمن تایید خبر تلف شدن یک راس گورخر نر آفریقایی در باغ وحش صفادشت و انتقال آنها به ایران از کشور هلند اظهار داشت: بعد از اعلام رسمی علت مرگ گورخر نر آفریقایی از جانب سازمان دامپزشکی با مقصران این حادثه برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

چه کسی تاریخ دقیق وقایع را می داند؟

این اظهارات در حالی بود که روز ۱۴ اردیبهشت ماه باغ وحش صفادشت با انتشار جوابیه ای در صفحه رسمی اینستاگرام خود درباره انتقال این سه راس گورخر آفریقایی به ایران و تلف شدن گورخر نر توضیح داد و نوشت که این سه راس گورخر در تاریخ ۹ اردیبهشت از گمرک مرز بازرگان ترخیص و به گمرک تهران منتقل شدند که با عنایت به تعطیلی گمرک تهران در تاریخ ۹ و ۱۰ اردیبهشت (پنجشنبه و جمعه) در تاریخ ۱۱ اردیبهشت گورخرها ترخیص و به مقصد باغ وحش حرکت داده شدند و گورخر نر در راه انتقال به باغ وحش جان خویش را از دست داد و لاشه آن تحویل باغ وحش شد.

گرچه اظهارات باغ وحش صفادشت و سازمان حفاظت محیط زیست درباره تاریخ ورود این گورخرهای آفریقایی به باغ وحش صفادشت همینطور تاریخ مرگ گورخر نر با یکدیگر متفاوت می باشد اما درباره مقصر دانستن گمرک در مرگ گورخر نر به علت تاخیر در ترخیص با یکدیگر اتفاق نظر دارند. باغ وحش صفادشت در جوابیه خود علاوه بر اینکه علت خارج شدن این سه راس گورخر از ماشین حمل را هجوم افراد برای گرفتن عکس و سوء مدیریت عوامل نگهبانی فیزیکی در داخل مجموعه گمرک عنوان کرده بود نوشت: «علی رغم اینکه اعلام گردید این ها موجودات زنده غیربومی هستند و تمهیدات بهداشتی و غذایی ویژه ای نیاز دارند اما ترتیب اثری داده نشد». « از مسئولین گمرک مرز بازرگان انتظار می رفت با درک هرچه بیشتر حساسیت مبحث روند ترخیص و تشریفات گمرکی را تسهیل می کردند تا موجبات بروز این چنین اتفاقی نمی شدند.»

اما همان روز مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران- اعلام می کند که برای ورود این سه راس گورخر، ثبت سفارش انجام نشده بود و امکان اظهار به گمرک جهت انجام تشریفات برای ترخیص را نداشت. با این وجود طی هماهنگی های صورت گرفته مجوز خروج داده شد و هر سه گورخر هنگام ترخیص سالم بوده اند.

ایمان معماریان - دامپزشک حیات وحش و دامپزشک سابق باغ وحش ارم - به ایسنا می گوید: اگر برای وارد کردن گونه های حیات وحش ثبت سفارش صورت گیرد این گونه ها در گمرک نمی مانند و قرنطینه این حیوانات برپایه اعلام سازمان دامپزشکی در مکانی معین و برای هرگونه به مدتی مشخص تعیین می شود.

کرمی مسئول ثبت سفارش را وارد کننده عنوان و تصریح می کند: سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی مجوز برای وارد کردن حیات وحش را صادر می کنند و شرکت وارد کننده باید این مجوزها را در سامانه گمرک ثبت کند تا به آن رسیدگی شود. ثبت سفارش محموله وارد شده به گمرک باید توسط شرکت وارد کننده صورت گیرد و این سه گورخر آفریقایی را سازمان حفاظت محیط زیست وارد نکرده بود ازاین رو آن مرکز و شرکت خصوصی که قصد وارد کردن این گورخرهای آفریقایی را داشته باید اقدامات گمرکی این انتقال را انجام می داده است.
علت مرگ گورخر نر، استرس یا عفونت؟
معماریان درباره اینکه علت مرگ گورخر نر می گوید: دلیل تلف شدن گورخر نر آفریقایی نگهداری در گمرک نیست بلکه حمل و نقل اشتباه و فرار آنها از محفظه سبب شد بیش از اندازه فعالیت کنند. به چنین شرایطی capture myopathy می گویند که با دنبال کردن حیوان و وارد کردن استرس زیاد به آن، حیوان بیش از اندازه توان خود می دود و فعالیت می کند. در نتیجه تارهای عضلانی رابدومیولیز می شود یعنی می ترکد و میوگلوبین داخل عضلات - که نباید وارد جریان خون شود- آزاد و وارد جریان خون و کلیه و در نهایت منجربه از بین رفتن کلیه و تلف شدن حیوان می شود.

منتظمی اما ۱۶ اردیبهشت ماه اعلام نمود که برپایه اعلام مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی، علت مرگ این گورخر بعد از کالبدگشایی، خونریزی در ریه ها، کبد و روده ها حکایت از وجود عفونت عمومی (سپتی سمی) در بدن حیوان دارد و احتمال می رود این عفونت به همراه استرس های فراوانی که حین حمل و نقل به جانور تحمیل شده مرگ حیوان را رقم زده باشد.

معماریان اما ضمن اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست ناظر اصلی انتقال حیات وحش است، می گوید: سازمان حفاظت محیط زیست برای ورود این گورخرهای آفریقایی مجوز صادر کرده و وظیفه این سازمان بود تا تمام شرایط این انتقال را بررسی و مدیریت کند. این نخستین باری نیست که چنین اتفاقی در جابه جایی و انتقال گونه های حیات وحش در کشور رخ داده است. تا زمانی که سازمان حفاظت محیط زیست نظارت به درستی بر این جابه جایی ها و دانش نظارت بر آنرا نداشته باشد، شاهد تکرار این گونه اتفاقات خواهیم بود.
گورخرهای آفریقایی از هلند آمدند یا بلغارستان؟
یکی دیگر از ابهامات و تناقض گویی ها در ماجرای گورخرهای باغ وحش صفادشت در ارتباط با «مبدا انتقال» این گونه است. در ابتدا سازمان حفاظت محیط زیست و باغ وحش صفادشت اعلام نمودند که این سه راس گورخر از کشور هلند به ایران منتقل شده و دامپزشکی های کشور مبدا و مقصد سلامت آنها را بررسی و تایید نموده اند اما طی روزهای پس از انتشار خبر مرگ گورخر نر، باغ وحش صفادشت در جوابیه خود نوشته که این سه راس گورخر از کشور بلغارستان به مقصد ایران حرکت کردند و بعد از رسیدن به گمرک ترکیه ترخیص و به ایران منتقل شدند.

منتظمی که کشور مبدا این انتقال را هلند اعلام نموده بود حالا می گوید صدور مجوز ورود سه راس گورخر آفریقایی به ایران از گمرک بلغارستان بوده است و مجوز بعد از درخواست کتبی متقاضی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و بررسی کارشناسی این اداره کل و تایید دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان صادر شد.

محمد کرمی هم در گفت و گوی اخیر با ایسنا می گوید: برپایه اظهارات مسئول باغ وحش صفادشت، این سه راس گورخر پرورش یافته هلند هستند که از هلند به بلغارستان منتقل شدند و حدود ۹ ماه در بلغارستان بودند سپس از این کشور به ایران منتقل شدند. به همین علت هم در مجوزی که برای وارد کردن این گورخرها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده مبدا این انتقال بلغارستان ذکر شده است.

این در حالیست که معماریان درباره اظهارات اولیه انجام شده درباره انتقال این گورخرهای آفریقایی از کشور هلند به ایران می گوید: باغ وحش های استاندارد و پیشرفته حیوانات را خرید و فروش نمی کنند چونکه تحت نظر اتحادیه باغ وحش ها (AZA)هستند و خرید و فروش حیات وحش در این مراکز ممنوع می باشد. جابه جایی حیوانات در این مراکز تنها بر مبنای صلاحدید کارشناسان ضمن بازرسی، کنترل و نظارت بر تمام شرایط و بدون دریافت یا پرداخت مبلغی بین باغ وحش ها انجام می شود تا از رونق قاچاق حیات وحش جلوگیری شود و باغ وحش ها بر حیوانات مالکیت نداشته باشند ازاین رو اگر گونه های حیات وحش از باغ وحش استاندارد تهیه شوند قبل از انتقال و تایید این جابه جایی تمام شرایط همچون امکانات باغ وحش مقصد، شرایط و دانش باغ وحش مقصد و نحوه انتقال بررسی و کنترل می شود و این جابه جایی بدون هزینه انجام می پذیرد در حالیکه خرید و فروش گونه های حیات وحش منجربه اتفاقاتی نظیر اتفاقی می شود که برای گورخرهای آفریقایی افتاد.

سپهر سلیمی - حامی حقوق حیوانات - اعتقاد دارد که سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه نظارت و کنترل بر باغ وحش ها منفعل عمل کرده و تابحال درپی مرگ حیوانات در این مراکز هیچ اقدام موثری انجام نداده است و به نظر می آید درآمد بسیار بالای تجارت حیات وحش و باغ وحش ها سبب شده سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به این مسائل توجه چندانی نکند.

درپی ماجرای انتقال سه راس گورخر آفریقایی و تلف شدن گورخر نر برخی فعالان و کارشناسان همچون سلیمی و معماریان سازمان حفاظت محیط زیست را در ماجرای مرگ گورخر نر آفریقایی مقصر می دانند که علاوه بر نداشتن نظارت کافی بر نحوه انتقال آنها به مراکز نگهداری حیات وحشی مجوز واردات گونه های جدید می دهند که سابقه از دست دادن گونه های گوناگونی را دارند همچون باغ وحش صفادشت که مرگ یک زرافه از سه زرافه وارداتی و یک ببر را در کارنامه خود دارد. هر چند که محمد کرمی هم در یک برنامه تلویزیونی اعلام نمود که تا اطلاع ثانوی برای باغ وحش صفادشت هیچ مجوزی برای واردات گونه های جدید صادر نمی گردد.

به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، باغ وحش ها و مراکز نگهداری حیات وحش نه تنها در استان تهران بلکه در تمام کشور سوابق زیادی در تلفات مبهم گونه های خود داشته اند که از عوامل اصلی این تلفات شرایط و نگهداری غیر اصولی و غیر استاندارد این حیوانات بوده است. علاوه بر این حضور حیوانات بعضی از این مراکز در تبلیغات و سریال های تلویزیونی و نمایش خانگی هم سابقه دارد مانند حضور برخی گونه های حیات وحش در سریال «دراکولا» که بنابراعلام مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، گونه های سریال متعلق به باغ وحش صفادشت بوده است و برای مدت زمان کوتاهی بعضی از حیوانات در اختیار عوامل این سریال قرار گرفت.

منبع:

1400/02/17
17:07:14
5.0 / ۵
572
تگهای خبر: آب , باغ , بهداشت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است