تكرار یك چالش ازاشترانكوه تاسفیدكوه

منطقه حفاظت شده ای كه حفاظت نمی گردد

منطقه حفاظت شده ای كه حفاظت نمی گردد

گل ارکیده: طی روزهای گذشته چرای دام در دشت های لاله های واژگون در دامنه اشترانکوه خبرساز شد و حالا از پناهگاه حیات وحش سفیدکوه هم خبر می رسد که دام عشایر و روستائیان منطقه را قرق کرده است.


دریافت 27 MB
خبرگزاری مهر - گروه استان ها: مناطق حفاظت شده «سفیدکوه» و «اشترانکوه» در استان لرستان این روزها با چرای دام ها حال وروز خوبی ندارند تا سرمایه زاگرس خوراک گوسفندان شود.
این در حالی است که مسؤلان توپ تقصیر را به زمین هم پاس کاری می کنند تا متولیان در اداره کل محیط زیست لرستان مبحث را ناشی از صدور پروانه های چرا توسط منابع طبیعی بدانند.
پناهگاه حیات وحش رده ای از مناطق حفاظت شده هستند، محدوده هایی با زیستگاه های طبیعی نمونه برای جانوران وحشی که به منظور پشتیبانی از جمعیت گونه های جانوری و افزایش سطح کیفیت آنها، انتخاب می شوند.

مطابق قانون قطع اشجار، بوته کنی، تجاوز و تخریب محیط زیست، خارزنی، ذغال گیری و به طورکلی هر عملی که باعث از بین رفتن رستنی ها و تغییر اکوسیستم شود در پناهگاه های حیات وحش ممنوع می باشد.
طی روزهای اخیر فیلمها و تصاویر از مناطق حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش اشترانکوه و سفیدکوه ازنا به خبرگزاری مهر رسیده است که حکایت از چرای بی رویه دام حتی تا نزدیکی های قله در این مناطق دارد.
برای روشن شدن ابعاد مبحث به سراغ متولیان امر در اداره کل محیط زیست استان لرستان رفتیم اما اظهارات آنها قابل تأمل است.
صدور پروانه چرای دام برای عشایر توسط منابع طبیعی!
حسن سالاروند مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر، عنوان کرد: برخی در این منطقه پروانه چرا دارند و عده ای هم جز اهالی روستا محسوب می شوند.
وی اظهار داشت: کسانی که پروانه چرا دارند، متولی آن منابع طبیعی است و این نهاد برای آنها پروانه چرا صادر کرده است.

مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه با تکیه بر اینکه ما پروانه چرای اینها را چک می نماییم و آنرا بر مبنای دامی که دارند شمارش می نماییم، اگر دام ها بیشتر بود، آنها را از منطقه اخراج می نماییم، بیان داشت: همینطور افرادی که این پروانه چرا را نداشته باشند جریمه می شوند.
سالاروند با اشاره به اینکه عده ای هم از روستاییان منطقه هستند که در فصول مختلف دام دارند، اضافه کرد: همینطور عده ای، عشایر هستند و دام های آنها در محدوده زمانی دو تا دو نیم ماه می توانند در منطقه چرا کنند، هم اکنون به علت خشکسالی اکثراً به حاشیه رودخانه «ماربره» پناه آورده اند.
برخورد قضائی با متخلفان
وی، خاطرنشان کرد: در مجموع ما چرای غیر قانونی را در منطقه داریم، اما نزدیک به ۱۳ نفر را از منطقه اخراج کرده ایم، پنج پرونده طی دو هفته گذشته در دستگاه قضائی تشکیل داده ایم و دو نفر هم بازداشت شده اند.
مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه، افزود: تا جایی که محیط بان ها توانسته اند و گزارش دریافت شده را پیگیری کرده اند، موردی اگر دیده ایم را برخورد کرده ایم و در آینده هم به همین منوال خواهد بود.

سالاروند با تکیه بر اینکه «اشترانکوه» منطقه حفاظت شده است اما خیلی ها پروانه چرا دارند، افزود: نزدیک به ۴۰۰ تا ۵۰۰ پروانه چرا در این منطقه داریم.
وی با اشاره به اینکه محیط زیست، قائم مقام منابع طبیعی در مناطق حفاظت شده است، اظهار داشت: متولی صدور پروانه چرای دام، منابع طبیعی است، کسی که پروانه دارد از لحاظ قانونی می تواند در منطقه چرا داشته باشد.
عبور روزانه ۳۰ گله دام از منطقه «سفید کوه»
ابراهیم قنبرزاده مسئول پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا هم در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر، عنوان کرد: این مسیر، هم اکنون محل کوچ عشایر فریدون شهر است، روزی حداقل ۲۰ تا ۳۰ گله از این مسیر عبور می کند.
وی، اظهار داشت: مسافت این مسیر هم زیاد است و در مواقعی این عشایر در کنار جاده و این منطقه اطراق می کنند.

مسئول پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا با تکیه بر اینکه تا جایی که در توان ما است، اینها را جمع آوری می نماییم، افزود: این منطقه بر سر راه این عشایر کوچ رو قرار گرفته است.
اطراق ۴ روزه عشایر در منطقه
قنبرزاده با تکیه بر اینکه همکاران ما اینها را در منطقه جمع می کنند، اما برخی مواقع بعضی از عشایر در کنار جاده اطراق می کنند، اظهار داشت: اینها بر مبنای قانون می توانند از این منطقه عبور کنند، ما دو فصل سال یعنی بهار و پاییز با این مشکل مواجه هستیم.
وی، اظهار داشت: هم اکنون ما اینها را از منطقه جمع کرده ایم، نهایت سه تا چهار روز از این مسیر عبور می کنند و هم اکنون دیگر در منطقه نیستند.
مسئول پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا با اشاره به اینکه دام این عشایر تخریب آن چنانی در منطقه ندارند و بیشتر در حاشیه و مسیر جاده که عبور می کنند در مراتع و اراضی کشاورزی تخریب هایی داریم، اظهار داشت: مسیر اینها قابل تغییر نیست، از هر مسیری که بخواهند بروند بن بست است و از مسیر این جاده برای عبور استفاده می نمایند.

1400/02/06
15:39:43
5.0 / ۵
683
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است