گزارش تصویری- تشریحی مهر؛

قالیچه رنگارنگ گل های بهاری

قالیچه رنگارنگ گل های بهاری

گل ارکیده: فصل بهار زمان شکوفایی گل های رنگارنگ در جای جای لرستان است، در این فصل بهشتی گونه هایی از شقایق تا انواع لاله ها ازجمله لاله واژگون را می توان در کوه و صحرا و جنگل دید.


دریافت 42 MB
خبرگزاری مهر - گروه استان ها: این روزهای بهاری حتی اگر در سطح شهرها هم قدم بزنی رد پای گل ها را می توانید ببینید که در باغچه ها و اطراف شهرها راه خودرا پیداکرده و تکثیر شده اند، گل های رنگارنگی که در بین آنها شقایق بیشتر به چشم می آید.

اما در دشت ها، کوه ها و جنگلها هم گل های بهاری از شکوفه های بادام و ارژن گرفته تا لاله واژگون و شقایق فرشی رنگارنگ پهن کرده اند. حتی گل های قاصدک بهاری هم در کوهپایه ها جلوه زیبایی از خود به معرض نمایش گذاشته اند.
گُل قاصِدَک یا خبررسانک، گیاهی است علفی که در مناطق کوهپایه ای می روید و ساقه‌ی آن به ارتفاع ۴۰ سانتی متر می رسد که در طب سنتی خواص بسیار زیادی دارد؛ این روزها در دامنه مخمل کوه می توان قاصدک های بهاری را تماشا نشست.

لاله واژگون یکی از گونه های زیبای گیاهی استان لرستان است که با رنگ های زرد و قرمز بر دامن طبیعت لرستان خودنمایی می کند و در فصل بهار با انتظار در راه جاده های لرستان چشم مسافران و دوستداران طبیعت را خیره می کند.

مطابق نظر کارشناسان لاله های واژگون روییده در دشت های لرستان شامل «اشک مریم» و «سوسن چلچراغ» می شوند، گونه ای که در مدت زمان عمر کوتاه خود جاذبه ای بی بدیل را خلق می کند.

سید امین قاسمی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان درباب تأثیر اینگونه گیاهی بر جذب گردشگران، بیان داشت: تنوع رنگ لاله های واژگون (قرمز و زرد) در مناطقی از لرستان و همین طور رویش آن در نزدیکی جاده ها سبب زیبایی این مناطق شده است.

قاسمی با اشاره به ثبت دشت «دالانی الیگودرز» در لیست آثار ملی، بیان کرد: لاله واژگون همچون گیاهان نادر دنیا بشمار می رود که به وفور در دامنه های زاگرس یافت می شود، اینگونه به گل افسانه ای ایران نیز مشهور است، گونه لاله واژگون ایرانی در ایران، ترکیه، عراق، لبنان، سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه یافت می شود، اما فراوان ترین میزان این لاله ها در ایران است.

وی اضافه کرد: تا حالا پژوهشی در مورد مصارف دارویی اینگونه باارزش صورت نگرفته است و گزارشی هم در این مورد ارائه نشده است ولی از لحاظ زیبایی منظر به شدت مورد توجه قرار دارد.

شقایق از دیگر گل های روییده در کوه ها و دشت های لرستان است که در فصل بهار جلوه های زیبایی از طبیعت را خلق کرده و چشم هر بیننده ای را می نوازد.
بنابراین گزارش، لرستان استانی با تنوع گیاهی منحصر به فرد و گستردگی و موقعیت اقلیمی هم در مناطق گرمسیری و هم در مناطق سردسیری است که این امر باعث شده گل ها و گیاهان زیادی در این استان رویش پیدا کنند.
از سوی دیگر استان لرستان از نظر تنوع اقلیمی یکی از نقاط کمیاب کشور شمرده می شود که همین مورد سبب تنوع گیاهان دارویی استان شده است.مطابق برخی آمارها بیش از ۸۰۰ قلم گیاه در منطقه زاگرس می روید که از این تعداد بیش از ۴۰۰ گونه آنها همچون گیاهان دارویی منحصر به فردی هستند که در این منطقه وجود دارند.منبع:

1400/01/19
23:13:12
5.0 / ۵
568
تگهای خبر: آب , اقلیم , باغ , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است