۹ نكته درباره تاثیر مستقیم تغییرات آب و هوایی بر سلامت جسم و روان

۹ نكته درباره تاثیر مستقیم تغییرات آب و هوایی بر سلامت جسم و روان

پژوهش های انجام شده نشان میدهد که سلامت روان بطور مستقیم با تغییرات آب و هوایی ارتباط دارد. برای مثال مشکلات جوی می تواند افراد را در خطر مبتلاشدن به مشکلات روحی مثل اضطراب قرار دهد.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، وضع هوا بیش از آنچه که فکر می کنید بر سبک زندگی انسان تاثیر دارد. پژوهشی جدید نشان داده است که دما و شرایط محیطی بر احساس فیزیکی و روانی انسان اثرگذار می باشد و شرایط سخت اقلیمی که واقعیتی است از تغییرات جوی، احساس رفاه انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. دانشمندان مسائل در رابطه با سلامت روان را بطور مستقیم با تغییرات آب و هوایی گره می زنند، بطوریکه تنها در آمریکا حدود ۲۰۰ میلیون نفر به سبب مشکلات جوی در خطر مبتلاشدن به مشکلات روحی مثل اضطراب هستند. در ادامه به مواردی از تاثیرگذاری شرایط آب و هوایی بر شرایط روحی و جسمی انسان اشاره شده است.


خواب بهتر در هوای خنک تر

بر اساس این گزارش، هرچه هوای محیط خنک تر باشد خواب شما آسان تر خواهد بود. یک دانشمند علوم محیط زیستی در آمریکا می گوید: دمای مناسب برای خواب بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سلسیوس است چونکه در این دما گرمای بدن کاهش پیدا می کند و مغز آماده خواب می شود. در مقابل هوای گرم و مرطوب توانایی انسان برای یک چرت مطلوب را می کاهد. آب و هوای طوفانی نیز خواب را مختل می کند، چونکه سروصدا و رعد و برق مزاحم خوابی راحت هستند.
شرایط حدّی هواشناسی می تواند منجر به مشکلات روانی شود
پژوهشکده هواشناسی کشور گزارش داده است که افرادی که در مناطقی با آب و هوای حدّی و شرایط جوی شدید مانند طوفان، گرد باد و کولاک زندگی می کنند بیشتر در خطر مبتلاشدن به عارضه های روانی هستند.
باران بهاری حساسیت و آلرژی را تشدید می کند
بهار برای خیلی از افراد فصل آلرژی است اما اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید حتما تجربه تشدید حساسیت هنگام بارش های بهاری را داشته اید، چونکه باران در فصل بهار سبب افزایش گرده افشانی گیاهان می شود.

خلق خوش در ایام آفتابی

روزهای روشن و آفتابی تاثیر مثبتی بر خلق و خوی انسان دارد. پژوهشی در دانشگاه میشیگان نشان داده است افرادی که دست کم نیم ساعت در روز از هوای خوب بیرون لذت می برند، خوش خلق تر هستند.
زمستان بر سلامت روان تاثیر دارد
اختلالات خلقی فصلی مانند افسردگی بیشتر اوقات در ماه های سرد زمستان که روزها کوتاه تر و هوا تاریک تر است، رخ می دهد. بر طبق این گزارش سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر از افراد جهان به چنین اختلالاتی مبتلا می شوند.
گرمای شدید سلامت را به مخاطره می اندازد
دمای زیاد و گرما خطر عوارض قلبی را بیشتر می کند. در این شرایط کم آبی بدن و سکته قلبی هر دو می تواند بر خلق و خوی انسان اثر گذارد و در وضعیت حاد منجر به عوارض مغزی شود.
فشار خون در تابستان کاهش می یابد
پژوهش های انجام شده نشان داده است که فشار خون در فصل تابستان نسبت به زمستان کمتر می شود، چونکه هوای سرد رگ های خونی را تنگ تر می کند و این عاملی است برای افزایش فشار خون.
بین احساس شادمانی و هوای خوب نسبت مستقیم وجود دارد
تحقیقات نشان میدهد که بین احساس شادمانی و هوای خوب نسبتی مستقیم وجود دارد. مکان های خوش آب و هوا با زمستان های ملایم و تابستان های مطبوع خلق ساکنان را نیز بهتر و افراد را به کارهای خارج از خانه تشویق می کند.
خلاقیت در هوای گرم بیشتر می شود
بررسی های دانشگاه میشیگان گویای آنست که به سر بردن در فضای بیرون از خانه در یک روز زیبای بهاری - که دمای هوا متعادل است - به تفکر و خلاقیت انسان کمک می نماید.
1400/01/05
16:43:15
5.0 / ۵
1026
تگهای خبر: آب , اقلیم , تجربه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است