سازمان هواشناسی هشدار داد؛

بارش برف و باران و كاهش دما

بارش برف و باران و كاهش دما

گل ارکیده: سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار نارنجی رنگ با اشاره به بارش برف و باران و کاهش دما تا 12 درجه سانتیگراد نسبت به تجهیز خودرو ها به امکانات ایمنی و خودداری از سفرهای برون شهری سفارش کرد.به گزارش گل ارکیده به نقل از مهر، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ با اشاره به نفوذ سامانه بارشی به کشور آورده است: بارش برف، کاهش دما و یخبندان، رخداد مه و کاهش دید افقی، در مناطق کوهستانی کولاک برف، بارش برف و یخبندان در مناطق ساحلی و جلگه ای کرانه های خزر علاوه بر ارتفاعات و دامنه ها چهارشنبه (۶ اسفندماه) برای استان های گلستان، گیلان، مازندران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و پنج شنبه (۷ اسفندماه) برای استان های گیلان و نیمه غربی مازندران پیش بینی می شود.
اختلال در تردد، کاهش دید، تأخیر یا احتمال لغو پروازها، وقوع کولاک در گردنه های برفگیر و کوهستانی و احتمال رخداد بهمن در مناطق مستعد از اثرات حاکمیت این شرایط جوی است بدین سبب سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از سفرهای برون شهری خصوصاً در مناطق کوهستانی، آمادگی ماشین آلات برف روبی و نمک پاشی، تجهیز خودرو ها به امکانات ایمنی و گرمایشی و ممانعت از صعود کوهنوردان سفارش می کند.
سازمان هواشناسی در توصیف سامانه دوم بارشی آورده است: نفوذ این سامانه بارشی بارش برف یا باران، وقوع رعد و برق و در نقاط مستعد تگرگ را پنجشنبه (۷ اسفندماه) در استان های فارس، کرمان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و نیمه شرقی بوشهر و جمعه (۸ اسفندماه) در استان های کرمان و شرق فارس به دنبال دارد.
در پی حاکمیت این شرایط جوی وقوع سیلاب، طغیان رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، وزش باد شدید و خیلی شدید و لطمه رسیدن به محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست. کنترل و بازگشایی آبروها، اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از رخداد تگرگ و جلوگیری از جابجایی عشایر از سفارش های هواشناسی است.
کاهش ۶ تا ۱۲ درجه ای دمای هوا
سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به سامانه سوم آورده است نفوذ هوای سرد به کشور سبب کاهش ۶ تا ۱۰ درجه ای دما در استان های ساحلی خزر، کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه ای دما در شمال شرق و کاهش ۴ تا ۸ درجه ای دما در شمال غرب از چهارشنبه تا پنج شنبه (۶ تا ۷ اسفندماه) و کاهش ۸ تا ۱۲ درجه ای دما در شرق، جنوب شرق و کاهش ۵ تا ۱۰ درجه ای دما در دامنه های جنوبی البرز از پنج شنبه تا جمعه (۷ تا ۸ اسفندماه) می شود.
بر همین اساس کاهش دما چهارشنبه (۶ اسفندماه) برای شمال غرب و شمال شرق و گلستان، مازندران و گیلان، پنج شنبه (۷ اسفندماه) برای شمال شرق، شرق و جنوب شرق و گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، تهران، البرز و قزوین و جمعه (۸ اسفندماه) برای شرق و جنوب شرق و سمنان، تهران، البرز و قزوین می شود.
افزایش مصرف سوخت، افت فشار گاز، وارد شدن خسارت به محصولات و تأسیسات کشاورزی و یخ زدگی و لغزندگی جاده ها در این شرایط جوی دور از انتظار نیست بدین سبب نسبت به مدیریت توزیع حامل های انرژی و رعایت مصرف بهینه انرژی، محافظت از تأسیسات کشاورزی و سیستم های آبیاری، احتیاط در تردد، استفاده از کودهای پتاسه و آمینواسید جهت مقابله با تنش سرمایی ناشی از کاهش دما سفارش می شود.
سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ دیگری با اشاره به فعالیت سامانه بارشی و وزش باد شدید آورده است: وزش باد شدید تا خیلی شدید بین ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت، در شرق و جنوب شرق همراه با خیزش گرد و خاک محلی سه شنبه (۵ اسفندماه) برای استان های اردبیل و گیلان، چهارشنبه (۶ اسفندماه) برای استان های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، پنج شنبه (۷ اسفندماه) برای استان های خراسان جنوبی، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان پیش بینی می شود.
در این شرایط جوی لطمه رسیدن به گلخانه ها و احتمال شکستن درختان دور از انتظار نیست بدین سبب سازمان هواشناسی نسبت به استواری نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استواری و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه کن شدن درختان باتوجه به وزش باد و سرما در مناطق سردسیر سفارش می کند.
دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درهای سالن ها اقدام نمایند. سالن های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در وضعیت باد اقدامات لازم را انجام دهند همین طور خودداری از انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به سبب باد، خودداری از آهک پاشی در استخرهای خاکی که آب آن تخلیه شده به سبب وزش باد شدید، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات و توقف در حاشیه رودخانه‏ ها و مسیل ها باتوجه به وقوع باد و بارش‏ در دستور کار قرار گیرد.
سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به کاهش دما در بعضی مناطق کشور آورده است: نفوذ هوای سرد به کشور سبب کاهش ۶ تا ۱۰ درجه ای دما در استان های ساحلی خزر، کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه ای دما در شمال شرق و کاهش ۴ تا ۸ درجه ای دما در شمال غرب از چهارشنبه تا پنج شنبه (۶ تا ۷ اسفندماه) و کاهش ۸ تا ۱۲ درجه ای دما در شرق، جنوب شرق و کاهش ۵ تا ۱۰ درجه ای دما در دامنه های جنوبی البرز از پنج شنبه تا جمعه (۷ تا ۸ اسفندماه) می شود بدین سبب کاهش دما چهارشنبه (۶ اسفندماه) در شمال غرب، سواحل شمالی و شمال شرق و پنج شنبه (۷ اسفندماه) در شمال شرق، شمال غرب، جنوب شرق، شرق، سواحل شمالی و جنوب و جنوب غرب و اصفهان، سمنان، البرز، تهران، قزوین، قم، مرکزی و یزد و جمعه (۸ اسفندماه) در شرق و جنوب شرق و جنوب و جنوب غرب و سمنان، البرز، تهران، قزوین، قم، مرکزی و یزد پیش بینی می شود.
از اثرات این شرایط جوی می توان به کاهش دما و یخ زدگی محصولات و ادوات کشاورزی اشاره نمود. تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن های پرورش قارچ و گلخانه ها باتوجه به کاهش دما، کنترل دما و رطوبت انبارها باتوجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماریهای قارچی، تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن های مرغداری و دامداری باتوجه به کاهش دما، تهیه خوراک پرانرژی برای دام ها باتوجه به کاهش دما و جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها از سفارش های سازمان هواشناسی است.
در ادامه این هشدار با اشاره به وقوع رگبار و رعد و برق و در مناطق مستعد بارش تگرگ در چهارشنبه (۶ اسفندماه) در استان های خوزستان و بوشهر و پنج شنبه (۷ اسفندماه) در استان های خوزستان، بوشهر، فارس، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و شمال هرمزگان آمده است: در این شرایط جوی احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد. بدین جهت سازمان هواشناسی سفارش می کند: برداشت پرتقال در استان کرمان باتوجه به احتمال وقوع تگرگ صورت گیرد و ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین مستقر نشوند.
زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغ ها و مزارع باتوجه به بارش ها، عدم انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی باتوجه به وقوع بارش ها و پایش و مبارزه با آفت ملخ صحرایی در جنوب کشور پس از آرام شدن شرایط جوی از دیگر سفارش های سازمان هواشناسی است.
در اختتام این هشدار آمده است که آبیاری در خاک های شور پس از وقوع باران برای آبشویی شوری از محیط ریشه صورت گیرد و هرچه سریعتر محصولات برداشت شده خصوصاً صیفی جات جنوب کشور به مکان های مسقف منتقل شوند. حفاظت از مزارع گوجه فرنگی استان بوشهر در مقابل تگرگ، تنظیم دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها باتوجه به رخداد بارندگی، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش از دیگر سفارش های سازمان هواشناسی است.
در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.


منبع:

1399/12/05
13:56:59
0.0 / ۵
949
تگهای خبر: آب , ایمن , باغ , پاكسازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است