هشت تالاب در انتظار ثبت در كنوانسیون رامسر

هشت تالاب در انتظار ثبت در كنوانسیون رامسر

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه ۲۵ تالاب ایران در کنوانسیون رامسر ثبت شده است، به پیگیری ثبت هشت تالاب دیگر تصریح کرد و اظهار داشت: ۱۴۰ تالاب به مساحت سه میلیون هکتار را قانونمند کردیم.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا احمد رضا لاهیجان زاده در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر که با حضور اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهوری- و عیسی کلانتری - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - برگزار شد، با تکیه بر اینکه تالاب ها اعجاز خداوند روی کره زمین است، اظهار داشت: کنوانسیون رامسر، نخستین معاهده بین المللی دنیا در حفظ محیط زیست است و از سوی دیگر این کنوانسیون بزرگترین شبکه مناطق حفاظت شده دنیا است و همزمان ۱۷۱ کشور متعهد شدند که ۲۴۰۰ تالاب را به مساحت ۲۵۰ میلیون هکتار حفاظت کنند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه ۲۵ تالاب ایران در کنوانسیون رامسر ثبت شده است، به پیگیری ثبت هشت تالاب دیگر تصریح کرد و اظهار داشت: ۱۴۰ تالاب به مساحت سه میلیون هکتار را قانونمند کردیم.

وی ضمن اشاره به اتمام تدوین برنامه مدیریت جامع ۱۹ تالاب اظهارکرد: برنامه مدیریت جامع ۱۵ تالاب دیگر هم درحال نهایی شدن است.

لاهیجان زاده همینطور ضمن اشاره به حفاظت قرق بعنوان کم هزینه ترین و موثرترین کارها اظهار داشت: حفاظت قرق ۲۸۱ هزار هکتار صورت گرفته است و از توسعه کشاورزی به سمت محدوده تالابی ممانعت کردیم. عملیات لایروبی برای انتقال آب به تالاب ها و نهال کاری را هم در دستور کار قرار دادیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: درست است که نزول رحمت الهی شرط اول حیات تالاب است اما با کارهایی که انجام دادیم، آب را به سمت تالاب ها هدایت کردیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: از نظر تعداد تالاب های ثبت شده، کشور انگلستان با ۱۷۵ تالاب رتبه اول را دارد و با عنایت به مساحت کشور انگلستان که به اندازه استان خراسان بزرگ قبل از تفکیک است، تالاب های کوچک هم پتانسیل ثبت در کنوانسیون رامسر را دارند. بعد از انگلستان، مکزیک بیشترین تالاب را به ثبت رسانده است اما از نظر مساحت کشور بولیوی با ۱۴.۸ میلیون هکتار بیشترین مساحت تالابی را دارد.

لاهیجان زاده ضمن اشاره به رامسر سایت های ایران اظهارکرد: تا کنون ۲۵ تالاب کشور به مساحت یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار در کنوانسیون رامسر ثبت شده است. حالا هم پایش کیفیت آب تالاب ها با جدیت پیگیری می شود، نوسانات منابع آب سنجیده می شود و کنترل هوشمند در تالاب ها صورت می گیرد.

انتقال ۱۵۰میلیون متر مکعب آب از کارون به شادگان

وی در ادامه ضمن اشاره به طرح انتقال آب کارون به شادگان اظهارکرد: بر این اساس سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب منتقل می شود. با انتقال این آب از سال قبل حدود ۶۰هزار هکتار از اراضی جنوب تالاب که سال ها آبگیری نمی شد، حالا آبگیری شده است. خروج آب از تالاب هم به صورت مدیریت شده صورت می گیرد. درهورالعظیم هم کارهای بزرگی صورت گرفت و تالابی که تا سال ۹۵-۹۴ عمده آن خشک شده بود، حالا به تالاب بسیار زنده و تاثیرگذاری بر معیشت و اقتصاد منطقه تبدیل گشته است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به ایجاد ۱۰۰ مرکز پایش، پاسگاه محیط بانی، پایگاه اطفای حریق و مرکز بازدیدکنندگان در تالاب های کشوراظهارکرد: از توسعه کشاورزی به سمت محدوده تالابی جلوگیری کردیم. عملیات لایروبی برای انتقال آب به تالاب ها و نهال کاری در سطح ۱۰۰۰ هکتار در استان سیستان و بلوچستان از دیگر اقداماتی است که انجام دادیم.

لاهیجان زاده اضافه کرد: از سه میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار تالابی که در کشور شناسایی کردیم، یک میلیون و ۴۶۳ هزار هکتار معادل ۴۴ درصد از آن مستعد و دارای پتانسیل غبارخیزی است، ۵۰ درصد از آن در استان های سیستان و بلوچستان و کرمان است ازاین رو ۳۷۰ میلیون یورو ظرف چهار سال قبل اختصاص پیدا کرده است. پنج میلیون و ۶۰۰ هزار متر مکعب لایروبی و بهسازی مسیرها انجام شده است.

وی به اقدامات کلان کشور برای حفاظت و احیای تالاب ها اشاره نمود و اظهار داشت: تشکیل کارگروه نجات دریاچه ارومیه در آغاز دولت یازدهم، تصویب آئین نامه دولت درمورد نحوه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور (۱۳۹۴)، تصویب قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب ها توسط مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۶) و آیین نامه اجرایی آن (۱۳۹۷) و تشکیل ستاد ملی دولت برای هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور (۱۳۹۷) از اقدامات صورت گرفته است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: برنامه ارتباطات، آموزش، مشارکت و آگاهی افزایی (CEPA) هم در ۲۷ استان در حال انجام می باشد.

لاهیجان زاده همینطور با تکیه بر عوامل تخریب و تهدید تالاب ها در جهان اظهار داشت: تغییرات آب و هوایی، افزایش فشار انسان بر محیط زیست از عوامل تخریب و تهدید تالاب ها در جهان هستند و تغییر کاربری اراضی تالابی، تغییر در کمیت آب، تغییر در کیفیت آب، بهره برداری بیش از اندازه از از منابع تالاب و وجود گونه های غیربومی مهاجم، از فرآیندهای اثرگذار بر تالاب ها هستند.
1399/11/28
20:55:22
0.0 / ۵
1130
تگهای خبر: آب , سایت , كیفیت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است