افزایش درختان شكسته در جنگل ها از مشكلات منابع طبیعی است

افزایش درختان شكسته در جنگل ها از مشكلات منابع طبیعی است

به گزارش گل ارکیده رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیماری درختان جنگلی، حریق در جنگل ها و مراتع و افزایش بیش از پیش درختان شکسته و افتاده در دل جنگل ها را از مشکلات منابع طبیعی نام برد و اظهار داشت: در همه این زمینه ها نقش بسیج در قالب گروه های جهادی بی بدیل خواهد بود.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا دکتر مسعود منصور صبح امروز در نشست با سردار محمد زهرایی - رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور- تصریح کرد: منابع طبیعی ثروت عمومی کشور است و ما امانتدار این ثروت بین نسلی هستیم و تمام تلاش مان این است که این امانت را که از گذشتگان به دستمان رسیده است را به نسل های آینده انتقال دهیم.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بسیج را نماد یک نهاد مردمی در جامعه برشمرد و اظهار داشت: مردم بهترین مجریان و شریک در امر حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی هستند.

منصور به اجرای طرح ۹ در ۹۹ در منابع طبیعی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در محورهای ۱۸گانه این طرح به مبحث قرارداد همکاری با سازمان بسیج سازندگی تاکید گردیده است.

وی اضافه کرد: هدف از اجرای این طرح جبران عقب افتادگی تعهدات و فعالیتهای منابع طبیعی است و با هدفگذاری های انجام شده سال جاری ۳۰ هزار هکتار توسعه زراعت چوب در کشور انجام می شود.

رییس سازمان جنگل ها همینطور اظهار داشت: بعد از طرح توقف برداشت چوب از جنگل با مشکلاتی مانند قاچاق چوب و تولید زغال روبرو می باشیم که بسیج سازندگی می تواند با اقدامات پیشگیرانه در حفظ انفال به سازمان جنگل ها کمک نماید.

وی اضافه کرد: همانگونه که بسیج در چارچوب گروه های جهادی در حوادثی مانند سیل، زلزله، کرونا و کمک های مومنانه نقش آفرینی می کند، در زمینه حفظ انفال و منابع طبیعی هم می تواند اثرگذار باشد.

منصور همینطور اظهار داشت: صنایع چوب و کارخانجات چوبی طبق آماری که اعلام نموده اند ظرفیت استفاده از ۱۳.۵ میلیون مترمکعب چوب را سالانه دارند اما حالا به دلیل مشکلاتی که در زمینه واردات چوب با پوست و مواد سلولزی وجود دارد این میزان مصرفی به ۶.۵ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

رییس سازمان جنگل ها اضافه کرد: زراعت چوب یکی از راهکارهای تأمین بخشی از چوب مصرفی کارخانجات صنعتی است و در این حوزه علاوه بر اراضی ملی مستعد و مستثنیات اشخاص مکاتباتی را با نیروهای مسلح و نهادهایی که فضا برای تولید زراعت چوب دارند انجام داده ایم تا با تأمین نهال بتوانیم هم به توسعه فضای سبز کمک نماییم هم با این اقدام فشار را از روی جنگل ها برداریم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، وی گرد و غبار را صدمه ای جدی برای کشور دانست و اظهار داشت: در زمینه مقابله با پدیده بیابان زایی و اجرای طرح های ابخیزداری در مناطق محروم بخصوص در منطقه بشاگرد استان هرمزگان سازمان بسیج سازندگی می تواند با همکاری منابع طبیعی وارد شود و چهره محرومیت را از دامن این مناطق محروم دور کند.

منبع:

1399/11/19
20:31:32
0.0 / ۵
987
تگهای خبر: آب , جنگل , درخت , گرد و غبار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است