گزارش گل اركیده؛

رد پای اماراتی ها در حذف نام رامسر از كنوانسیون رامسر

رد پای اماراتی ها در حذف نام رامسر از كنوانسیون رامسر

گل ارکیده: در صورتیکه قدمت پیمان رامسر امروز به نیم قرن رسیده است، در سایه بی عملی مسئولان و با شیطنت های اماراتی ها نام رامسر از پوسترهای جهانی قدیمی ترین کنوانسیون بین المللی زیست محیطی حذف شد.خبرگزاری مهر، گروه جامعه: ۱۳ بهمن ماه روز جهانی تالاب است روزی که برای کشور ما از دو منظر با ارزش است، نخست از جهت وجود تالاب های باارزش و فراموش شده در کشور که باید هر سال ارزش های اکولوژیکی، اجتماعی و اقتصادی آنرا فریاد بزنیم و دیگر اینکه این روز جهانی با نام رامسر (کنوانسیون رامسر) گره خورده است؛ پیمانی بین المللی که در کشور ما برای حفاظت از تالاب ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آنها (به ویژه پرندگان آبزی) در شهر رامسر به تصویب رسیده است و پس از گذشت ۵۰ سال این پیمان ۲۴۱۲ مکان به وسعت بیش از ۲۵۴ هزار هکتار در ۱۷۱ کشور را پوشش می دهد.
محیط زیست پیشروترین کشور در تعهدات بین المللی گرفتار ضعف مدیریتی در حفاظت از تالاب ها
کشور ما با این کنوانسیون یکی از پیشروترین کشورها در حفاظت از محیط زیست رقم خورد، اما در میانه این سال ها به سبب وقوع جنگ تحمیلی، فشار تحریم های بین المللی، وقوع خشکسالی و ضعف های مدیریتی از یکی از قدیمی ترین معاهده بین المللی محیط زیستی نتوانست به خوبی حفاظت کند به نحوی که در آستانه این روز خبرهای تلخی از وضعیت مدیریت این محیط های طبیعی با ارزش به گوش می رسد.
در تازه ترین این اخبار ناگوار، خبر واگذاری مدیریت تالاب انزلی به وزارت نیرو، کشته شدن ۱۷۰ پرنده مهاجر در تالاب میانکاله و حذف نام ایران از پوسترهای جهانی از دو زاویه نشانگر ضعف های سالیان گذشته در حفاظت از این میراث دارد.

بیداری عمومی درباره اهمیت تالاب و خواب سنگین مسئولان
مسعود باقرزاده کریمی مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه در لوگوی انتخابی از طرف کنوانسیون برای پنجاهمین سالگرد از آرم این کنوانسیون استفاده نشده است، اظهار داشت: دلیل این اتفاق می تواند تفسیرپذیر باشد ولی تا وقتی که مکاتبه رسمی از طرف وزارت خارجه دراین زمینه صورت نگرفته است هرگونه علت یابی این مساله از طرف ما بی مورد است.
وی با اشاره به تحلیل های صورت گرفته دراین زمینه و با توجه به این که کشور امارات هم اکنون رئیس کمیته دائمی این کنوانسیون تا زمان برگزاری اجلاس بعدی است، اظهار داشت: هرچند وزارت خارجه باید به جدیت پیگیر این اتفاق باشد اما بهتر است ما تمرکزمان را بر روی معضلات و فرصت های تالاب در کشورمان بگذاریم.
باقرزاده کریمی گفت: بنظر می رسد امسال اهمیت تالاب از دید سازمان های مردم نهاد، دستگاه های اداری و حتی مردم چند برابر شده و این اهمیت را در برگزاری وبینارها، تولید محتواها و اطلاع رسانی های روز جهانی تالاب بخوبی می توانیم ببینم.
سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست نیز در صفحه توئیتری خود به حذف نام ایران از این پیمان اشاره کرده و گفته است: بعد از پنجاه سال و به یمن تلاش مقامات دستگاه دیپلماسی نام رامسر از عنوان کنوانسیون بین المللی رامسر حذف شده و هیچ صدای اعتراضی نیز بر نخواسته است. اگر موضوع تالاب و محیط زیست برای شما اولویت نیست به حرمت نام ایران اقدام کنید.


نام «رامسر» تنها از پوسترها حذف شده نه لوگوی رسمی کنوانسیون
البته احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست گفته است: نام «رامسر» از لوگوی رسمی کنوانسیون رامسر که معاهده ای بین المللی و در امتداد حفاظت از تالاب های باارزش است، حذف نشده است. لوگوی رسمی کنوانسیون رامسر همچنان با کلمه «رامسر» است و الان نیز قابلیت دسترسی برای همه وجود دارد و افراد می توانند با ورود به سایت کنوانسیون، لوگوی رسمی آنرا مشاهده کنند. آن چیزی که در فضای مجازی مشاهده می شود لوگوی کنوانسیون نیست بلکه پوستر پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر است، این هم سلیقه ای است و ممکنست هر سال با یک تفکری چاپ شود، در صورتیکه در پوسترهای سالهای قبل هم نام رامسر نبود.
از بعد سیاست خارجی و بی اهمیت بودن مساله تالاب ها برای دولتمردان که بگذریم، در سیاست داخلی کشورمان هم این مساله حکم فرماست، نگاه تبعیض آمیز میان تالاب ها و معضل خشکسالی تا تلاش وزارت نیرو در سیطره بر تمامی پهنه های آبی همچون تالاب ها که می توان این مماشت ها را در واگذاری مدیریت تالاب انزلی بعنوان یکی از با اهمیت ترین تالاب های ایران و همچون رامسر سایت های کشور برشمرد.
این شرایط در مدیریت داخلی سازمان محیط زیست هم در ضعف های مدیریتی در تالاب میانکاله به خوبی قابل مشاهده است؛ آنجا که هزاران پرنده مهاجر در مدت کوتاهی در این تالاب کشته می شوند و هنوز پس از گذشت یکسال نه فقط مدیران و کارشناس مسئولان این سازمان نمی توانند علت اصلی آنرا بیان کنند که باز هم شاهد کشته شدن ۱۷۰ پرنده دیگر و شاید افزایش این تعداد در ایام آینده باشیم.


منبع:

1399/11/16
18:16:49
0.0 / ۵
910
تگهای خبر: آب , دستگاه , زیست محیطی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است