شهرستان قرچك تصفیه خانه فاضلاب مركزی ندارد

شهرستان قرچك تصفیه خانه فاضلاب مركزی ندارد

به گزارش گل ارکیده رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قرچک ضمن بیان اینکه شهرستان قرچک دارای سیستم تصفیه خانه فاضلاب مرکزی نیست، اظهار داشت: نبود تصفیه خانه فاضلاب در این شهرستان سبب بروز مشکلاتی برای سلامت مردم و محیط زیست شده که انتشار بوی نامطبوع، رها شدن فاضلاب در جوی آب معابر و استفاده از آن در بعضی فعالیتهای کشاورزی همچون این مشکلات است.محمد طاهر ظاهری در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه یکی از اشکالات اصلی شهرستان نبود سیستم تصفیه خانه فاضلاب مرکزی است، اظهار داشت: شهرستان قرچک با وجود تمام پیگیری هایی که از جانب اداره حفاظت محیط زیست، شهرداری و استانداری این شهرستان صورت گرفته، هنوز سیستم تصفیه خانه فاضلاب ندارد.

وی افزود: محل استقرار تصفیه خانه فاضلاب شهرستان بررسی، ارزیابی و توسط اداره حفاظت محیط زیست تایید شده است اما با عنایت به بودجه زیادی که این پروژه نیاز دارد بعید می دانم در آینده ای نزدیک آغاز شود و به بهره برداری برسد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قرچک ضمن بیان اینکه نبود تصفیه خانه فاضلاب مرکزی در شهرستان قرچک سبب شده فاضلاب شهرستان به صورت مدیریت و کنترل نشده ای رها شود، اظهار نمود: بیشتر حجم فاضلاب معمولا به پایین دست شهرستان منتهی می شود و گاها در شرایطی مورد برداشت برای برخی فعالیتهای دیگر مانند کشاورزی قرار می گیرد. اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قرچک چندین مرتبه با اداره جهاد کشاورزی و اداره بهداشت از این محل ها بازدید کرده اند و هیچ مورد از استفاده فاضلاب در بخش کشاورزی سبزیجات و صیفیجات مشاهده و گزارش نشده است اما در بخش های دیگر کشاورزی گاها استفاده از آب فاضلاب مشاهده و گزارش شده است. با این وجود تا زمانی که تصفیه خانه فاضلاب شهرستان راه اندازی نشود نمی توان اقدام کارآمدی در مقابله با این گونه اقدامات انجام داد.

ظاهری همینطور ضمن اشاره به فعالیت برخی واحدهای آلاینده در شهرستان قرچک اظهار نمود: فعالیت بعضی از این واحدها مانند واحدهای شست وشوی وسایل پلاستیکی و واحدهای اکسیدور را اداره حفاظت محیط زیست نه تایید و نه رد می کند چونکه اقدامی که این واحدها می کنند منتج به بازیافت و استفاده مجدد از مواد پلاستیکی است اما این فعالیت همراه با انتشار آلایندگی هایی است که مدیریت و کنترل نمی شوند.

وی افزود: واحدهای شست وشوی وسایل پلاستیکی با جمع آوری پلاستیک هایی که در مخازن زباله یا در معابر رها شده اند، مبادرت به شستشو، خرد کردن و فروش مجدد این مواد بعنوان مواد اولیه واحدهای صنعتی دیگر می کنند اما فاضلابی که این واحدها تولید می کنند سبب آلایندگی می شود همینطور واحدهای اکسیدور با ذوب مواد پلاستیکی از آنها برای ساخت وسایل دست دوم مانند گلدان پلاستیکی استفاده می نمایند اما میزان دودی که این واحدها تولید می کنند مورد تایید اداره حفاظت محیط زیست واقع نمی گردد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قرچک افزود: با وجود اخطارهایی که به این واحدها داده می شود اما متاسفانه مبادرت به نصب تصفیه خانه فاضلاب یا فیلتر جهت رفع آلایندگی نمی کنند.

ظاهری ضمن اشاره به تراکم جمعیت بالا در شهرستان قرچک اظهار داشت: میزان جمعیت نسبت به وسعت آن زیاد است ازاین رو میزان زیادی فاضلاب طی شبانه روز در بخش های مختلف خانگی، واحدهای تولیدی، خدمانی و … تولید می شود اما بخش عمده فاضلاب در ارتباط با بخش خانگی است.

وی افزود: اگر این حجم از فاضلاب تصفیه نشود مشکلات زیادی را برای محیط زیست و سلامت افراد به وجود خواهد آورد. کمااینکه حالا بخشی از فاضلاب های خانگی داخل جوی های آب رها می شوند و سبب انتشار بوی نامطبوعی در معابر شده اند همینطور بخش عمده فاضلاب به اطراف روستاها ختم می شود و مناظر بسیار ناخوشایندی و مشکلات زیادی را برای ساکنان آن مناطق پدید آورده است.

ظاهری در انتها صحبت های خود ضمن تاکید بر ضرورت راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب مرکزی در شهرستان قرچک اظهار داشت: در دسترس بودن فاضلاب می تواند علاوه بر مشکلات زیست محیطی و انتشار بوی نامطبوع سبب شیوع و گسترش بیماری های مختلفی شود. درصورتی که فاضلاب تصفیه شود علاوه بر رفع این مشکلات، می توان از این پساب مجدد در فعالیتهای کشاورزی و واحدهای تولیدی و صنعتی استفاده نمود.

منبع:

1399/11/15
12:52:10
0.0 / ۵
896
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است