چرا تلفات پرندگان فقط در خلیج گرگان اتفاق می افتد؟

چرا تلفات پرندگان فقط در خلیج گرگان اتفاق می افتد؟

گلستان مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با اشاره به اینکه تلفات پرندگان مهاجر تنها در محدوده خلیج گرگان رخ داده و در سایر تالاب های منطقه تلفات غیرعادی پرندگان را نداریم، اظهار داشت: کاهش سطح آب و ورود آلاینده ها، فلزات سنگین و سموم کشاورزی موجب ایجاد شرایطی خاص در زیستگاه پرندگان مهاجر در خلیج گرگان شده است.محمدرضا کنعانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: امسال اولین تلفات پرندگان مهاجر ۸ بهمن ماه در استان مازندران گزارش شده و طبق اعلام محیط زیست این استان، تا روز گذشته مجموعاً ۳۳۱ لاشه پرنده از سواحل خلیج گرگان در محدوده شهرستان های گلوگاه و بهشهر جمع آوری شده است.

وی با اعلان اینکه پایش منطقه بطور مستمر در حال انجام می باشد، اضافه کرد: هنوز در محدوده بندر ترکمن و بندرگز تلفات پرندگان دیده نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان بیان کرد: سال قبل تلفات پرندگان مهاجر از سمت غربی خلیج در محدوده استان مازندران شروع و به سواحل گلستان رسید. امسال هم اکنون تلفات در بخش غربی خلیج شروع شده و نگران آن هستیم که مجدداً تلفات را در سواحل بندر ترکمن و گمیشان داشته باشیم.

کنعانی با اعلان اینکه هنوز راهکار عملی برای مقابله با این پدیده به ما ارائه نشده است، اشاره کرد: اگر تلفات پرندگان در سواحل استان شروع شود، نمی توان جلوی آنرا گرفت و تنها کاری که می توان انجام داد جمع آوری سریع لاشه پرندگان از سواحل به جهت جلوگیری از سرایت بیماری به دیگر پرندگان و حیوانات است.

وی اشاره کرد: سال قبل تلفات پرندگان مهاجر در استان گلستان و مازندران تنها در خلیج گرگان و تالاب میانکاله رخ داد و در دیگر تالاب ها و آب بندان های این دو استان تلفاتی گزارش نشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با اشاره به اینکه تلفات فقط در زیستگاه پرندگان در خلیج گرگان اتفاق می افتد، اظهار داشت: ورود آلاینده ها از مناطق مسکونی، ورود فلزات سنگین، کود و سموم کشاورزی بوسیله زه آب های کشاورزی، پس روی آب دریا و کاهش سطح آب خلیج و کاهش ورود آب از حوزه آبریز بالادست موجب ایجاد این شرایط در خلیج گرگان شده است.

کنعانی ضمن اینکه از مردم خواست حتی الامکان در محیط های تالابی حضور پیدا نکنند، اظهار داشت: هم استانی ها در صورت مشاهده پرندگان بیمار یا تلفات غیرعادی پرندگان، مراتب را به دامپزشکی یا محیط زیست اعلام کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: طرح احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله در ستاد ملی هماهنگی مدیریت تالاب ها مصوب و توسط دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور به دستگاهها ابلاغ گردید و متأسفانه هنوز اتفاق عملیاتی در این منطقه صورت نگرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان بیان کرد: برای این طرح ردیف اعتباری مستقلی دیده نشده اما سازمان بنادر، محیط زیست، جهاد کشاورزی و وزارت نیرو می بایست از محل منابع خود، اعتباری را برای این طرح در نظر بگیرند و آنرا انجام دهند. امروز تمامی موانع و ابهامات برای اجرای طرح احیای خلیج گرگان برطرف و مجوزهای لازم داده شده و نیاز است که دستگاهها اقدامات خودرا انجام دهند.

کنعانی با تاکید بر اهمیت احیای خلیج گرگان، اظهار داشت: علاوه بر موضوع متأثرکننده تلفات پرندگان، در صورت خشک شدن خلیج گرگان زندگی خیلی از جوامع محلی منطقه تحت تأثیر قرار می گیرد. خشک شدن خلیج کارهای گردشگری و صیادی و معیشت مردم منطقه را تحت شعاع قرار می دهد و همین طور موجب شکل گیری پدیده گردوغبار و تغییر اقلیم منطقه خواهد شد.

به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، زمستان سال قبل بیش از ۴۳ هزار قطعه پرنده مهاجر آبزی در محدوده تالاب میانکاله و خلیج گرگان در دو استان مازندران و گلستان تلف شدند و سازمان دامپزشکی، علت مرگ ومیر این پرندگان را بیماری بوتولیسم اعلام نمود.
1399/11/14
11:53:15
0.0 / ۵
781
تگهای خبر: آب , آلاینده , اقلیم , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستهای گل اركیده
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است