افزایش ۶۸ سانتی تراز آب دریاچه ارومیه

افزایش ۶۸ سانتی تراز آب دریاچه ارومیه

عضو شورای عالی محیط زیست ضمن اشاره به اینکه در جلسه اخیر این شورا بر اجرای مصوبات قانونی درباره معدن چادرملو و سنگ آهن مرکزی تاکید شد، اظهار داشت: متاسفانه قوانین در بخش معدن بطور کامل و دقیق اجرا نمی شوند و از بابت جبران خسارت های وارده به منابع طبیعی در اثر بهره برداری از معادن، شاهد سستی هستیم.محمدرضا تابش در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به جلسه اخیر شورای عالی محیط زیست که به ریاست رئیس جمهوری برگزار و به موضوعات مختلفی ازجمله دریاچه ارومیه، بوی نامطبوع تهران و.. پرداخته شد، اظهار نمود: در این نشست نسبت به تصویب حدود عرصه های طبیعی واجد شرایط بعنوان مناطق چهارگانه حفاظت شده و بازبینی در حدود برخی مناطق حفاظت شده که دارای تعارضات مردمی و طرح های هادی روستایی بودند، اقدام شد.

وی افزود: بدین جهت با مصوبه شورای عالی محیط زیست، درمجموع مساحت مناطق حفاظت شده کشور از ۱۱ درصد به ۱۲ درصد افزایش یافت.
تصویب ضوابط و روش های مدیریت پسماندهای صنعتی و معدنی
این عضو شورای عالی محیط زیست با اعلان اینکه در این نشست همین طور ضوابط و روش های مدیریت پسماندهای صنعتی و معدنی تصویب گردید، اشاره کرد: هرچند که ما در کشور قانون مدیریت پسماندها را داریم اما از ضوابط و روش های مدیریت پسماندهای صنعتی، معدنی، صنایع نفت و گاز و نیروگاهی غفلت کرده ایم. بدین جهت در این نشست قرار شد که اینطور پسماندها نیز تابع ضوابط و مقرراتی باشند.

به گفته تابش با این مصوبه راه برای سرمایه گذاری در مدیریت و دفع پسماندها توسط بخش خصوصی واجد شرایط باز می شود و با ضابطه مند شدن بهره برداری از این پسماندها نفع دو جانبه ای برای محیط زیست و سرمایه گذاران پدید می آید.
آرادکوه نقش زیادی در ایجاد بوی نامطبوع تهران دارد
وی در ادامه با اشاره به اینکه در جلسه شورای عالی محیط زیست به مسئله بوی نامطبوع تهران نیز پرداخته شد، اظهار داشت: درباره علت بوی نامطبوع در تهران سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از بررسی های ارائه و اعلام نمود که دستگاه های مختلف باید چه برنامه هایی را با چه میزان بودجه ای در اولویت خود برای رفع بوی نامطبوع پایتخت قرار دهند.

این عضور شورای عالی محیط زیست اشاره کرد: طبق گزارش سازمان حفاظت محیط زیست دلیلهای عمده انتشار بوی نامطبوع در تهران دامداری های حاشیه برخی اتوبان ها و رودخانه هایی هستند که تبدیل به محل تخلیه فاضلاب شده اند. البته محل دفع زباله آرادکوه نقش زیادی در ایجاد بوی نامطبوع دارد.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس دهم با اعلان اینکه موضوع احیای دریاچه ارومیه نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه شورای عالی محیط زیست بود، اظهار نمود: طی این جلسه مسئولان و وزرای مربوطه گزارش مبسوطی از اقدامات انجام شده و حفر تونل هایی انتقال آب به دریاچه ارومیه ارائه دادند. بر طبق این گزارش ها هم اکنون ۶۸ سانتیمتر، افزایش تراز آب دریاچه ارومیه را نسبت به سال مبنا شاهد می باشیم.

تابش اضافه کرد: علاوه بر این حدودا بیشتر نمک های کف دریاچه در آب حل شده و خطر گرد و غبارهای نمکی فعلا منتفی شده است. از طرف دیگر حق آبه زیست محیطی دریاچه ارومیه برای رسیدن به حالت تعادل ۳۴۰۰ میلیون مترمکعب است که تا حالا با اقدامات انجام شده ۲۵۰۰ میلیون مترمکعب آن تامین شده و مابقی این حق آبه نیز بوسیله انتقال آب تامین خواهد شد.
قوانین در بخش معدن بطور کامل و دقیق اجرا نمی شوند
وی در بخش دیگر از صحبت های خود با اشاره به اینکه به طورکلی توسعه امری اجتناب ناپذیر است ولی چون در کشور ما توسعه بر طبق آمایش سرزمینی صورت نگرفته است با چالش هایی مواجه هستیم، اظهار داشت: باید برای این چالش ها چاره جویی شود تا گرفتار تبعات اقتصادی و اجتماعی حاد نشویم. برای مثال معدن چادرملو و سنگ آهن مرکزی، اشتغال زیادی را به وجود آورده است اما میزان بهره برداری از طبیعت بکر منطقه و خساراتی که به محیط زیست، آب، خاک و هوای استان یزد وارد میکند قابل مقایسه با اینطور اقدامات جبرانی نیست.

این عضور شورای عالی محیط زیست با تاکید بر پشتیبانی از مناطق حفاظت شده ای مثل پارک ملی سیاهکوه، اظهار نمود: متاسفانه قوانین در بخش معدن بطور کامل و دقیق اجرا نمی شوند و از بابت جبران خسارت های وارده به منابع طبیعی در اثر بهره برداری از معادن، شاهد سستی هستیم.

تابش در آخر اشاره کرد: در قانون برنامه ششم توسعه معادن ملزم شده اند که یک درصد از فروش خودرا برای جبران خسارت های زیست محیطی اختصاص دهند. دراین زمینه اقداماتی صورت گرفته ولی این اقدامات متناسب با درآمدهای زیاد این معادن و البته حجم تخریب ها. به هر حال در جلسه شورای عالی محیط زیست قرار شد که سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت این مساله را پیگیری کنند.
1399/11/11
13:42:18
0.0 / ۵
933
تگهای خبر: آب , دستگاه , زیست محیطی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است