كم بارشی در ایران نگران كننده است

كم بارشی در ایران نگران كننده است

به گزارش گل ارکیده رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه کم بارشی در ایران نگران کننده است، اظهار داشت: تا حالا تنها 30 درصد از بارندگی سالانه برای تامین آب کشور اتفاق افتاده است.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه جمع بندی ایستگاه های هواشناسی نشان میدهد که درحال حاضر بارش ها در کل کشور ۲۵ درصد کمتر از عادی است، اظهارکرد: به طورکلی تا حالا در ایران ۶۸ میلیمتر بارش داشته ایم این درحالیست که میزان نرمال بارش در کشور از مهرماه تا اوایل بهمن حدود ۹۱ میلیمتر است.
کم بارشی در بیشتر استان های کشور
وی با اعلان اینکه بارش ها در استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت بسیار نامناسبی است، اشاره کرد: در هرمزگان طی چهار ماه اخیر فقط حدود ۱۰ میلیمتر بارش گزارش شده است این در حالیست که میانگین طولانی مدت بارش ها در استان هرمزگان طی این بازه زمانی حدود ۷۲ میلیمتر است.

وظیفه افزود: در استان سیستان و بلوچستان نیز از شروع مهر ماه تا حالا ۴.۸ میلیمتر بارش داشته ایم درحالی که میانگین طولانی مدت بارش ها در این استان ۳۴ میلیمتر گزارش شده است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به اینکه بطور کلی وضعیت سایر استانها چه نسبت به سال قبل و چه نسبت به میانگین طولانی مدت جالب نیست، اظهار داشت: برای مثال در کرمان با ۵۰ درصد کم بارشی نسبت به میانگین طولانی مدت مواجه هستیم.
تاکنون تنها ۳۰ درصد از بارندگی سالانه برای تامین آب کشور اتفاق افتاده است
وظیفه با اعلان اینکه حالا به میانه های سال آبی رسیده ایم و تا حالا فقط ۳۰ درصد از بارندگی سالانه برای تامین آب کشور را داشته ایم، اظهار نمود: بدین جهت ۷۰ درصد از بارش سالانه تامین نشده و این مسئله نگران کننده است.
کاهش ذخیره برفی و روان آب ها
به گفته وی دمای هوا نیز در کشور بالاتر از حد معمول است و این وضعیت سبب می شود که خصوصاً در حوزه زاگرس ذخیره برفی و روان آب ها به شدت کم شود. در نتیجه دِبی رودخانه ها نیز در فصل گرم سال بسیار کمتر از شرایط نرمال خواهد بود که نگرانی هایی را در حوزه کشاورزی و حتی تامین آب مناطق روستایی و شهری به دنبال دارد.
چشم انداز خوبی برای بارش ها طی ماه های آتی متصور نیستیم
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه برمبنای خروجی مدلهای عددی دمای هوا در کشور خصوصاً در نیمه غربی و جنوبی کماکان بیشتر از نرمال پیش بینی می شود، اشاره کرد: چشم انداز خوبی نیز برای بارش ها طی ماه های آتی نمی توانیم متصور باشیم.

وظیفه در ادامه اظهار نمود: این احتمال وجود دارد که در اسفند و فروردین ماه وضعیت بارش ها در ایران کمی بهتر شود اما باتوجه به کاهش شدید بارش ها در دی و بهمن ماه، کمبودها در حوزه بارش جبران نمی گردد. بدین جهت سال آبی با کم بارشی مطلق تمام می شود.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه باتوجه به این شرایط کم بارشی فراگیر و خشکسالی گسترده در ایران دور از انتظار نیست، اظهار داشت: در بیشتر استان های کشور در جنوب، جنوب شرق، جنوب غرب و شرق این شرایط محسوس خواهد بود حتی برای استان های شمالی کشور خصوصاً گلستان نیز وضعیت خوبی پیش بینی نمی گردد.
پیش بینی خشکسالی شدید و متوسط در کشور تا آخر سال آبی
وظیفه در آخر با اعلان اینکه درحال حاضر در دوره خشکسالی هواشناسی هستیم، اشاره کرد: پیش بینی می شود که تا آخر سال آبی خشکسالی در حد متوسط و شدید در کشور باشد بدین سبب انتظار می رود که دستگاه های متولی خصوصاً وزارت نیرو برای ذخیره آب در کشور و مدیریت بهینه آن برنامه ریزی کنند.

به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، سال آبی به یک دوره دوازده ماهه برای سنجش میزان بارندگی در یک ناحیه اشاره دارد و از اول پاییز شروع می شود.

منبع:

1399/11/05
13:32:53
0.0 / ۵
957
تگهای خبر: آب , دستگاه , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است