یادداشت؛

هم قطع برق، هم مصرف مازوت!

هم قطع برق، هم مصرف مازوت!

گل ارکیده: طبق اعلام مسئولان در وضعیت کنونی باید بین خاموشی و سوخت مازوت یکی را انتخاب نماییم، اما جالب اینجا است روز سه شنبه مورخ 23 دی ماه هم برق قطع شد و هم نیروگاه در حال سوزاندن مازوت بود!خبرگزاری مهر، گروه استان ها- حسین معافی *: روز سه شنبه ۲۳ دی ماه برق مناطق زیادی از استان مرکزی بدون هماهنگی قبلی قطع شد که مشکلات زیادی را برای صنایع، مشاغل و همه مردم به وجود آورد. از طرفی قطعی برق در روزهای امتحانات اختتام ترم آزمون های مجازی مدارس و دانشگاه ها را هم با چالش مواجه کرد. جالب اینجا است روز سه شنبه هم برق مناطق زیادی از استان مرکزی قطع شد و هم نیروگاه شازند در حال سوزاندن مازوت بود! در صورتیکه طبق گفته مسئولین، با قطع برق، نیروگاه نباید از سوخت مازوت استفاده نماید تا هیچ نفسی به شماره نیافتد.
در اوایل دیماه بود که در شهرهای استان مرکزی همچون اراک، شازند و مهاجران به سبب آلودگی هوا و استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند اعتراضات زیادی صورت گرفت که دامنه این اعتراضات، موضع گیری ها و سخنان تا آنجا کشیده شد که تعطیلی ۲ واحد آلاینده در نیروگاه حرارتی شازند را به سبب استفاده از سوخت مازوت رقم زد. اما از طرف دیگر به دنبال این تعطیلی در نیروگاه حرارتی شازند، مسئولان امر اعلام نمودند که احتمالاً استان شاهد خاموشی هایی خواهد بود. امری که البته توسط مدیرعامل برق منطقه ای باختر رد شد.
در پی تعطیلی این ۲ واحد آلاینده، رئیس مرکز پایش کیفیت هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اعلام نمود: هم اکنون ۲ واحد نیروگاه حرارتی شازند به سبب استفاده از سوخت مازوت و افزایش آلایندگی های هوا تعطیل شده است، میزان گوگردی که روزانه وارد هوا می شود کمتر از ۲۵۰ تن است و این پروسه نشان میدهد تعطیلی این ۲ واحد در نیروگاه شازند، در کاهش آلودگی هوای ناشی از آلایندگی های نیروگاه ۵۰ درصد تأثیر داشته است.
مدیرعامل برق منطقه ای باختر با توجه اورهال یکی از واحدهای نیروگاه شازند و انتشار اخباری در خصوص احتمال خاموشی در استان، اظهار داشت: «نیروگاه حرارتی شازند یکی از مهم ترین نیروگاه ها در شبکه تبادلی برق کشور است و نقش بسیار مهم و حساسی در پایداری شبکه و تامین نیاز مصرف دارد. همین طور این نیروگاه تنها قسمتی از برق مورد نیاز استان را تامین می کند و تامین مابقی نیاز مصرف استان بوسیله شبکه سراسری انجام می شود».
فرهاد شبیهی با اعلان اینکه شایعات مطرح شده در مورد خاموشی حقیقت ندارد، اضافه کرد: تعهد و وظیفه ذاتی وزارت نیرو، تامین برق مشترکان و جلوگیری از خاموشی است. بدین سبب اینگونه نیست که با خارج شدن یک واحد نیروگاه از فعالیت که آن هم مطابق برنامه پیش بینی شده قبلی صورت گرفته، در استان سبب اعمال خاموشی شود.
در ابتدای سال با همکاری بخش دولتی و خصوصی، شرایط به شکلی شد که محیط زیست استان اعلام نمود که اراک پاک ترین شهر کشور بوده است، اما نیروگاه شازند با نوع سوخت خود، به تنهایی شهر اراک را از لحاظ میزان روزهای آلاینده به آمار سال قبل بازگرداند. طبق ماده ۱۲ قانون هوای پاک، سه تکلیف برای صنعت مشخص شده است. صنعت باید رفع آلایندگی کند، پروسه تولید را تغییر بدهد و در مرحله سوم و ادامه آلودگی، تعطیل شود.
با گذشت سه سال از این قانون، نیروگاه حرارتی شازند کدامیک از این سه تکلیف را انجام داده است؟ مدیرکل حفاظت محیط زیست اعلام نماید نیروگاه کدام یک از اخطارها را مورد توجه قرار داده است؟
سمن های زیست محیطی استان مرکزی نامه اعلام جرم مقابل نیروگاه را بر طبق ماده ۶۶ قانون آئین دادرسی کیفری تهیه کرده اند و در ایام آتی ثبت می شود، چونکه از نظر سمن ها، جرم اتفاق افتاده است، خروجی دی اکسید گوگرد و ناکس از نیروگاه فراتر از حد مجاز است، نیروگاه مکلف به رفع آلودگی بود که این کار را انجام نداده است پس بر طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، تخریب محیط زیست و تهدید سلامت عمومی جرم است که سمن ها بر این اساس مقابل نیروگاه اعلام جرم خواهند کرد.
کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست هم در ایام گذشته اعلام نمود: نظر شخصی من این است روزی ۲ ساعت برق نداشته باشیم، ولی از مازوت استفاده نکنیم، پس باتوجه به وعده های مسئولین درباب کاهش آلاینده های زیست محیطی، خصوصاً نیروگاه حرارتی شازند و بیانات ضد و نقیض در مورد مصرف برق و گاز و قطعی برق در استان مرکزی و استفاده بدون مجوز عده ای از انرژی برق در استخراج ارزهای دیجیتال؛ شایسته است استاندار، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دادستان و دستگاه های نظارتی استان مرکزی این مساله را در اسرع وقت پیگیری کنند و راهکارها و اقدامات لازم و ضروری را انجام بدهند و در راه حفظ سلامتی و جان مردم مماشات نکنند.
*فعال اجتماعی


منبع:

1399/10/26
12:32:14
0.0 / ۵
938
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است